© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek İtaat Eğitimi
  4. »
  5. Samoyed Köpek Eğitimi

Samoyed Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
2071 0

Eğitime ödül ile başlanmalıdır. Eğer ödülünü zamanında vermezseniz eğitimi hemen yarıda bırakacaktır. Samoyed eğitimcisinden zamanında ve yeteri karda ödül bekleyen bir köpek ırkıdır. Samoyed’le bir eğitim yapılacaksa kesinlikle aç olduğuna emin olmalısınız. Eğer mama ödülü kullanacaksanız Samoyed ırkı köpek çok aç değilse ödüle çok bakmayacaktır dolayısıyla sizin istediğiniz derslere uyum sağlamakta güçlük çeker. Sadece mama ödülü kullanarak eğitim vermek doğru olmayabilir.

Samoyed ırkı köpekler fiziksel teması da çok sevdiğinden, eğitmenine yakın olmak isteyen, onun temasını arzu eden bir ırktır. Eğitmeni eğitiminde sabırlı ve disiplinli olmalıdır. Samoyed ırkı köpekleri eğitirken onlara vurmak ve bağırmak hiçbir işe yaramayacağı gibi ters bir etki yapar. Onlarla hem arkadaş olmalısınız hem de disiplinli bir patron gibi davranmalısınız. Verilecek ilk eğitimler tuvalet eğitimi ve çağırdığınızda sizin yanınıza gelmesini sağlamaktır.

Samoyed Köpek Eğitimi

Samoyed Özellikleri

Samoyed kökeni batı Sibirya’dır. Samoyed ırkı dünyaya buradan yayılmıştır. Samoyed iradeli, dayanıklı bir o kadar da inatçı denebilecek türden bir köpek ırkıdır. Çok uzun yıllar boyunca kızak çeken bu ırk aslında bir iş köpeğidir. Günün belli, saatlerinde düzenli olarak yapılan egzersizlere ihtiyacı vardır. Özgürlüklerine çok düşkündürler. Sınırları ona takılan kısa veya uzun kayışlarla öğrenecektir. Samoyed orta boy bir ırktır. Erkek Samoyed ortalama 53- 60 cm uzunluğundadır. Dişi Samoyed ise ortalama 53- 57 cm aralıklarında olurlar. Erkek Samoyed 15-30 kg arasında olur.

Dişi Samoyed de 15- 28 kg aralığında olmaktadır. Yaklaşık ortalama ömürleri 13 -15 yıldır. Renkleri beyaz, krem veya beyaz ile birlikte açık kahverengi olabilirler. Siyah veya kahverengi burunları vardır. Güçlü ve uca doğru sivrileşen bir kafa yapısı vardır. Gözleri ise koyu renklidir. Kulakları orta büyüklüktedir ayrıca uca doğru hafif yuvarlak ve diktir. Kuyrukları uzundur ve bol tüylüdür. Kuyrukları sırta doğru çember şeklindedir. Bacakları çok güçlüdür ve yere dik şekildedir.

Ayakları tüylerle kaplıdır ve düzdür. Kürkü kabarıktır ve soğuktan korur. İnsanlarla arası çok iyi olan bir ırktır. Kibar, oyuncu ve arkadaş canlısı gibi özellikleri vardır. Samoyed serin ortamları sever aşırı sıcaklardan haz etmez. Çocuklarla çok iyi anlaşan bir ırktır. Ancak diğer ırk köpeklerle iyi anlaştığı söylenemez. Diğer ırk köpekler üzerinde üstünlük kurmak için uğraşır. Avlanma içgüdüleri çok gelişmiştir. Diğer hayvanları kovalamaktan zevk alan bir ırktır. Samoyed çok uyumlu olmasının yanı sıra içinde inatçı bir karakterde barındırabilir. Sinirli olmalarına rağmen hassas bir yapıları da vardır. Havlamayı çok severler ve sıklıkla havlarlar.

Samoyed Evde Beslenir Mi?

Kalıp olarak da büyük olan bu ırk köpekler etrafta gezinmeyi çok severler bu yüzden bahçede beslenmeleri daha uygundur. Eğer düzgün bir şekilde yürüyüş ve egzersiz ihtiyacını karşılayabilirseniz ve evinizde ona uygun bir yaşam alanı sunarsanız apartman dairesinde de besleyebilirsiniz. Ancak bahçeli bir ev samoyed ırkı için en uygun yaşama alanıdır.

Samoyed Köpek Eğitimi

Samoyed ırkı köpeğinizi çok fazla fırçalamamalısınız. Eğer çok fazla fırçalarsanız alt tüy katmanına zarar verebilirsiniz. Samoyed’in tüylerini tararken metal bir tarak kullanmak uygun olacaktır. Samoyed ırkı köpekler mama ile beslenmelidir. Tavuk, tavuk unu gibi besinler yerine kırmızı et içerikli mamalar tercih edilmelidir. Kemik yapısına uygun tahılsız köpek mamaları tercih edilmelidir.

Samoyed Yatkın Olduğu Hastalıklar

Samoyed ırkı köpeklerin yatkın olduğu hastalıkların başında kalça çıkıklığı gelmektedir. Şeker hastalığı da bu ırkın sıklıkla geçirdiği hastalıklardandır. Bir diğer yatkın olduğu hastalık ise deri hastalıklarıdır.

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir