© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Dogo Argentino Köpek Eğitimi

Dogo Argentino Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
11413 0

Köpek beslemek birçok kişi için vazgeçilemez bir zevktir. Bu zevki tadan kişiler köpeklerine ailelerinin birer ferdi gibi davranırlar. Köpeklerin insanlara olan yakınlıkları ve bitmek tükenmek bilmeyen sadakat duyguları dikkate alındığında hiç de haksız sayılmazlar. Onlar evinizin neşesi, çocuklarınızın arkadaşı ve ailenizin bir koruyucu erdi olmaya adaydırlar. Köpek sahiplerinin tercih ettiği birçok tür bulunmakla birlikte, ülkemizde çok fazla beslenmese de, iri yapısı ile kendisine hayran bırakan Dogo Argentino cinsi köpekler oldukça çekicidirler. Bu tür olabildiğince güçlü ve aynı oranda da iri yapılıdırlar. Adeta bir sporcu gibi kaslı ve atletik bir vücuda sahiptir. Sağlam dişlerle dolu güçlü bir çene yapısı bulunmaktadır. Türün kulakları normalde uzun ve kıvrık yapılıdır. Ancak bazı Dogo Argentino sahipleri, onların daha sert bir mizaç sahibi olması için kulaklarını kestirmektedirler. Göz renkleri bazen ela bazen de kahverengidir. Burunları ise her zamana siyah renklidir. Geniş bir göğüs yapısına sahiptirler. Kısa ama sık tüylere sahiptirler ve tüyleri genelde bembeyazdır. Kuyrukları ise bir hayli uzun yapılıdır.

Dogo Argentino Köpek Eğitimi

Dogo Argentino, normalde bir bekçi köpeği olarak bilinir ve bu görevde de oldukça iyidirler. Ferdi oldukları aileyi benimserler ve tam bir aile ferdidirler. Çocuklara karşı oldukça yumuşak, sevecen olmakla beraber oldukça zeki bir türdür. Sevilmeyi ve oyun oynamayı çok severler. İri yapısına rağmen oldukça kolay eğitilebilir ancak yine de dominant bir eğitmen talep ederler. Kuralları severler ve uygularlar. İleri yaşlarında bazen saldırgan tavır takınabilirler. Herkesin besleyebileceği her kişiye uygun bir tür değildir. Dogo Argentino’lar iyi birer avcıdırlar ve uzun süre avcı köpeği olarak da kullanılmışlardır.

Dogo Argentino Köpek Eğitimi

Yavruluk dönemlerinde diğer köpek türlerine açıktırlar ve beraber yaşamayı hemen öğrenirler ancak ileriki yaşlarında bu hiç de kolay olmamaktadır. Sosyalliği sevdiklerinden küçük yaşlarda buna alıştırılmalıdırlar. Diğer tüm köpeklerde olduğu gibi Dogo Argentino köpek eğitimi de oldukça önemlidir. Ancak bu türün sayılan özelliklerinin tümünü sergilemesini istiyorsanız iyi bir eğitim kaçınılmazdır. İyi bir eğitmen eşliğinde iyi bir eğitim almaları gerekmektedir.

Dogo Argentino’lar bir dönem dövüştürme amacı ile kullanıldıkları için bazı karakterlerinde değişiklik yaşanmıştır. Bu durum onlara asabiyet kazandırdığı için bazı ülkelerde bu türün beslenmesi yasaklanmıştır. Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi bizim ülkemizde de beslenmesi yasaktır.

Dogo Argentino Köpek Eğitimi Fiyatları

Egzersiz konusunda oldukça isteklidirler ancak beklentileri çok yüksek değildir. Küçük bir egzersiz alanı bile ona yetecek ve oldukça mutlu olacaktır. Bu sebeple küçük ama bahçeli bir evi olanlar için uygun bir köpek türüdür. Aynı şekilde apartmanda bile beslenmesi uygun olabilmektedir. Eğer bahçede bakımı yapılmak isteniyor ise soğuk havalar için ona kapalı bir yer belirlemek oldukça faydalı olacaktır. Soğuk havalarda oldukça mutsuz olacaktır. Bunun en büyük sebebi de kısa tüylü bir yapısı olmasıdır. Sağlık problemi çok fazla yaşamazlar. Avcılık özelliğinin körelmemesi için düzenli olarak egzersiz fırsatı tanınması gerekmektedir.

Bu tür köpeklerin bakımı oldukça kolaydır. Yine kısa tüylere sahip olmaları bu konuda da avantaj sağlar. Tüy dökme problemi azdır ancak tırnak bakımının iyi yapılması gerekmektedir. Kötü koku oluşumuna sebep olmazlar. Bu türün anavatanı adındaki gibi Arjantin’dir ve hem av hem de bekçi köpeği olarak yetiştirilmiştir. Kökenlerinin ise Afrika kıtasına kadar dayandığı söylenmektedir. Ayrıca kökeninin dayandığı türün günümüzde nesli tükenen bir tür olduğu belirtilmektedir. Bir süre sonra beslenme amacının dışına çıkılmış ve dövüşlerde kullanılan bir köpek türü haline gelmiştir. Bu şekilde değişim geçirmeleri de onların birçok ülkede beslenmesinin yasaklanmasına sebep olmuştur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir