© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi Fiyatları
  4. »
  5. Köpek Eğitim Parkuru

Köpek Eğitim Parkuru

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1158 0

KÖPEKLERİN EĞİTİMİNDE KULLANILAN PARKURLAR

Köpek Eğitim Parkuru köpeklerin var olan beceri yönlerini daha kolay yansıtarak zekâ ve çevikliklerini geliştirmelerini sağlamaktadır. Köpeklerin alması gereken eğitimlerde en çok parkur alanlarından yararlanılmaktadır. Kurulan farklı parkur değişkenlikleri sağlanarak engellerin aşılması konusunda köpeğe sonuca ulaşabilme ve başarma eğitiminin verilmesi sağlanılmaktadır. Köpeğin gün içerisinde var olan enerjilerini spor şeklinde değerlendirerek topluma katılımlarını sağlayıp yapılan birçok yarışmalarda ödül alınmasını sağlanılmaktadır. Eğitim parkurlarında köpeklerin sağlıklı bir şekilde eğitim almaları sağlanılmak adına öncelikle temel itaat eğitimlerini almış olmaları gerekmektedir. Köpeklerin sağlık sorunlarından uzak eğlenceli bir alanda günlerini aktivite şeklinde değerlendirmeleri açısından çeşitli parkurlar oluşturulmaktadır. Köpeklerde var olan daimi bir koşma isteklerini yerine getirerek kendilerini daha rahat hissetmeleri sağlanılmaktadır.

Köpek Eğitim Parkuru eğitmek istediğiniz amaca yönelik farklılıklar taşıyarak zor kolay engelli ya da engelsiz şeklinde değişim gösterirken köpeğin ırkı ve görünüm olarak da yeterlilik taşıması gerekmektedir. Köpeğinizin sıkıcı bir alandan uzaklaşarak zevkli bir şekilde vakit geçirirken sağlığını dinç bir şekilde koruması ve kaslarının daha güçlenerek çeviklik kazanmasını sağlamış olursunuz. Daha çok sıçramayı seven köpekler parkur konusunda daha yetenekli ve daha eğlenceli bir şekilde eğitimi tamamlarlar. Köpeğe sunulan parkurlarda dikkat edilmesi gereken detay tehlikelerden uzak bir şekilde oluşumunu sağlamak ve parkuru geniş kapsamlı bir alanda kurmaktır. Eğitimi sağlarken kullanılan dikkat çekici metotlardan birisi olan operant eğitim metodu köpeğe yüksek bir motivasyon açısından destek sağlayarak elde edilmektedir. Motivasyon olarak köpeğe övgü öncelik olmak üzere oyuncak ve yiyeceklerle sağlanılmaktadır. Her zaman için kurulan parkurda başarılı olmaları adına köpekler her defasında cesaretlendirilerek zorlanmadan başarı elde etmeleri sağlanılmaktadır. Eğitimi sağlamada kullanılan bir diğer yöntem ise eğlence parkurlarıdır. Kurulan parkur uzman kişiler tarafından dizayn edilmelidir. Böylece köpeklerin kusursuz bir şekilde eğlenerek kolay bir şekilde parkur eğitimini almaları sağlanır. Köpek için zengin bir alanda fitness niteliği taşıyan bu eğlenceli parkurlar bahçe ya da açık alan ihtiva eden yerlerde kolay bir kurumla slalom direkleri ile de elde edilmektedir. Zikzak şeklinde kurulan bu direkler köpeğin çeviklik kazanmasını sağlarken kıvrımsal hareketleri de elde edebilmeleri sağlanılmaktadır.

Köpek Eğitim Parkuru köpeğin var olan sıçrama özelliğini kaliteli bir şekilde doğru bir yönlendirme kazanması açısından Jumps sıçrayışların elde edilmesi için kullanılan bir başka parkur niteliğindedir. Bu parkurlar köpeğin ebatları dikkate alınarak belirli bir yüksekliğin oluşumuyla sağlanılmaktadır. Eğitim süreci azdan çoğa doğru her başarıda övgü ve ödüle odaklı bir şekilde arttırılmaktadır. Bu parkurlarda dikkate alınması gereken noktaysa köpeğin yorulduğu anda ya da yapmak istemediği anda zorlanmalardan uzak durulması gerektiğidir. Basamak şeklinde olabildiği gibi yükseğe asılı bir tekerlek şeklindeki aradan da atlaması sağlanabilmektedir. Bir diğer eğitim parkuru ise Tunnes yani tüneller olarak ele alınmaktadır. Bu parkurlarda başarı oranı sürünmeyi seven köpeklerde daha fazla görülmektedir. İki şekilde oluşturulmuştur. Birincisi açık ikincisi ise kapalı tünellerdir. Kontak engeli parkurlarını köpeğinizin belli bir parkur eğitimini almasıyla devamını sağlamanız tavsiye edilmektedir. Oldukça dikkat gerektiren zor bir parkur olarak bilinmektedir.

Köpek Eğitimi Parkuru köpeğinizin eğlence adı altında keyif alarak vakit geçirmesini sağlamak amacıyla zevkli bir eğitim alanı oluşturmanızı sağlayarak becerilerinin geliştirilerek değerlendirilmesini sağlamaktadır. En eğlenceli parkur seçeneklerinden birisi de duraklama tablalarıdır. Bu parkur köpeğinize bekleme ve durma komutunu elde etmesini sağlarken gerekli durumda atağa kalkması gerekliğini de doğru zamanlı öğrenmesine yardımcı olmaktadır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir