© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek İtaat Eğitimi
  4. »
  5. Terrier Manchester Köpek Eğitimi

Terrier Manchester Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1193 0

Manchester terrieri kökeni İngiltere’ye dayanan, kaslı, orta boylu ve uzun suratlı bir köpek cinsidir. Tazı ve Black and Tan Terrier cinsi köpeklerin melezlendirilmesi ile meydana gelmiştir. Tüyleri kısa, kalın, düz ve parlaktır. Bu bakıma bakımı çok kolaydır. Oldukça zeki olduklarından çabuk öğrenirler. Sadık ve oyuncu bir yapıları vardır. Hareketli yapılarından ötürü günlük belli aktivitelerini yapmak zorundadırlar.

Soğuğu sevmediklerinden dolayı aktivitelerini ev ortamında yapmayı seçerler. Yabancılara karşı çekingen bir yapıya sahiptirler. Terrier Manchester köpek eğitimi ile ilgili iyi bir araştırma yapmadan ve onlara uygun bir ortam oluşturmadan bir köpek sahiplenmemek gerekiyor.

 

Öncellikle yapılması gereken ilk doğru davranış sahiplenilecek terrierin bir yavru olmasıdır. Yavrular 8 haftalık olup sütten kesilmeden eve alınmamalıdır. Annesinden ayrılan yavru/yavrular bu durumdan etkilenip duygusal yapılarından dolayı sürekli ağlayacaklardır. Bu noktada sabırlı davranmak ve özellikle geceleri ise aynı odada bulunmamak çok önemlidir. Bunun yerine yavrunun yeni evine alışabilmesi için bulunduğu odaya annesinin veya sahibinin kokusunun bulunduğu bir eşya-örtü gibi- bulundurmak daha uygun olacaktır. Eğitimlerine yavruyken başlanmalıdır ve eğitim süreleri kısa ayrıca başarılı olunan her eğitim ise düzenlenmelidir. Asla ceza yöntemi uygulanmamalıdır. Hafif sert uyarılar ile daha tutarlı davranışlar sergilemesi sağlanabilir. İtaat konusunda çok başarılıdırlar ve bu özellikleri ile ilgili yapılan tüm yarışmaları büyük bir başarı ile tamamlamışlardır.

Terrier Manchester Köpek Eğitimi

Terrier Manchester köpek eğitimi biraz da sabır ile çok daha eğlenceli olabilmektedir. Köpeklere daha yavruyken tasma takılıp, tasmalara alışmaları sağlanmalıdır. Yavru terrieleri avlanma güdülerinden dolayı muhakkak tasma ile dolaştırmak gerekmektedir. Temel itaat eğitimlerini alan terrierlerin daha ileri itaatleri öğrenmeleri için profesyonel eğiticilere emanet edilmeleri gerekir.

 

Terrier Manhesterlerin beslenmesi de çok önemlidir. Beslenmelerine kuru mama ile başlanmalıdır. Köpek sahiplerinin yapmış oldukları hataların başında, evde kendi hazırladıkları yemek karışımlarını köpeklerine vermeleridir. Bu durum onları obeziteye varan sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakmaktadır. Köpek sahipleri kuru mamaların köpeklerine yeterli gelmediğini sanmalarından ötürü bu tür yanlış beslenmelere yönelmelerine sebep olmuştur. Oysa ki kuru mamalar da gerekli tüm vitaminler yer almaktadır ve yeterli doyuruculuğa da sahiptir. Önemli olan kaliteli ve sağlıklı olduğuna inandığımız markaları tercih etmektir.

Terrier Manchester Köpek Eğitimi

Terrier Manchesterler oldukça sağlıklı bir ırka sahiptirler ve ortalama ömürleri 15 yıl kadardır. Glokom adı verilen bir tür göz tansiyonu hastalığına yatkındırlar. Gözün kızarması veya yaşarması gibi belirtileri vardır. Tedavi edilmediği taktirde körlüğe sebep olabileceğinden, köpeğin herhangi bir sağlık problemi olmasa bile her 6 ayda bir muhakkak veteriner kontrolüne gitmesi gerekmektedir. Tüyleri haftada bir kesilmelidir. Kulak temizliğine çok önem gösterilmelidir. Özel hazırlanmış losyonlarla kulakları muhakkak düzenli temizlenmelidir. Tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve uzamalarına izin verilmemelidir. Çok hareketli bir yapıya sahip olduklarından günlük hareketleri için düzeli aktiviteleri mutlaka yaptırılmalıdır. Küçük hayvanları avlamayı sevdiklerinden dolayı tasma ile dolaştırılmaları daha uygundur.

Özetlemek gerekirse, Sadık ve öğrenmeye açık olduklarından bakımları ve eğitimleri oldukça keyiflidir. Genel anlamda ırklarından dolayı çok sağlıklı bir yapıya sahiptirler. Evde bakımı açısından herhangi bir zorlukları yoktur. Soğuğu sevmezler. Bu yüzde bulunacakları ortam buna göre hazırlanmalıdır. Beslenmelerinde kuru mama dışında herhangi bir yiyecek tercih edilmemelidir. Özellikleri iyi anlaşıldıktan ve bakımları ile eğitimleri için temel kurallar göz ardı edilmedikleri sürece herhangi bir sorun ile karşılaşılmadan uzun yıllar yanınızda bulunacak bir dosttur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir