© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Köpek Eğitimi
 4. »
 5. Chihuahua Köpek Eğitimi

Chihuahua Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
9104 3

Meksika kökenli, oldukça küçük bir yapıya sahip olan Chihuahua cinsi köpekler, ülkemizde çok tercih edilen süs köpeklerinden biridir. Adı herkes tarafından şivava olarak bilinir. En fazla 3 kilogram ve yerden yüksekliği 13 cm olan bu minik köpekler, yapılarının aksine çok dayanıklı, çevik ve enerjik köpeklerdir. Kubbe şeklinde bir kafaları, iri kulakları ve kahverengi ya da açık sarıgöz renkleri vardır. Oldukça küçük olan burun yapıları nedeniyle uyurken horlarlar ve değişik hırıltılar çıkarabilirler. Tüy rengi değişiklik göstermektedir. Tüy yapısına göre kısa tüylü Chİhuahua ve uzun tüylü Chihushua olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kısa tüylü olan Chihuahua cinsi köpeklerin tüy bakımı, uzun tüylü olan Chihuahua köpeklere göre daha kolaydır. Kısa tüylü olan Chihuahua köpeklerin tüylerinin haftada bir kez taranması yeterli olmaktadır. Uzun tüylü Chihuahua cinsi köpeklerin tüy bakımı ise, her gün fırçalanarak yapılmalıdır. Ayda bir düzenli olarak yıkanması gereken Chihuahua ırkı köpeklerin, uygun bir şampuanla yıkanmalarında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Banyo sırasında bu ırk köpeklerinin kulaklarına ve gözlerine su kaçmamasına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Chihuahua köpekler, orta derecede tüy döken köpeklerdir. Bu cins köpeklerin dişlerinde tartar oluşumuna engel olunması için, dişlerinin sürekli kontrol edilmesi ve düzenli olarak dişleri için sağlık kontrolünden geçirilmesi, tartar oluşan dişlerin temizletilmesi gerekmektedir.

Chihuahua Köpek Eğitimi

Tırnak bakımı düzenli yapılması gereken Chihuahua cinsi köpeklerin tırnaklarının sürekli kesilmesi ve kısa tutulması faydalı olacaktır. Chiuahua ırkı köpeklerinin her hafta düzenli olarak kulak temizliklerinin yapılması, pamuk sarılı bir çubuk yardımıyla hassas bir şekilde, zarar vermeden temizlenmelidir. Sağlığının korunması anlamında, beslenmesine çok dikkat edilmesi gereken bu ırk köpeklerinin, az yemesinin sağlanması, kilo kontrolünü kolaylaştıracaktır. Sıcak havaları seven Chihuahua ırkı köpekleri, soğuk havalara karşı çok fazla dirençsizdir. Soğuk havalarda ciddi bir şekilde korunması gereken Chihuahua köpeklere, koruma amaçlı bu havalarda kazak giydirilmesi önemlidir. Yaklaşık hayatları 15 yıl olan Chihuahua cinsi köpekler, açık alanlarda ve bahçelerde kesinlikle yaşayamazlar. En çok evde yaşamaya uygundurlar ve tam bir ev köpeğidirler.

  Çok kibirli ve aynı zamanda hayat dolu olan Chihuahua ırkı köpekler, sahiplerine çok bağlıdırlar. Sürekli sahiplerini yanında olmak ister ve sahiplerinin peşlerinde dolanırlar. Sahiplerine olan sevgilerini açık bir şekilde belli ederler ve aynısını kendilerine yapılmasını beklerler. Sahiplerinin yüzünü yalamaktan çok hoşlanır ve sürekli yalarlar. Yabancılara karşı oldukça şüpheci ve saldırgan tavırları vardır. Çok inatçı ve oldukça kıskançtırlar. Sahiplerini fazlasıyla kıskanırlar. Isırma eğilimleri vardır ve bu eğilimi daha çok çocuklara kullanılırlar. Bu nedenle kesinlikle çocuklar için tercih edilebilecek, uygun köpekler değildir.  Kızdıkları zaman keskin dişlerini kullanmaktan hiç çekinmezler.

Chihuahua Köpek Eğitimi

Çok küçük vücut yapılarından dolayı, keskin dişleri kendilerini savunabilecekleri tek şanslarıdır. Chihuahua köpek eğitimi ile ısırma eğilimine son verilmesi ve sosyalleşmesi sağlanmalıdır. Ayrıca oldukça gürültü olan ve sürekli havlayan bu köpek cinsi, havlama konusunda da eğitim almalıdır. Çık zeki, öğrenmeye açık yapısına rağmen, inatçı ve kibirli tavırları nedeniyle Chihuahua cinsi köpeklerin eğitimi oldukça zor verilmektedir. Özellikle Chihuahua köpeklerin, tuvalet eğitimleri çok zor verilir ve çok zaman alır. Bazı Chiuahua cinsi köpekler eğitim alma anlamında çok kötü iken, bazı Chiuahua cinsi köpekler, ciddi bir eğitim ve büyük bir sabırla eğitilebilirler. Ancak Chihuahua cinsi köpeklere eğitim vermekten vazgeçmemek ve özellikle çevresine karşı olan saldırgan tavırları için, daha yavru iken sıkı bir eğitime almak çok önemlidir. Aksi takdirde, sosyalleşmesi sağlanamayan bir Chiuahua cinsi köpek, çevresinde büyük rahatsızlık yaratacaktır.

İlgili Yazılar

3 Yorum

 1. Süleyman - -

  Eğer çocuğunuz varsa asla tavsiye etmem. Küçük kızımı kaşla göz arasında kolundan ısırdı o kadar eğitim vermemize rağmen. Asla ve asla tavsiye etmem

 2. Mehtap - -

  Benim oğlum otistik ve hemofili hastası ve evimde iki adet bu ırktan köpeğin var anne kız kesinlikle zarar vermiyorlar ve oğlum için çok iyi geldi tam aksine çocuklara çok korumacı ve sahiplenicilet komşumuzun bebeği bize gelince bile ona zarar vermeyip aksine sahiplenip uyuduğunda bebeğin yanında yatıp koruyor aslında eğitim den diye de çocuklarımıza hayvanlardan korkmamamız gerektiğini bilmeleri laxım

  1. Edanur - -

   Tuvalet eğitimi nasıl verdiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir