© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Çiftlikleri
  4. »
  5. Ataşehir Köpek Eğitim Merkezi

Ataşehir Köpek Eğitim Merkezi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
787 0

İster evde ister bahçemizde bakalım eğer bir köpeğimiz varsa köpeğimizin eğitimi hepimizin en çok araştırdığı ve merak ettiği bir konudur. Köpeklerin sosyalleşmesi köpek eğitimi konusundaki önemli süreçlerden biridir. Köpeklerin sosyalleşmesindeki en önemli süreç ilk 16 haftadır. Köpekler hayatlarının ilk bu 16 haftasında sosyalleşirler ve hayatları boyunca bu dönemde öğrendikleri, kazandıkları alışkanlıklarını devam ettirirler. Yavru köpeklerin sosyalleşmesi ile 5 duyusu harekete geçer. Bunlar, mekânlara duyarsızlaştırma, sesler, kokular, tatlar ve dokunuşlardır. Mekânlara duyarsızlaştırmadan kasıt, etrafa tanıdık ve rahat olması anlamındadır.

Bir köpeğin sosyalleşmesi ilk olarak sizin köpeğinizle yakın bağ kurmanızla başlar. Bu dönemde köpeğinizle kuracağınız yakın bağın sonsuza kadar süreceğini köpeğinize hissettirmelisiniz. İyi bir sosyalleşme eğitimi almış bir köpek toplumda iyi eğitilmiş ve güvenli bir köpek olarak tanımlanır. Bu nedenle sahip olduğumuz köpeğin sosyalleşmesi bizim en büyük sorumluluğumuzu oluşturmaktadır. Irkı, türü, cinsi ne olursa olsun tüm köpeklere ilk sosyalleşme eğitimi verilmelidir.

Köpeklerin sosyalleşme eğitimini aktif ve pasif olmak üzere iki grupta ifade etmek mümkündür. Aktif eğitim bizim öğrettiğimiz aktivitelerdir. Yeni kişilerle tanıştırma, otur, kalk, koş gibi bir takım komutları öğretme, gezdirme gibi aktiviteler aktif eğitime örnek verilebilir. Pasif eğitim ise köpeğin bizimle geçirmediği vakitlerde kendi kendine tanıdığı, öğrendiği şeylerdir. Evde baktığımız köpeğin evdeki nesneleri öğrenmesi, bahçede baktığımız köpeğin bahçedeki ağaç, çiçek, bitki gibi nesneleri öğrenmesi gibi aktiviteler pasif eğitime verilebilecek örneklerdir.

Ataşehir Köpek Eğitim Merkezi

Köpeğin sosyalleşme eğitimi ilk 16 haftalık dönemde yapılmalıdır. Bu dönemde yapılan eğitim hem köpeğin bir takım şeyleri daha kolay öğrenmesini hem de karakter ve davranışlarının henüz gelişmemiş olmasından dolayı bir takım özelliklere yeni sahip olması açısından önemlidir. Köpeklerin öğrendiği karakter ve davranışların bu dönemden sonra değiştirilmesi çok zordur. Örneğin bu dönemde her şeye havlamaması gerektiğini öğrenmeyen bir köpeği havlamamaya diğer dönemlerde alıştıramazsınız.

Bu nedenle sosyalleşme eğitimi en iyi köpeğin karakteri ve bir takım davranışları köpeğin bunlara alışkanlık kazanmamasından önce yapılmalıdır. İnsanlar için söylenen 7’sinde neyse 70’inde de o sözü köpeklerde de geçerlidir. Köpeklerin sosyalleşmesinin bir diğer önemi de bu dönemde sizinle kurduğu bağı ve sevgiyi ileride tüm yaşamı boyunca sürdürecek olmasıdır. Peki, sosyalleştirilmemiş köpeklerde ne gibi sorunlar olmaktadır? Sosyalleştirilmemiş bir köpek çekingen, saldırgan ve ürkek olur. Çevresindeki insanlara ve hayvanlara karşı bir korku içerisinde olurlar. Bunun sonucu olarak da çevresindeki insan ve hayvanlara saldırabilirler. Bu nedenden dolayı uyutulan (öldürülen) birçok köpek bulunmaktadır. Sosyalleşmemiş köpekler sosyalleşmiş köpeklere oranla daha acemi ve yeteneksizdirler.

Sosyalleşmemiş köpekler fiziksel ve duygusal bakımdan daha sağlıksız olurlar ve bu durumu değiştirmek ne kadar çok eğitim verirseniz verin imkânsızdır. Beklenmeyen ve yeni olaylara karşı sosyalleşmemiş köpekler adapte olamazlar. Sosyalleşmemiş bir köpek ilk defa karşılaştığı bir olayı kabullenmez. Yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı köpeğinizin özellikle sosyalleşme eğitimini mutlaka yapmanız gerekmektedir. Eğer bunun için zamanınız yoksa ya da daha iyi bir eğitim istiyorsanız bu işi profesyonel anlamda yapan firmalar bulunmaktadır.

Ataşehir Köpek Eğitim Merkezi

Örneğin Ataşehir‘de oturuyorsanız burada birçok Ataşehir Köpek Eğitim Merkezi bulmanız mümkündür. Positive Dogs, Ataşehir Hayvan Barınağı, K9 Köpek Eğitim Merkezi ve Von Grand Köpek Çiftliği Ataşehir’de Köpek Eğitimi veren firmalara örnektir. Bu veteriner ve firmaların birçoğunun evde eğitim hizmetleri de bulunmaktadır. Ataşehir Köpek Eğitim Merkezleri ile köpeğinizin evde eğitim almasını da sağlayabilirsiniz. Özellikle köpeğinizin sosyalleşmesi için bu saydığımız Ataşehir Köpek Eğitim Merkezlerini biriyle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir