© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Esenyurt Köpek Eğitim Merkezi

Esenyurt Köpek Eğitim Merkezi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
599 0

İlk olarak bilinmesi gereken şey, köpeğin eğitime olan yatkınlığıdır. Köpeğinizin yavru olması kadar ırkı da, istenilen seviyede eğitim almasına ve öğrenmesine etki eder. Köpeğinizin eğitimlerde başarılı olabilmesi için yüksek bir özgüvene sahip olması ve sürekli olarak motive edilmesi gerekir. En iyi ve doğru eğitim, profesyonel eğitmenler tarafından verilir. Köpeğinizin enerjisinin yüksek olması, komutları daha iyi uygulamasına ve öğrenmesine yardımcı olur.

Eğitim esnasında, çevrede dikkatini dağıtacak unsurlar olmamalıdır. Eğitim veren kişimin haricinde, köpeğinizin çevresinde bulunan diğer kişilerin de bilinçli şekilde davranması gerekir. Köpeğinizin doğru veya yanlış bir davranış sergilediğini göstermek için ödül ve ceza yöntemi uygulanmalıdır. Köpeklerin konsantrasyonları genellikle 15 ile 20 dakika arasındadır. Bu nedenle eğitimlerin de en fazla 20 dakika sürmesi gerekir. Eğitim başlarken ya da bitirilirken bir komut seçilmelidir. Oyna komutu verildiğinde, köpeğiniz eğitimin bittiğini anlamalıdır. Bu durum motivasyonu daha fazla arttırır.

Eğitimde yapılan hatalar

Özellikle yavru köpeklerin eğitimi daha hassasiyet gerektiren bir durumdur. Yavru köpeklerin bilinçli bir şekilde eğitilmesi gerekir. Doğru bildiğiniz yanlışlar, köpeğinizin hayatı boyunca değiştirmeyeceği davranışlara neden olabilir. Köpeğinizi cezalandırmak yanlış bir davranıştır. Köpeğinizin eğitimi sırasında aceleci olmamalısınız. Sabırlı ve anlayışlı davranmanız gerekir. Köpeğinizi cezalandırma, onunla ilişkinize zarar verebilir. Köpeğinizle iletişiminizi arttırmanız için, duygularına hâkim olmalısınız. Köpeğinize asla fiziki müdahale de bulunmayın. Bu durum köpeğinizde özgüven eksikliğine neden olur.

Esenyurt Köpek Eğitim Merkezi

Köpeğinizin yanlış hareketinden vazgeçmesi uyarılar ile sağlanmalıdır. Köpeğinize ödül ya da ceza uygulayabilirsiniz. Ancak ödül ya da cezayı, yaptığı hareketten hemen sonra uygulamalısınız. Sonrada vereceğiniz ödül köpeğinizi şımartır ya da sonradan vereceğiniz gecikmiş bir ceza köpeğin hatasını anlamasını engeller. Köpeklerin çoğu hareketlidir. Bu nedenle uzun süre evde kapalı kalması onun için kötü bir durum olabilir. Evde fazla kalmak köpeğinizi sıkacaktır. Bu sıkılma sonucunda evde eşyalara saldırma ya da yapmadığı davranışları sergileme gibi sonuçları olabilir. Köpeklerin günlük hareketlerini ve egzersizlerini yapabileceği alana ve zamana ihtiyaçları vardır. Köpeğinizin size yapmayı sevdiği bir hareketi başkasına da yapabilir. Bu durum karşıdaki kişinin hoşuna gitmeyebilir.

Bu nedenle sosyal hayatta hoşlanılmayacak davranışlar başta engellenmelidir. Eğitim sırasında aceleci davranılmalıdır. Her cinsin öğrenme süresi farklıdır. Sabırlı olunmalı ve doğru hareket edilmelidir. Köpeğiniz eğitimlerin uzun süreli olmasından kaynaklı sıkılabilir ve komutları yerine getirmeyebilir. Bu nedenle eğitimler kısa süreli ve sık uygulanmalıdır. Köpeğinizi boğarak ya da sıkarak yapacağınız bir eğitim ona hiçbir katkı sağlamaz. Köpek eğitiminde, yeterli bilgiye sahip olmayan kişilere dikkat edilmelidir. Bir komut öğretilmeden diğerine geçilmemelidir. Her seviye ve komut belli aralıkla yapılmalı ve önceki komut tam olarak yerine getirilmeden, diğer komuta geçilmemelidir.

İlk öğrenilmesi gerekenler

Köpeğinizin tamamen size odaklanabilmesi için dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak durması gerekir. Köpeğinizin komutunuzu algılayabilmesi için konsantrasyona ihtiyacı vardır. Bu nedenle ilk öğrenmesi gereken komut ” dikkat” komutudur. Bu komutu köpeğiniz duyduğunda bir komut uygulaması gerektiğiniz anlaması gerekir. Köpeğiniz bu komut sonrasında size odaklanacaktır. Diğer bir öğrenilmesi gereken komut ”hayır” komutudur. Bu komut köpeğinizin istemediğiniz bir davranışı esnasında söylenmelidir. Aynı zamanda köpeğiniz ” aferin” komutunu da öğrenmelidir. Aferin komutu da, yaptığı doğru bir hareket sonrasında söylenmeli ve ödüllendirme amacıyla kullanılmalıdır. Aferin komutu yapılan hareketten hemen sonra söylenmelidir.

Esenyurt Köpek Eğitim Merkezi

Esenyurt köpek eğitim merkezi ile sizde köpeğinize istediğiniz eğitimleri aldırabilirsiniz. Köpeğinizle daha iyi bir hayat yaşamak ve iletişiminizi arttırmak için köpek eğitiminin son derece önemli bir unsur olduğunu unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir