© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Köpek Eğitmenliği Kursu

Köpek Eğitmenliği Kursu

admin admin - - 6 dk okuma süresi
1587 1

Köpekler insanlara en yakın ve en sevilen evcil hayvanlardan olup evinde beslemek isteyenlerin onları tıpkı bir çocuk gibi eğitmeleri gerekmektedir. Kendi çocuklarınızın eğitimi sizinle aynı dili konuştukları ve sizi anladıkları için kolay olsa da bir köpeğin eğitimi daha zor olacak ve büyük bir sabır isteyecektir. Eğitimler ile sosyalleşmeleri sağlanmakta, köpeğin yabancılara karşı tehdit oluşturmasının önüne geçilmektedir.

Köpeklerin eğitimi için ideal zamanlar yavru oldukları zamanlardır ancak daha büyük yaşta köpekler de eğitilebilirler. Kendi bakacağı bir köpeği eğitmek isteyenler bu işi rastgele yapamayacağını bilmelidir. Eğitimde köpeğin ırkı önemlidir. Eğitimde belli kurallar olmalıdır. Yapılacak küçük bir hata başarısızlıkla sonuçlanacaktır. En doğrusu köpekleri eğitmek için uzmanlaşmış kişilerin kapısını çalmaktır. Köpek eğitim merkezleri ve köpek eğitmenliği kursu her ırk köpeğin eğitimini verebilmektedir.

Köpek Eğitmenliği Kursu

Peki, bu merkezlerde görev yapan köpek eğitmenleri bu işi nasıl ve nereden öğrenmiştir? Acaba sadece kendi kişisel tecrübeleriyle mi bu işi sürdürmektedir? Konuyu biraz daha açalım. Köpek eğitmenliğini iş edinmek, mesleki kariyer elde edebilmek için belli merkezlerde köpek eğitmenliği kursu düzenlenmektedir. Akademi adı da verilen bu kurslarda köpek eğitimiyle ilgili genel bilgiler ve yeni teknikler öğretilmektedir. Teorik ve pratik dersler ve seminerler alanında uzman ve uluslararası dereceler kazanmış eğitmenler ile yürütülmektedir. Kursların amacı köpek eğitiminde uzmanlar yetiştirmek, psikolojilerini anlamalarını sağlamaktır.

Köpek Eğitmenliği Kursu

Kurslara katılanlar mesleğin bütün inceliklerini öğrenmiş ve uygulayabilir olarak mezun olmaktadırlar. Köpek eğitiminde başarının yolu sevgiden geçmektedir. Köpek ırklarının ayrı karakterleri olduğu gibi her köpeğin de kendine göre farklı karakterleri bulunmaktadır. Öncelikle köpeğin karakteri doğru saptanmalıdır. Kursiyerlere verilen temel teknikler dışında her eğitmen eğitime kendisinden de bir şeyler katabilmeli, kendince teknikler geliştirebilmelidir.

Kursa katılanlara köpek eğitmenliği kursu süresince Yavru eğitim kursları, itaat ve davranış kursları ve Usta eğiticilik kursları verilmektedir. İlk aşama olan Yavru köpek eğitiminde sosyalleşmeleri, tuvalet eğitimi almaları, nasıl günlük bakım yapılması gerektiği gibi temel konular hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bir sonraki aşama olan itaat ve davranış eğitiminde eğiticiyle köpek arasında kurulacak iletişimin şekli, itaat etmeyi öğrenmesi için gereken eğitimler konu alınmakta, uygulamalar yaptırılmaktadır.

Köpek Eğitmenliği Kursu Fiyatları

Usta eğiticiliğe sıra geldiğinde eğitimi üstlenilen köpeğe bir izin nasıl takip ettirileceği, tam olarak eğiticisine göstereceği itaat, sahibini koruma konularında çalışmalar yaptırılmaktadır. Bu son aşama uzmanlık gerektiren bir alandır. Kursa katılanlar kendileri için daha sonra bir köpek eğitim okulu açmayı hedeflemişse ruhsatla ilgili bilgilendirmeler, müşterilerle diyalog gibi detaylar üzerinde durulmaktadır.

Kurslarda şirin minikleri veya daha büyük dostları eğitimi için gereken ödül malzemeleri, beslenmeleri için mama, oynamaları için ufak oyuncaklar kullanılmaktadır. Eğitimde önemli olan bir başka nokta ise kararlı tavırlardır. Köpekler öğretilmeye çalışılan davranışlar sırasında ödüllendirilmeli, övülmeli, cesaretlendirici sözlerle yakınlık kurmaya çalışılmalıdır. Eğitim sırasında sert davranışlar yapılmamakta, tasmalı eğitim sırasında köpeğin boynundaki tasma hayvanı rahatsız edecek şekilde, sertçe çekilmemeli, öfkelenme ve bağırma olmamalıdır. Eğitim alan kursiyerler bu konularda ciddiyetle eğitilmektedir.

Açılan köpek eğitmenliği kursu ve akademilere göre değişmekle birlikte genel olarak teorik ve olması gereken pratik eğitimler 180 saat olarak planlanmaktadır. Ayrıca kurslar devam ettiği sürece ders günleri dışındaki bir başka gün veya kurs tamamlandıktan sonra, 40- 80 saat kadar pratik kazanmak için çalışılmaktadır. Kurs bitiminde eğitmen adayları yazılı ve sözlü sınavlardan geçirilmekte, pratik uygulama yaptırılmakta ve yeterli puan alanlar mezun edilmektedir.

Kendi köpeği olan kursiyerler onlarla birlikte kursa devam edebilmekte, olmayanlar ise köpek eğitmenliği kursu veya akademideki köpeklerle pratik dersleri sürdürebilmektedir. Bazı kursları düzenleyen kuruluşlarda kursiyerin her gün gidip gelmesi yerine orada kalabilme imkânı da bulunmaktadır. Eğitim kursları kursu bitirenlere iş imkânı konusunda elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışmaktadır.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. aydin tafralu - -

    merhaba,
    kendi kopek egitim merkezimi acmak icin egitim kursunuzdan faydalanmak istiyorum. kurs saatler,hangi tarihte baslayacagi ve ucretinin ne oldugu hakkin da bilgi verirseniz cok sevinirim. iyi gunler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir