© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Çiftlikleri
  4. »
  5. Zeytinburnu Köpek Eğitimi

Zeytinburnu Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
992 0

Yavru olarak alınan köpeklerin sahibi tarafından eve getirildiği ilk günlerde korkak, huzursuz ve tedirgin bir davranış sergilemesi normaldir. Yavru köpeklerin bu tarz bir davranış sergilemesinin nedenin annesi ve kardeşlerinden ayrılmasındandır. Bir başka neden ise köpeğin farklı bir ortama girdiği için evi yadırgamasındandır. Bu noktada yavru köpeklerin bu davranışları normal karşılanmalı ve sahibi tarafından köpeğe sevgi ile yaklaşılmalıdır. Yavru köpeklerin ilk günlerde evi ve çevreyi tanımasına fırsat verilmesi ve ona uygun bir yer ayarlayarak onun bulunduğu ortama adapte edilmesi gerekiyor. Bu adaptasyonu sağlamak için köpek sahibinin köpeği ile oynaması ve ona karşı yakın ve sevecen bir davranış içinde bulunması gerekir.

Yavru köpekler biraz da yapıları gereği tedirgin olurlar. Ancak köpeğin özellikle ilk günlerde evde maruz kalacağı yüksek ses ve kalabalık ortam onun eve olan adaptasyonu açısından iyi olmayacaktır. Yavru köpeğe sıcak bir yaşam alanı oluşturulmalıdır. Bu alanın köpeğe has olması gerekir. Ayrıca bu alana onun oynayabileceği oyuncaklar ve bir de her zaman temiz tutulması gereken bir kap su konulması onun eve ve ev bireylerine alışma açsından kolaylık sağlayacaktır. Özellikle yavru köpeklerin bir bebekten farkı yoktur. Günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler. Köpeğin bu kadar uzun süre uyumasında telaş yapacak bir durum yoktur. Yavru köpeklere baskı yapılmaması gerekiyor. Köpekler evin içinde özgürce dolaşabilmelidir. Ayrıca bu köpekler küçük çocuklardan uzak tutulmalıdır. Bu işlemlerden sonra yavru köpeğe evin tanıtılması gerekiyor. Bu köpeklere eğitim yoluyla kullanmaması gereken alanlar öğretilmelidir.

Yavru Köpeklerde Öğrenme Olayı

Zeytinburnu Köpek Eğitimi

Yavru köpeklerde öğrenme olayı tekrarlar sayesinde gerçekleşir. Bu noktada ödül metodu uygulanmalıdır. Kişi köpeğe uygulatmak istediği davranışı belirlemeli ve daha sonra bu davranışı köpeğe yaptırıp onu ödüllendirmelidir. Bu davranış işlemi belli bir süre devam ettikten sonra köpek bu olayı bir meleke haline getirir. Yavru köpeklere uygulatacak bir diğer öğretme yöntemi ise Pavlov’un deneyindeki gibi şartlı refleks yöntemidir. Örnek olarak köpeğin yeme vakti geldiğinde onu çağırmak için bir ses kullanılır. Daha sonra bu davranış belli bir süre tekrarlandıktan sonra kişinin sadece o sesi açması köpek tarafından yemek vaktinin geldiği anlamına gelecektir.

Zeytinburnu Köpek Eğitimi

Yavru köpeklere verilecek olan ödül konusu çeşitlilik gösterebilir. Bu ödül köpeğin hoşuna gidecek türden bir şey olmalıdır. Örnek olarak köpeğin istenilen bir davranışı yapması sonucu ona sevdiği bir yiyecek verilebilir veya ona sevgi gösterilerek okşanabilir veya ona “aferin” tarzı kelimeler ile onun takdir edildiği bildirilebilir. Ancak bu ödüllendirme işlemi hızlı bir şekilde gerçekleşmelidir. Köpek istenilen davranışı yaptığı an hemen ödüllendirilmelidir ki köpek bu davranışı süreklilik haline getirebilsin.

Bir diğer öğretme şekli ise ceza ile öğretmedir. Ancak bu öğretme metodunda cezanın dozu iyi ayarlanmalıdır. Yavru köpeğin yapmaması gereken davranışları ona öğretmek için yüksek sesli bir ikaz kelimesi yeterli olacaktır. Ancak kesinlikle; aç bırakmak, dövmek, bir yere kilitlemek gibi davranışlara girilmemelidir. Bu tarz davranışlar sonucu köpek ömür boyu sahibinden soğuyabilir. Bu nokta “Hayır” komutu yapmaması gereken davranışlarda “Aferin” komutu ise onun iyi bir davranışı yapması sonucu kullanılabilir. Ancak bu eğitim süreci uzun ve sabır isteyen bir süreçtir. Bu noktada yavru köpeklere kaliteli ve güvenilir bir hizmet sunan Zeytin Burnu Köpek Eğitimi Merkezi tercih edilebilir. Kişinin yanlış bir eğitim sonucu köpek açısından olumsuz bir sonuç doğurabildiği için Zeytinburnu Köpek Eğitimi Merkezi tercih edilebilecek en iyi eğitim merkezlerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir