© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. BullTerier Köpek Eğitimi

BullTerier Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
592 0

Köpek eğitiminde çok önemli bir yere sahip olan ve köpeğin eğitilmesinde fayda sağlayan en önemli etmen köpeğin hangi cins olduğunun bilinmesidir. Her köpek için aynı eğitim bilgileri kullanılmaz. Köpek eğitimine başlanmadan önce yaşı, cinsi, karakteristik özellikleri mutlaka ön planda tutulmalıdır. Köpek bakmayı seven kişilerin köpek eğitimde hangi yolları izlemesi gerektiği ve köpeğin nasıl bir eğitime uygun olduğunu mutlaka bilmesi gerekir. Çünkü tüm köpekler eğitilmekten memnun kalmayabilir. Eğitim bazı köpekler için eğlenceli hale gelebilirken, bazı köpekler için ise eziyet olarak görülebilir. Peki, bullterrier köpek eğitimi nasıl olmalıdır?

BullTerier Köpek Eğitimi

BullTerier Köpeklerin Karakteristik Özellikleri:

Bullterier köpekler çok güçlü hayvanlardır. Bu köpeklerin birden fazla rengi vardır ancak en çok karşılaşılan renkler kahverengi, siyah ve beyazdır. Yüz yapıları diğer köpeklere göre daha uzun olan bu köpeklerin göz yapıları birbirine çok yakındır. Bu köpeklerin alınlarında çıkıntı bulunmadığı için çok korkunç bir görüntüleri vardır. Bu köpek türü oldukça korkusuz ve fazlasıyla cesurlardır. Ancak bu korkusuz ve cesur görünen ve aynı zamanda ürkütücü görüntüsü olan bu hayvanlar oyun oynamaya bayılırlar ve sahipleri arasında çok kuvvetli bir bağ olduğundan sahiplerine çok fazla düşkündürler ve sahiplerini bağlı olduklarını hissettirmekten çok hoşlanırlar.

Aynı zamanda karakteristik özellikleri sayesinde oldukça saldırgan bir hale gelebilirler. Bu neden bullterier cinsi köpeklerin mutlaka eğitilmesi gerekir. Bullterier cinsi köpeklerin bakımı üstlenilmeden önce olumsuz tarafları da mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve mutlaka köpeğe uygun eğitimler verilmelidir. Aksi takdirde geri dönüşü mümkün olmayan ve istemeyen birçok sorun ortaya çıkabilir.

BullTerier Köpek Eğitimi

Bu cinste ki köpeklerin eğitilmeleri oldukça zordur ve zaman alır. Ancak bir köpeği sahiplenmek çok büyük sorumluluk ister. Bullterier cinsi köpekler içgüdüsel hisleri nedeniyle oldukça saldırgan hayvanlardır ve her ne kadar sahiplerine çok bağlı olsalar dahi, aynı zamanda sahiplerini asla paylaşmak istemezler. Bu sebeple bu tür köpeklerin sosyalleşmesi çok önemlidir. Bu tür cins köpekler kendi başına hareket etmeye bayılırlar. Bu nedenle onlara söz dinletmek neredeyse imkansız hale gelir çünkü verilen bir emre uymak istemezler.

Sevmedikleri için yapmak istemedikleri davranışlar karşısında oldukça inatçı tavırlar sergileyebilirler. Bu köpekler için otur ve kalk komutları uygun olmayan komutlar arasında yer alır. Karakteristik özellikleri sebebiyle saldırmaya oldukça meyilli olan bu köpeklerin eğitime tabii tutulmaları daha çok güvenlik ve koruma amacıyla kullanılmak üzere verilir. Bu köpekler ev içerisinde çok uzun süreli yalnız bırakılmaları durumunda çok fazla sinirlenmelerine neden olacağından uzun vadede yalnız bırakılmamaları doğru olacaktır. Bu tür köpekler sahiplerine çok bağlı oldukları için onlarla devamlı vakit geçirmek ve kendisi ile ilgilenmesini ister. Aynı zamanda sahibinin yanında bir başkasının bulunmasından hiç memnun kalmaz ve eve gelen yabancı birinden hoşlanmamaları durumunda huysuzlanır. Aynı zamanda çok fazla inatçı oldukları için evde ki yabancının evden uzaklaşmasını sağlayana kadar asla rahat durmayacaktır.

Bu tür köpekler sinirlendikleri zaman gözleri hiç bir şey görmez ve oldukça saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Bu nedenle eve gelen yabancı kişilere karşı köpeğin devamlı olarak kontrol altında tutulması gerekir. Aynı zamanda köpeğin tanımadığı kişiler ile baş başa bırakılmaması gerektiği için köpeğin ya o ortamdan uzaklaşması ya da bağlanması gerekebilir. Yalnız bu davranış köpeğin yatışması yerine daha da fazla sinirlenmesine ve saldırgan hale gelmesine neden olacaktır. Bu sebeple bullterier köpek sahibi olmak için çok fazla düşünülmesi gerekir. Çünkü bullterier cinsi köpekler eğitim almaktan asla hoşlanmazlar ve bu durum asla akıldan çıkarılmamalıdır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir