© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi Fiyatları
  4. »
  5. Doberman Köpek Eğitimi

Doberman Köpek Eğitimi

admin admin - - 6 dk okuma süresi
3234 0

Köpek eğitimi köpeğinizin ve sizin aranızda güçlü bir ilişki kurma bakımından önemli bir durumdur. Eğitimli bir köpek yetiştirmek ona yapacağınız en önemli faydalardan bir tanesidir. Köpeğinizin iyi bir eğitim almasını istiyorsanız onun hayata ilk gözlerini açtığı andan itibaren başlamalısınız. Doğduğundan itibaren ilk 1 yıl eğitimi tama anlamıyla alır. İyi bir eğitim vermek ve onun kötü huylarını değiştirmek için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Eğer yaşı ilerlemiş ise bu eğitime yanıt vermeyeceği anlamına gelmez. Fakat genç köpekler kadar kısa sürede eğitime cevap vermeyebilirler.

Köpeğinizi eğitmek için sabırlı ve zorlu bir süreç sizi bekliyor. Bu süreç zarfında kişi ve köpeği biraz sıkıntılı dönem geçirebilirler. Fakat bu zorlu süreç sonunda köpekte oluşacak olan yeni kişilik aradaki ilişkinin eskisine göre daha çok verimli bir duruma gelecektir. Köpek eğitiminde köpek ırkı son derece önemlidir. Asi bir ırka sahip olan köpeği eğitmek son derece özveri ve sabır gerektirir. Doberman köpekleri bunlardan bir tanesidir. Doberman köpek eğitimi ırkı yönünden oldukça gerekli bir olaydır. Doberman ırkı köpekler Almanya kökenlidir. Genellikle kızıl ya da siyah renkli olurlar. Bu ırklar zayıf görünümlü olmasına rağmen oldukça güçlü ve kaslı köpek çeşidinde ki yerini almaktadır.

Doberman Köpek Eğitimi

Ortalama yerden yüksekliği 60 – 70 cm arasında olup ağırlığı da 35 kg’dır. Bu ırktaki köpeklerin özelliklerinden bir tanesi de renklerinin ne olduğu öneminin olmadan hepsinde boğaz, ağız, anüs, göz, bacak gibi vücudun çeşitli yerlerinde bir takım lekelerin olunmasıdır. Eğer kulakları kesilirse daha sonra dik bir görünüme sahip olurlar. Dünyanın birçok yerinde bu ırk köpeklerin kulakları ve kuyruklarının kesilmesi yasaklanmıştır. Tabi bazı ülkelerde bu yasak dikkate alınmaksızın uzman veterinerler tarafından bu işlemler yapılabilmektedir. Yaklaşık olarak dobermanlar 13 yıl yaşamaktadırlar. Doberman köpek eğitimi ırkına bu süre içerisinde mutlaka uygulanmalıdır. Oldukça çevik ve seri olan köpekler zor olsa da eğitime cevap verdikleri bir gerçektir.

Doberman Köpek Eğitimi

Doberman köpeğinin eğitilmemiş olanı sahibine itaatte bir takım problemler çıkarabileceği için eğitilmesinde fayda vardır. Çok zeki ve hızlı olan doberman ırkı köpeklerin eğitimi için son derece işinde profesyonel olan hekimler tarafından yapılması gerekmektedir. Şayet eğitim sırasında doberman köpekleri öfkelendiği zaman geriye dönüşü olmayan hatalar yapılabileceği gerçeğini göz önünde bulundurmakta fayda var. Sahibi eğitim sırasında mutlaka yakınında olmalıdır. Yetişkinlik döneminde kaslarının güçlenmesi ile bir doberman yeterince eğitim almamışsa eğer sahibi üzerinde yeterince otarite kurmamışsa komutlarını dinlememe ve itaat etmeme gibi durumlara oldukça başvurmaktadır. Eğer iyi bir eğitim almışsa bu durumda sahibinin bütün komutlarını dikkate alarak itaat etmekte ve en ufak bir sorun çıkarmamaktadırlar. Zeka olarak normal bir düzeydeki dobermanlar komutun 4- 5 defa tekrarlanması durumunda kendisine yöneltilen komutları anlama düzeyindedirler. Mükemmel bir bekçi köpeği olduğundan dolayı dünyanın birçok yerinde beslenmektedir. Dobermanlar iş köpeği sınıfında da yer aldıkları için aktif oldukları zaman mutlu olurlar.

Doberman köpek eğitimi

ırkı için optimum 5 hafta sürmektedir. Eğitimini başarı ile tamamlamış bir doberman ırkı köpeği artık sahibi ile çok daha iyi ilişkiler kurabilmekte ve itaatte kusur etmemektedir. Yalnız başına evde kalabilir ve gereksiz yere havlayarak etrafındaki insanları rahatsız etmemektedir. Sosyalleşme yönünden de kendini çok iyi geliştirmiş olduğundan tanımadığı insanlara karşı sert davranmaz. Eğitim süresi sonunda eğer köpeğin her hangi bir alanda yeteri kadar eğitilmediği tespit edilirse başarısız olduğu yerden tekrar eğitime sokulacağı bir gerçektir. Bu eğitim bittikten sonra ardından sahibi ile adaptasyon sorunu yaşamaması için birlikte eğitim verilir. Bu eğitim 1 hafta sürer. Doberman köpek eğitimi başarı ile sonlandırılır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir