© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek İtaat Eğitimi
  4. »
  5. Pitbull Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

Pitbull Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

admin admin - - 5 dk okuma süresi
17586 1

Pitbull köpek eğitimi verilirken, kesinlikle çoğu işini siz yapmalısınız mesela yemeğe her zaman siz verin.  Köpeğinizin eğitimde vazgeçilmez olan ondan ne yapmasını istediğinizi ona anlatabilmektir.  Bunun üzerine yoğunlaşın. Fazla yumuşak davranmayın,  küçüklükten beri biraz sert olmanız gerekiyor tabi şiddet uygulamadan.  Sindiğinde kulaklarını indirmiş bir biçimde size mahcup bakışlar attığında mamasından bir iki tane verin. Kafasını okşayarak bunun iyi bir şey olduğunu anlamasını sağlayın. Pitbull’unuzla sık sık konuşun,  köpekle konuşur gibi değil,  insanla konuşur gibi konuşun,  bir şeyi köpeğe söyler gibi söylemeyin,  insana der gibi deyin,  insana kızar gibi kızın.  Adaletli davranan sahiplerini severler,  istediğiniz davranışı gördünüz de ödülünü verin, size olan güvenini ve saygısını arttırın.

Pitbull Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

Pitbull Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeğinizle aranızda size özgü bir dil oluşturun.  Sözünüzü dinlemediği zaman aşırıya kaçmadan hoşlanmadığınızı anlayacağı ölçüde ona kızgın bir ses tonuyla bağırın.  Çok zor durumda kalırsanız çenesinin altına bir fiske vurabilirsiniz.  Ta ki sözünüzü dinleyip,  kulaklarını indirmiş bir biçimde size mahcupluğu gösterene kadar. Pitbull’unuzun davranışlarının kontrol altında olması kesinlikle şarttır.  Sizin gerçekten tehlike de olmanız dışında kendi kafasına göre harekete geçmemeli.  Onu hırçınlaştıracak oyunlar oynatmayın.  Kemirmesi için oyuncaklar,  kemikler verebilirsiniz.  Bu onlar için bir ihtiyaçtır.  Mutlaka günlük yürüyüşünü ihmal etmeyin.

Bir Pitbull için en gerekli,  en hayati olmazsa olmaz iki komut vardır. (DUR! Ve GEL!) komutları,  bu komutların sonrasında önem olarak (BEKLE) komutu izler.  Bir yere bağladığınızda yaramazlık yapmadan orada sizi hiç kıpırdamadan beklemeli.  Köpeğinize gerekli olmayan hiçbir komutu öğretmeye çalışmayın,  köpeğin aklını karıştırmayın. Çok önemli 4-5 komut yeterli.  Ondan bir şey yapmasını istiyorsanız,  ilk başta ona bunu detaylı bir biçimde gösterin.  Bunu yaparken sürekli olarak belirli bir kelime söyleyin, sizin ne istediğinizi anlayana kadar o kelimeyi söyleyin gerekirse köpeğin anlaması için göstererek anlatmaya çalışın. Bu çalışmalar tekrarlanmalı ta ki bu şekilde istediğiniz o davranışı artık uyguladığınız bu metotla ona kolayca yaptırır hale gelene kadar.

Zamanla o komutu uygulatırken söylediğiniz kelimeyi yüksek sesle söyleyerek yaptırmayı deneyin,  bu aşamaya kadar ki metotlar kusursuz uyguladıysa köpek artık o komutu sadece kelimesini duyduğunda yapacaktır.  Bu metotlar geçici bir süre için değil, Pitbull’un ömrü boyunca uygulaması gereken davranışlardır. (EMİR-UYGULAMA-ÖDÜL) döngüsüdür,  sistemidir.  Ve bunun başarılı olması için kararlı bir şekilde her gün tekrarlanması gerekir.

Eğitimin en üst seviyesi ise,  köpeğinize el işaretleriyle komut alabilmeyi öğretmektir. Pitbull’unuz sözle komut alabilir duruma gelmeyi başardıysa,  söylediğiniz o kelimenin yanına da bir el işareti yapın.  Bunu da bir süre tekrar edin 1, 2 ay kadar,  2 ay kadar ki zaman süresince köpeğinize adını söyleyerek size tepki vermesini sağlayın. Tam size tepki verdiği zaman komutu söylerken yaptığınız el işaretini yapın.  İlk zamanlar zorlanmalar olabilecektir ama kısa zamanda el işaretini gördüğünde komutu yerine getirir hale gelecektir.  Köpeğinize ondan korktuğunuzu kesinlikle belli etmeyin, çünkü bir kere korktuğunuzu görürse davranışları yapmakta sertleşebilir.  Köpek eğitmek demek kararlı olmak demektir.

Eğitilen Pitbull’a Tamamen Güvenebilir Miyiz?

Pitbull’unuza ne çok güvenin ne de ona karşı fazla ön yargılı olun. Pitbull’un size bağlı olduğunu, her talimatınıza kusursuz uyduğunuzu görseniz de yine çok güvenmeyin.  Sonuçta Pitbull’ların temel vasfı dövüşmek,  parçalamak vasfına sahip bir köpek türüdür.  Onları ulu orta tamamen serbest bir biçimde insanlar arasında özellikle çocukların arasında salıverilmiş halde gezdirmeyin. Pitbull’unuz yanınızdayken mümkün olduğunca dengesiz tavırlardan ve hareketlerden kaçının. Yaptığı her şeye ‘yapma’ demeyin.  Dengeyi sağlayın.

 

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Oğuzhan - -

    Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum Köpeğim şu anda söz dinler oldu herkese tavsiye ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir