© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Zekeriyaköy Köpek Eğitimi

Zekeriyaköy Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
723 0

25-30 milyon yıl öncesine uzanan çalışmalar sonucu arkeolojik kazılarda bulunan bulguların köpeğin yeryüzündeki varlığını gösterir. Milyonlarca yıl süre içinde birçok evrim geçiren köpek ya da bilimsel adı ile “Cynodemus” olan bu hayvanın atası olarak görülen Tomarctus türü denilen ve kurda benzeyen bu hayvan da belli bir aşamadan geçtikten sonra kurt, tilki, çakal, sırtlan ve bütün köpeklerin atası olarak bilinir.

Yaklaşık olarak 12.yy’la dayanan ve evcilleştirilen ilk köpek olan kurdun Kolombiya, Avrupa ve Asya’da hemen hemen aynı döneme ait bulgular bulunmuştur. İnsan ile köpek türünün arasındaki dostluk tarih boyunca görülen en sadık ve en uzun dostluktur. İnsan hayatının hemen hemen her anında köpeklere rastlamak mümkündür.

Yapılan araştırmalara göre insanların köpekleri evcilleştirme tarihi 12.yy ‘dan önceye dayanıyor. Ancak bu dönemde köpeklerin atası olan kurdun evcilleştirildiği söyleniyor. Ancak kimi görüşler ise kurdun asla evcilleştirilemeyeceği yönünde.

Zekeriyaköy Köpek Eğitimi

Köpeklerin Davranışları

Köpeklerin üst çene kısmında 3, alt çene kısmında ise 4 adet kesici diş bulunur. Ön ayaklarında 4 parmak, arka ayaklarında ise 5 parmakları vardır. Diğer türler arasında sadık olması bakımında ayrı bir yere sahip olan köpekler sevgi duyduğu kişiyi korumak adına her şeyi yapabilir. Köpekler keskin bir koku alma ve işitme duyusuna sahiptir. Doğuştan renk körü olarak doğdukları için sarı ve mavi renkleri daha iyi algılarlar. Parmakları üstünde yürüyen köpekler ayrıca çok iyi bir yüzücüdür. Bunun yanında iyi bir zekaya sahip oldukları için kolayca eğitim alabilirler. Tüm köpeklere has bir özellik olan kendine komşu köpekleri tanıma özelliği sayesinde onların kokulu işaretlerini tanır ve bölgelerine girmekten çekinirler. Çok kuvvetli bir hafızaya sahip olan köpekler yeni bir koku aldıklarında bunu burnunu yalayarak hafızasına kaydeder. Yaklaşık olarak yaşama süreleri ise 15 ile 20 yıl arasındadır.

Köpekler 5 ayda bir çiftleşirler ve bunun sonucunda dişi köpek 63 günlük bir gebelik süreci geçirir. Yaklaşık olarak 6 ile 8 arasında gözleri kapalı bir şekilde yavru köpekler meydana gelir. Bundan 2 hafta sonra ise yavru köpeklerin gözleri açılır ve işitmeye başlarlar. 6 hafta boyunca süt emmeler. Yavru köpekler 6 ile 12 haftalık iken eğitilmelidirler. Bu eğitimden geçmeyen köpekler insanlara karşı çekingen olurlar.

Zekeriyaköy Köpek Eğitimi

Köpek eğitimi konusunda kesinlikle şiddet bir uygulama metodu değildir. Köpeklere bu tarz verilen eğitimler sonrası dışarıya daha saldırgan bir hale gelir. Fiziksel şiddet hiçbir canlının eğitimi açısından bir yöntem olamaz. Köpeklere ilk olarak verilecek olan itaat eğitimlerinde köpekler koşullandırılmalıdır. Bu noktada kişi bir komut verdiğinde bir el ve kol hareketi yapması gerekiyor. Köpeğe öncelikli olarak “otur” komut verdikten sonra kişin elini aşağıya doğru indirmesi ve köpek bu hareketi yaptıktan sonra ona “aferin” komutu vermesi bunun yanında köpeğe sevdiği bir yiyeceğin verilmesi köpeğin bu hareketi öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bu hareketler birkaç kez tekrarlandıktan sonra köpek bu hareketi öğrenmiş olacaktır.

Yürüyüş eğitimlerine ise tasma ile başlamak uygundur. Yürürken köpeğin hızlanması durumunda tasmanın geriye çekilmesi yavaşladığında ise tasmanın çekilmesi köpeğin sahibi ile uyumlu bir şekilde yürümesine yardımcı olacaktır. Köpek bu hareketleri düzgün bir şekilde yaptıkça onu ödüllendirmek onun bu davranışları sürekli hale getirmesinde yardımcı olacaktır. Ancak bu ve daha birçok köpek eğitimi uzun süren bir sabır ister. Bu noktada güvenilir ve kaliteli bir hizmet sunan Zekeriyaköy Köpek Eğitimi Merkezi köpek sahiplerinin yardımına koşuyor. Uzman bir kadroya sahip olan Zekeriyaköy Köpek Eğitimi Merkezi, köpek eğitimi konusunda tercih edilmesi gereken yerlerden biridir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir