© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. English Setter Köpek Eğitimi

English Setter Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
5696 1

English Setter Köpek Eğitimi

  1300 yıllarına uzanan tarihi olan English Setter cinsi köpeklerin ilk yetiştirilme yerleri İngiltere’dir. Av köpeği familyasına ait olan bu ırk köpeklerin refleksleri oldukça fazla gelişmiştir. Zarif bir görünüme sahip olan English Setter cinsi köpeklerin kendilerine özgü benekleri vardır. Düz bir kuyruğa ve orta derecede uzun olan sarkık kulaklara sahiptir. Oldukça uzun bir tüy yapısı olan English Setter ırkı köpeklerinin tüyleri hafif dalgalı ya da düz yapıdadır. Kafaları belirgin bir yapıda olan bu cins köpeklerin, burun kısmı uzun ve koyu renktedir. Bazılarının tüyleri üç renkten oluşmaktadır.

Çok uzun olan tüylerinin bakımı özen ister. Özellikle tüylerin dolaşmasına karşılık dikkatli davranılması ve sık sık taranarak gerekli bakımın uygulanması şarttır. Orta derecede tüy döken English Setter ırkına ait köpeklerin tıraş ihtiyacı yoktur ve gerektiği zaman uygun bir köpek şampuanı ile yıkanmaları bir sakınca oluşturmaz. Yaklaşık 10-14 yıl arası yaşam süreleri bulunan English Setter cinsi köpeklerin en sık karşılaşabileceği hastalıklar arasında özellikle kalça displazisi ile mide dönmesi vardır.

  Çok hızlı koşan iyi bir av köpeği olan English Setter cinsi köpeklerin, çok da iyi koku alma yetenekleri vardır. Çok hareketli olmalarına ve çok hızlı koşmalarına karşılık, çabuk yorulmazlar ve enerjileri tükenmez. Av köpeği olma özelliklerinden biri olan gelişmiş refleksler, English Setter cinsi köpekler içinde geçerlidir. Her türlü av için kullanılan bu köpekler av sırasında sahibiyle birlikte büyük bir uyum sağlar. Tüm arazi şartları uygundur ve her türlü hava koşuluna uyumludur. Tüy yapıları, English Setter cinsi köpeklerin hem soğuk hava koşullarına, hem de sıcak hava koşullarına uyumuna yardımcı olmaktadır. Genel olarak av köpeği olarak kullanılan English Setter ırkı köpekleri, bekçi köpeği özelliği de taşımakla beraber, iyi bir koruma köpeği değillerdir.

English Setter Köpek Eğitimi

Apartman hayatı içinde bulundurulacak English Setter cinsi köpeklerin, yüksek düzeyde olan egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması son derece önemlidir. Evde egzersiz ihtiyacı karşılanmayan English Setter cinsi köpeklerin atılamayan enerjileri nedeniyle evde davranışlarını kontrol altında tutmak oldukça güç olacaktır. Çok duygusal olan English Setter ırkı köpekler, sahipleri ile beraber zaman geçirmekten çok hoşlanırlar. Çok nazik, iyi huylu, oldukça çalışkan, fazlasıyla kararlı ve arkadaş canlısı bir yapıya sahiptir. Dışarıda çok hareketli olan English Setter köpekler, egzersiz ihtiyaçları karşılandığında, evde çok sakin olabilirler. Çocuklarla arası fazlasıyla iyi olan bu köpekler, çocuklarla da zaman geçirmekten ve oynamaktan çok mutlu olurlar. Diğer evcil hayvanlarla arası da iyidir ve onlarla da oynamaktan büyük keyif almaktadırlar. Sevgiye muhtaç olan yapıları nedeniyle, tüm ilişkileri de olumlu yöndedir.

Kendi başlarına gezmeyi çok seven bu köpekler, bulundukları bahçeyi kazarak kaçma eğilimindedirler. English Setter köpek eğitimi, mutlaka yapılması gereken ve sabır isteyen bir süreçtir. Havlamayı çok seven bu ırk köpeklerin apartmanda uyumlu bir hayat yaşamaları ve çevrelerini rahatsız etmemeleri için, bu konuda daha küçükken eğitim verilmesi şarttır. Küçük yaşta eğitilmeleri oldukça önemli olan English Setter cinsi köpeklere eğitim verilirken, kesinlikle sert davranılmaması gerekmektedir. English Setter ırkı köpekler, tuvalet eğitimi konusunda çok başarılı bir köpek cinsi değildir. Tuvalet eğitimi konusunda, English Setter cinsi köpeklere karşı çok sabırlı ve anlayışlı olmakta fayda vardır. Her eğitim konusunda olduğu gibi, tuvalet eğitimi konusunda da, yavruluk döneminde gerçekleştirilmesi gereken eğitim, ilerleyen yetişkinlik döneminde daha da zorlaşmakta, hatta oldukça büyük başarısızlıklarla sonuçlanabilir. İyi bir eğitim sonucunda, zaten iyi huylu olan bu köpek cinsi, iyi bir aile köpeği olabilir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Meral - -

    Merhabalar 3 aylık erkek İngiliz setter sahiplendik ilk geldiği günler çok sakin bir köpekti fakat ailemin yanına gitmek zorunda kaldığım süreçte eşim baktı bir hafta sonra döndüğüm zaman çok farkli bir köpekle karşılaştım hem disliyor ( ki çok korkuyorum bu durumdan) zarar vererek yapmıyor oyun için yada istediğini yerine getirmek için hemde üstüme atlayıp kendi isteğini yaptırmaya zorluyor geri geri gidip hayır dedikçe daha da hircinlasarak yapıyor bunu ayrıca gündüzleri çok sakin fakat geceleri kudurmuş durumda ağlıyor havlıyor tasmasini çıkarıp kaçmayı başarıyor gece uyku diye birşey kalmadı bizde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir