© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek İtaat Eğitimi
  4. »
  5. Pug Köpek Eğitimi

Pug Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
7044 0

Çin Halk Cumhuriyeti kökenli olan Pug cinsi köpeklere mops adı da verilmektedir. İlk olarak 18. yüzyılda görülen bu köpekler ilk başlarda daha ince ve uzun bir vücut yapısına sahipken günümüzde daha kısa bir biçimde olmaktadır. Bir süs köpeği olan bu köpeklerin boyutları da oldukça küçüktür. Çok kırışık bir yüz yapısına sahip oldukları için sürekli üzgün gibi görülürler. Burunlarından da basık olduğu içinde düz bir yüz yapıları vardır. Birçok renk seçeneği olan Pug’lar genellikle krem renginde olmaktadır. Kısa tüyleri vardır ve sahip oldukları kürkler oldukça parlaktır.

Çok fazla yaygın olarak görülmese de siyah Pug’lar da bulunmaktadır. Ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşayan bu ırk köpekler günümüzde oldukça yaygındır. Bunun sebebi ise oldukça küçük oldukları için apartman dairelerinde de kolayca yetiştirilmektedir. Evde yetiştirilmek için biçilmiş kaftan olan bu köpekler çok fazla hareketli değilleridir. Neredeyse hiç havlamazlar ve sahip oldukları kuyruklar sarmal bir yapıya sahiptir. Çok sosyal olan bu köpekler yabancılara karşı da oldukça uysaldır. Evinizde başka bir evcil hayvan varsa onunla da çok iyi anlaşan bu cins köpekler Hollanda ve İngiltere’de de çok popüler olarak beslenmektedir.

Pug Köpek Eğitimi

Pug Köpek Eğitimi

Pug köpek eğitimi sizi biraz yoracaktır. Oldukça cana yakın olan bu köpekler bazen tembellikte yapabilmekte. Bu nedenle onların eğitimler sırasında biraz sabır göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca yüzünde ve vücudunda olan kırışıklıkların arası sık sık temizlenmelidir. Birçok kir orada birikip köpeğinizi rahatsız edebilir. Su ile arası çok iyi olmasa da ayda 1 veya 2 defa yıkanması onun ilerde yaşayacağı sağlık sorunlarının önüne geçecektir. Sağlık sorunları yaşama olasılıkları çok yüksek olan bu cins köpeklerin en ciddi sorunu ise beyin zarında meydana gelen zedelenmeler olabilmektedir. Bunu engellemek, önceden fark etmek için de düzenli olarak veteriner hekim kontrolünde olması gerekmektedir. Aşılarını da düzenli olarak yapılması onun sağlık sorunu yaşama olasılığını oldukça düşürecektir.

İlk zamanlarda çıktığında ‘kucak köpeği’ olarak adlandırılan bu köpekler Çinli Hükümdarların yanından ayrılmazlardı. Gözleri olan bu köpeklerde kornea hastalıklarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Göz kapakları içine doğru kıvrılabilmektedir. Pug köpek eğitimi veren birçok eğitmen bu köpekler için biraz zaman gerektiğini söylemektedir. Eğitim fiyatları biraz yüksek miktarlar olsa da çok gerekli olan bu eğitimler Pug’lar çok küçükken başlanmalıdır. Boyutları çok küçük olan bu köpekler tek batında 3, 4 yavru doğurabilmektedir. Bu yavruları tek başlarına doğuramayan bu köpekler veteriner yardımı almak zorundadırlar. Sezer yan ile alınması gereken yavrular bazen öl bir şekilde doğabilmektedir. Vücut ısılarını ayarlama konusunda sorunlar yaşayan Pug’lar için oda sıcaklığı ortalama olarak 25 – 26 derece olmalıdır.

Pug köpek eğitimi ile temek itaat emirlerini anlayabilmektedir. Ve tuvalet eğitimlerini de aldığı zaman ev ortamı için de hiç bir sorun yaşanmayacaktır. Tüy dökme sorunları da olmaması onların bakımlarını oldukça kolaylaştırmaktadır. Fakat mevsim geçişlerinde biraz tüy dökebilir. Bu durum oldukça normaldir. Boyut olarak yetişkin bir erkek Pug 30 ile 36 santimetre uzunluğunda olabilmektedir. Dişilerde ise bu uzunluk 25 ile 30 santimetre arasındadır. Ağırlık olarak ise yetişkin erkek Pug’lar 6 ve 9 kilo arasında olurken dişiler 6 ve 8 kilo arasındadır. Bu kilolardan fazla olan pug’ların vücutlarında yağlanmalar olmuş demektir. Böyle bir sorun yaşarsanız direk olarak veteriner hekime gidip köpeğinizi göstermeniz gerekmektedir. Ve günlük olarak yapması gereken egzersiz sürelerini arttırdığınız zaman kilosu belli bir süre normale dönecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir