© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Çiftlikleri
  4. »
  5. Belçika Kurdunun Genel Özellikleri

Belçika Kurdunun Genel Özellikleri

admin admin - - 5 dk okuma süresi
2636 0

Belçika kurtları dış görünüşü ile son derecede asil ırklardır. Heybetli bir görünüme sahip olan Belçika kurdu, doğuştan ve genetik gelen koruma içgüdüsü vardır. Küçüklükten sosyalleştirilmesi gereken bir ırktır. Aksi taktirde bu türler içine kapanık ve sönük olurlar. Sosyalleşmeyen Belçika kurtları tanımadığı kişilere karşı son derecede saldırgan ve tutum gözlemlenmektedir. Sosyal bir köpek olduğu zaman çevresine karşı sevecen ve ilgilidir. Çocuklarla arası oldukça iyi ve onlarla sürekli vakit geçirmekten hoşlanırlar. Diğer köpek cinsleri ile uyumludur. Ancak bu ırklar deneyimli sahiplere ihtiyaç duymaktadırlar. Kaldıkları alanları benimser ve korurlar. Genel olarak bakıldığı zaman atletik karaktere sahip olan bu cinsler, oldukça zeki ve hareketli ırklardır. Belçika kurtları ailesine düşkün olduğu için ve yalnız kalamadıkları için kulübeye kapatılmamalıdır. Kendilerini özgür hissetmelidirler.

Belçika kurtlarını rahatlıkla besleyebilmek için sahiplerinin deneyimli olması gerekmektedir. İlk defa köpek besleyecek sahipler için, uygun bir ırk değildir. Tüm gün boyunca egzersiz ve hareket durumunda olsalar bile enerjileri kolay kolay tükenmez. Bu nedenler göz önünde bulundurularak, Belçika kurduna sahip olan kişilerin onlara mutlaka yardımcı olmalıdırlar.

Belçika Kurdunun Genel Özellikleri

Belçika Kurtlarının Bakımı

Belçika kurdu ırkları ev ve bahçe ortamına uygun yaşayabilen çoban köpekleridir. Bununla birlikte enerjilerini atabilmeleri için çeşitli egzersizlere ihtiyaçları vardır. Enerjilerini atamadıkları zaman huysuz ve şımarık davranışlar sergilerler. Bu nedenle enerjilerini atabilecekleri çeşitli faaliyetler yapılması daha doğrudur. Belçika kurtlarının yemek alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Onlara doğru mama seçimi mutlaka yapılmalıdır. Aksi taktirde obur olmasına neden olacaktır.

Kaslı ve atletik vücuda sahip olan köpeklere benzer olarak kalça rahatsızları meydana gelebilmektedir. Eğitimi son derecede kolaydır. Oldukça zeki ve akıllıdırlar. Sürekli yeni şeyler keşfetmek isterler. Tüy yapıları uzun ve kabarıktır. Bu nedenle düzenli olarak tüyleri taranmalı ve bakımları yapılmalıdır. Ömürleri ise yaklaşık 15 yıldır. Belçika kurtlarının bakımları da zor değildir. Ev ortamına da ayak uydurabilirler. Ancak bahçede beslemek onlar için daha yararlıdır. Bunun yanı sıra, yalnız kaldıkları zaman etrafı dağıtmalarına neden olacaktır. Sahiplerinin sürekli onlarla iletişim halinde olması, onlar için daha yararlı olacaktır. Belçika kurtları sürekli meraklı bir yapıya sahip olmalarından dolayı boş kalmayı sevmezler. Boş kaldıkları zaman stresli ve sinirli olabilirler.

Belçika Kurdunun Genel Özellikleri

Belçika kurdu ırkları, adından da anlaşıldığı gibi Belçika’ya dayanan ırklardır. Belçika kurtları oldukça hareketli ve enerji doludur. Genel olarak bakıldığı zaman bu ırkları polis köpeği olarak yetiştirilmektedir. Sahiplerine aşırı düşkün ve koruma köpeği olarak bilinmektedir. Belçika kurtları düzgün yetiştirildiği taktirde sakin yapıları vardır. Ancak sahiplerine ve kaldıkları ortamda tehlike fark ettikleri an saldırgan davranışlar sergilerler. Çevreye zarar vermemesi adına mutlaka eğitilmesi gereken köpek cinslerinden bir tanesidir.

Belçika kurtları özellikle saldırgan tavırlarının önüne geçebilmek için mutlaka sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Sosyal olabilmesi için küçük yaşlarda başlanılması daha doğrudur. Sosyalleştirme eğitimi için, sıklıkla kalabalık ortamlara sokulmalıdır. Böylelikle yabancı insanlara karşı ve diğer köpeklere karşı daha uyumlu olacaktır. Sosyalleşme süreçlerini tamamlayan Belçika kurtları, yüksek koruma içgüdülerine bağlı olarak ve çevreye zarar verebileceğinden, bu eğitimi tamamlamamış Belçika kurtlarının, asla başı boş bırakılmaması gerekmektedir. Belçika kurdu köpek eğitimi boyunca onlara ödül vermelisiniz. Bu sayede eğitim boyunca daha etkili olacaktır.

Belçika kurtları eğitime oldukça yatkın ırklardır. Yeni şeyler öğrenmeyi çok severler. Bu köpek cinsinin eğitim sürecini de kısaltmaktadır. Öğrenmeye aşırı hevesli olan Belçika kurtlarına verilen temel itaat eğitimi de, eğitmen tarafından doğru verildiği taktirde ve saldırganlık durumunu bastırılmasında büyük bir rol oynamaktadır.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir