© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Pitbull Köpek Eğitimi

Pitbull Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1180 0

Pitbull köpekler özellikle eğitimini dikkat edilmesi gereken bir ırktır ve dikkat edilmediği takdirde tehlikeli ve saldırgan bir yapıya sahip olmaktadırlar. Bu nedenle özellikle saldırganlık konusunda eğitim verilmemesi gerekmektedir. Pitbull cinsi köpekler güçlü yapıları ile dikkat çekmektedirler ve kendilerine olan güvenleri tam olan, cesur köpeklerdir. Pitbull köpekler özellikle sahibini koruma duygusu fazla gelişmiş olan bir ırktır. Bu nedenle her zaman için dikkat edilmesi gerekmektedir. Irkın eğitimi bu nedenlerle tecrübeli sahipler tarafından olabildiğince erken yaşlarda yapılması gerekmektedir.

Pitbull köpek eğitimi öncesinde ilk olarak aşılarının tam olmasına dikkat edilmelidir. Yavru pitbullarda dâhil olmak üzere aşıları tamamlanmayan köpeklerin dışarı çıkartılmaması daha uygun ve garanti olacaktır. Pitbull gibi saldırgan bir yapıya sahip olan köpeklerde özel üretilmiş olan tasmalar kullanılmalıdır. Eğitime yeni başlamış olan pitbullarda dış etkenlere karşı tepkilerinin iyi gözlemlenmesi gerekmektedir. Özellikle güçlü bir yapıya sahip olan köpeklerin eğitimleri tam olsa dahi tasmasız dışarı çıkartılmamaları önerilmektedir.

Pitbull köpeklerin eğitimleri zorlu bir süreçtir ve çok güçlü olmaları durdurulmalarını zorlaştırmaktadır. Özellikle diğer köpeklere karşı davranışları gözlemlenmeli ve gerektiğinde müdahale edilmelidir. pitbull köpek eğitimi yavru iken başlamalıdır ve kesinlikle aksatılmaması gerekmektedir. Yavru iken davranışları kontrol altına alınan bir pitbull köpek çok daha fazla uysal ve zararsız olacaktır. Özellikle diğer köpeklerle olan ilişkileri yavru köpekken başlatılmalıdır. Eğitimler ile sosyalleştirilen bir pitbull insanları ve diğer hayvanları bir tehdit olarak görmeyecektir.

Pitbull Köpek Eğitimi

Pitbull Köpek Eğitimi

Pitbull köpek ırkı sahibine, ailesine ve evine karşı fazla korumacı bir ırk olarak bilinmektedir ve zekâlarıyla doğru eğitim verildiği takdirde eğitimlere çok hızlı bir şekilde cevap vermektedirler. Özellikle koku alma ve hisleri çok güçlü olan pitbullar bekçilik, koruma gibi görevler için çok uygun bir ırktır. pitbull köpek eğitimi sırasında kesinlikle şiddet uygulanmaması gerekmektedir. Özellikle pitbullarda cesaret ve güç birleşimi, şiddet uygulandığı takdirde çok daha belirgin olmaktadır. Şiddet göstermemekle birlikte köpeğe karşı hareketleriniz ve duruşunuzun kendinden emin olması gerekmektedir. Pitbullar hisleri çok kuvvetli köpeklerdir ve şüpheye düşüldüğü an bunu fark edeceklerdir. Özellikle göz göze geldiğinizde, gözlerinizde kararsızlık hissetmemeleri gerekmektedir.

Pitbull ırkı kararlılığınızı eğitimin her aşamasında hissetmesi gereken bir ırktır. Yemek yerken, gezerken veya oyun oynarken kontrolün tamamı sizde olmalı ve ona karşı olan üstünlüğünüzü her zaman için hissetmelidir. pitbull köpek eğitimi sırası da güce dayalı oyunların oynanmaması önemlidir. Özellikle pitbull ırkı köpeklerin güç dengeleri çok fazla yoktur. Bu nedenle istemeseler dahi zarar verebilirler. Bununla birlikte doğru bir eğitim aldıkları takdirde iyi bir ev köpeği olabilmektedirler. Bu nedenle kazanacakları davranışların tamamı bakıcı ve aileye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.   

Eğitiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise köpeğinizin sizinle aynı seviyede olduğunu hissettirmemeniz gerektiğidir. Köpeğiniz ile aynı yatakta yatmanız, istediği zaman kucaklamanız ya da köpeğiniz istediği zaman onunla oynamanız eğitimini olumsuz etkileyecektir. Yavru pitbullar günde en az 3 veya 4 öğün beslenmesi gerekmemektedir. Kuru mama beslenmelerine uygun olmakla birlikte ıslak mama, süt ve su ile desteklenmeleri daha doğru olacaktır. Hepsinin karıştırılıp lapa haline getirilmesi çok daha kolay tüketilmesini sağlayacaktır. Sabah ve akşam olmak üzere iki öğün kuru mama tüketmeleri ve belli aralıklarla yaş mama ile desteklenmeleri gerekmektedir. Birçok ülkede yasaklanan pitbull ırkı ülkemizde ise çıkartılan yasa ile birlikte üretimi, sahiplenilmesi, satışı ve ülkeye girişi yasaklanmış bir ırktır. Yaşam süreleri 10 ile 16 yıl arasında değişmekte olan pitbullar en dirençli köpek ırklarından biridir. Sık görülen herhangi bir hastalıkları ise yoktur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir