© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi Fiyatları
  4. »
  5. Köpek eğitimi başlangıç

Köpek eğitimi başlangıç

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1328 0

BAŞLANGIÇ İÇİN KÖPEK EĞİTİMİ

Hayvanseverler için özellikle de köpek severler için en önemli konulardan bir tanesi köpek eğitimidir. Köpek eğitiminin en kritik yeri başlangıç noktasıdır. Yani köpeklere verilmesi gereken ve ilk başta verilen temel eğitim teknikleridir. O yüzden bu konuda köpekseverler ve köpek sahipleri çok hassas davranmalıdırlar. Köpek eğitimi başlangıç adı altında bilgilendirmek amaçlı köpekseverlerin yardım alabileceği köpek eğitim kurumları da ülkemizde bolca bulunur. Ancak köpeklerin farklı algılayış biçimleri vardır. Bu da köpeklerin cinsine göre değişim göstermektedir. Köpekseverlere düşen bu konularda hassas olup yeteri kadar köpek eğitimi konusuna eğilmeleridir.

Köpek eğitimi başlangıç noktasında köpekseverlerin en dikkat etmesi gereken noktalardan birisi köpeği ürkütmeden korkutmadan doğru eğitimi köpeğe vermektir. Demin de bahsettiğimiz gibi bunun için kurulmuş, açılmış kurumlar vardır. Bu kurumlarda çalışan köpek eğitimi konusunda ihtisas yapmış uzmanlar vardır. Bu uzmanlardan yararlanmak köpekseverlere veya köpek sahiplerine bir şey kaybettirmez. Hatta aksine çok şey kazandırır. Köpek sahipleri kadar köpekler için de son derece önem arzeden temel başlangıç eğitimi evde verilebileceği gibi köpek eğitim kurumlarında da verilebilir.

Her şeyin ötesinde şunu belirtmek gerekir ki köpek eğitimi başlangıç aşamaları bu konuda bilinçlenen herkes tarafından yapılabilecek bir olgudur. Ancak yardım almaktan kaçılmamalıdır. Zira sevdiğimiz köpekler için yardım almak bu kadar zor olmasa gerek. O yüzden egomuzu ortaya çıkarıp “ben bilirimcilik” taslamak ne köpeğe ne de köpekle olan iletişimimize katkı sağlayacaktır. Temel köpek eğitimlerin yani başlangıçta verilecek olan eğitimlerde en önemli olgu temel komutları köpeğe öğretmektir. Köpek cinsine göre algı farklılıkları olduğu için haliyle cinse göre de zamanlama farklılıklar yaşanacaktır. Köpeği ürkütmeden köpeğin istediğiniz komutu doğru algılamasını sağlayabilmek için sabır şarttır. Buna da dikkat etmek gerekir tabi ki. Bütün bunların yanında köpeğin sizi sahibi olarak algılayabilmesi için, yani köpeğin sizi benimseyebilmesi için ona sevgi göstermek gerekir. Köpeğe başta verilen sevgiyi köpek hissetmeye başladığı andan itibaren o köpeğin sadıklık duygusu gelişecektir ve köpek sahibi olarak sizi benimseyecektir.

Köpek eğitimi başlangıç aşamasında verilir. Yani en önemli aşama bu süreçtir. Bu süreçte eğer doğru eğitim verilirse sonradan çok uğraş gerektirmez. Ancak demin de belirttiğimiz gibi sabır çok önemlidir. Zira sabırsız davranıp köpeğe uygulanan şiddetin köpek tarafından olumsuz algılanacağı unutulmamalıdır. Çok küçük bir ayrıntı bile köpeğin sizin hakkınızda olumsuz hislere kapılması bakımından önemlidir. Şu unutulmamalıdır ki köpeklerin hisleri çok gelişmiştir ve duyuları çok kuvvetlidir. Aldıkları basit bir koku bile onlar için çok şey ifade eder. Bu özellikleri onları insanlardan ayıran en önemli özelliklerden biridir. Bu bakımdan dikkatli davranmak lazımdır. Ancak her şeyi bir tarafa bırakalım, Samimiyet köpek için olmazsa olmazdır. Köpek sizin samimiyetinize inanması gerekir. İnanmıyorsa eğitimler boş bir çabadır. Hislerinin çok kuvvetli olduğunu bilerek davranmak lazımdır köpeklere. Onları insan gibi görmeli, üzüntünüzü sevincinizi onlarla paylaşabilmelisiniz. Köpeklerin temel ihtiyaçlarından biri olan yeme içme ihtiyacı konusuna da değinmek gerekir. Köpekler sahiplerini temel ihtiyaçlar üzerinden de değerlendirirler. Bu ihtiyaçlarını karşılayan insanlara zaafları vardır ve onları da pek tabi ki unutmazlar. Onlara bir kere yapılan iyilik bile hayatları boyunca onların sizi unutmayacağı anlamına gelir. Bu arada şunu da belirtelim ki bu bahsettiklerimiz normal, yani sağlıklı olan köpekler için geçerlidir. Bu da unutulmamalıdır. Köpekler sevilmelidir. Sevilmenin de ötesinde bu duygular onlara hissettirilmelidir. Aksi taktirde verilen eğitimler boşa gidecektir.En önemli hadise budur aslında.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir