© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. İLETİŞİM
  4. »
  5. Anadolu Hisarı Köpek Eğitimi

Anadolu Hisarı Köpek Eğitimi

admin admin - - 6 dk okuma süresi
1695 0

Evinizin artık yeni bir üyesi var. Kıpır kıpır kuyruğu heyecanlı nefes alış verişi, sev beni diyen gözleriyle sizi coşturan köpeğinizle yeni bir yaşam inşa edeceksiniz. Zor görünebilir gözünüze, elbette çok kolay değil. Ama o sımsıcak dostluk bu emeği hak eder. En kadim dostunuz sizinle birlikte sevgi dolu bir dünyanın üyesi olurken elbette bazı sorumlulukları da beraberinde getirecektir. Köpeğinizle sorunsuz bir ilişki kurabilmeniz ancak iyi bir eğitimle mümkün olabilir.

Köpek Eğitimi Nedir?

Pozitif köpek eğitimi günümüzde en çok tercih edilen eğitim yöntemidir. Pozitif pekiştireç kullanımına dayanan bu metot köpeğinizin yapmasını istediğiniz davranışının ödüllendirilmesi esasına dayanır. Bu ödülün ne olacağı köpekten köpeğe değişir. Bazı köpekler mamaya olumlu tepki verirken, bazıları için başının okşanması ödül olabilir. Top oynamayı seven bir köpeğe topla her şeyi yaptırmanız mümkündür. Dolayısıyla uygun ödülün belirlenmesi köpeğin iyi tanınması ve karakterinin iyi tahlil edilmesiyle sağlanır.

Pozitif eğitim sistemi içerisinde adını sıkça duyduğunuz clicker eğitimi ise klik sesi veren basit bir cihazdan yardım alarak yapılmaktadır. Bu eğitimde öncelikle istendik davranış gerçekleştirildiğinde köpeğe ödülden önce klik sesi ve hemen birkaç saniye sonra ödül verilir. Bir süre sonra köpeğiniz klik sesini duyduğunda beklenen davranışı gerçekleştirir. Pozitif eğitim tekniğinde tercih edilmemekle birlikte zorunlu hallerde negatif pekiştireç kullanılabilmektedir. Ancak negatif pekiştireç asla fiziksel şiddet ya da baskı içermemektedir. Sadece ortamda yer alan ödülün geri çekilmesiyle negatif pekiştireç uygulanmış olur.

Anadolu Hisarı Köpek Eğitimi

Köpeğinizin tür özelliklerine göre değişen avcılık, kişi ve alan koruma eğitimleri gibi eğitimlerin yanı sıra keyifli bir birlikte yaşam için tüm köpeklerin alması gereken temel eğitimler de vardır.

Sosyalleşme ve Ev Kurallarına Uyum Eğitimi

Tüm aile bireylerinin katılımıyla gerçekleşen bu eğitim 3-6 aylık köpeklere verilir. Köpeğiniz sizinle olumlu ve sıcak bir iletişim gerçekleştirerek ev kurallarını öğrenerek ev yaşamının sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlar. Aynı zamanda köpeğinizin diğer insanlarla ilişkileri üzerine eğitiminin de ilk basamağını oluşturur.

Anadolu Hisarı Köpek Eğitimi

İç Mekân Tuvalet Eğitimi

İç mekân tuvalet eğitimi ev yaşamınızın çekilmez hale dönüşmemesindeki en önemli eğitimdir. Çiş pedi gibi malzemelerin kullanımıyla gerçekleşen iç mekân tuvalet eğitimi ile köpeğiniz tuvaletini yapacağı nesneyi öğrenir. 3-6 aylık dönemde verilen iç mekân tuvalet eğitimi ev yaşamınız için oldukça önemlidir. Bu eğitimi eğitmen eşliğinde Anadolu Hisarı köpek eğitimi bünyesinde köpeğinize aldırabileceğiniz gibi istenirse evde de verilebilir. Eğitmen, köpeğin sahibine eğitim sonrası yapması gerekenlerle ilgili bilgilendirme yapmaktadır. Köpeğinizin de canlı olduğunu ve bu eğitim sonrasında da hataları olabileceğini hatırlamak gerekir.

Dış Mekân Tuvalet Eğitimi

Dış mekân tuvalet eğitimi küçük köpek ırklarına önerilmemektedir. Bunda küçük köpek ırklarının hastalıklara karşı daha açık olmalarını etkisi büyüktür. Gerekli kas gelişimi ve kas kontrolünün 6. ayda olması nedeniyle bu eğitime 6. aydan sonra başlanır. Anadolu Hisarı köpek eğitimi tesislerinde üç haftalık eğitime tabi tutulan köpekler 4. hafta sahiplerinin de katılımıyla gerçekleşecek eğitimle dış mekân tuvalet eğitimlerini tamamlarlar. Böylece günde iki ya da üç kere dışarı çıkararak köpeğinizin tuvalet ihtiyacını karşılamasını sağlayabilirsiniz.

Temel İtaat Eğitimi

Kendinden sonraki tüm eğitimlerin temelidir. Eğitim için genellikle 6-9 ay arası tercih edilse de güçlü ve inatçı köpek ırklarında eğitim yaşı 5,5 aylığa düşmektedir. Otur, yat, bekle, otur bekle, yat bekle gibi komutların verildiği bu eğitimde köpeğinizin öğrendiği en önemli sözcük hayırdır. Bir hata yapacağı sırada engel olmanızı sağlar. Ayrıca bu eğitimle köpeğiniz sol yanınızda size uygun adımlarla yürür. Temel itaat eğitimi alan köpekler, ilave olarak gel komutunu da öğrendikleri ileri itaat eğitimi ile avcılık ya da kişi ve alan koruma gibi ırklara özgü eğitimleri de rahatlıkla alabilirler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir