© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Çiftlikleri
  4. »
  5. Malamut Köpek Eğitimi ve Özellikleri

Malamut Köpek Eğitimi ve Özellikleri

admin admin - - 5 dk okuma süresi
149 0
malamutkoekegitimiii

Malamut köpek eğitimi; yaban hayatına alışık olan bu ırk için zorlayıcı ve sabır gerektiren bir iştir. Alaska kurdu olarak bilinirler.Karakterleri ve bakımlarına dair pek çok detay birlikte yaşadıkça öğrenilecek karmaşıklıktadır. Geçmişi çok eskilere dayanan Malamut köpekleri balık avlarında ve ayıları ürkütmek amacıyla kullanılmıştır.

Evde beslemek için uygun özelliklere sahip olmasa da, dikkat çeken dış güzelliği ve farklı bir ırk köpeği sahiplenmek isteyenler genellikle Alaska kurtlarını tercih ediyor. Geniş ve bahçeli alanlar onlar için en ideal olanıdır. Vahşi doğada zorlanmadan yaşayabilirler ve soğuk hava onlar için sıcak havadan daha elverişlidir.

Malamut Köpeklerin Fiziksel ve Karakter Özellikleri

Malamut köpek eğitimi ve fiziksel özelliklerinde öncelikle yapılı vücutları dikkat çeker. Ortalama olarak boyları 66 cm, kiloları ise 45 kilogramı bulabilir. Siyah ve beyaz renklerin karışımından oluşan tüyleri kabarıktır.

Malamut köpekleri çocuklarla çok fazla iyi anlaşır ve oyun oynamaktan keyif alırlar. Onların enerjilerine uyum sağlamak için sahiplerinin de sürekli hareketli ve enerjik olmaya ihtiyaçları vardır. İnsan dışındaki canlılarla anlaşmaları zordur. Bunun mümkün olabilmesi için profesyonel sosyalleşme eğitimi almaları gerekir.

Malamut Köpeklerin Bakım ve Beslenmesi

Malamut köpek eğitimi için gösterilen önem, bakım ve beslenmeleri bakımından çok fazla gerekli değildir. Dönem dönem aşırı tüy dökerler, düzenli olarak taranıp fırçalanmaları faydalı olur. Doğası gereği soğuk havaya alışkın olduğu için sıcak havalarda bazı cilt hastalıkları görülebilir. Yemek yemekten çok keyif alırlar. Düzenli bir beslenme şekilleri olmadığında kilo almaya yatkındırlar. Bu nedenle ideal beslenme düzenleri için veteriner doktordan beslenme tavsiyesi alınmalıdır.

Malamut köpeklerini pet shoplarda görmek pek mümkün değildir. Evcilleştirmek için uygun bir ırk olmamasından dolayı bu anlamda satışı da yaygın değildir. Zaten ülkemizin iklim şartları soğuk havayı seven bu canlılar için uygun nitelikleri taşımıyor.

Malamut Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Malamut köpek eğitimi ile av ve koruyucu köpek alanında geliştirilebilir eğitimlerle patili canlılara katkı sağlanması mümkündür. İki aylık olduktan sonra komutları kavrayabileceği için tuvalet ve sosyalleşme eğitimlerine ayak uydurabilir zekâya sahiptir. Özellikle evde beslenecekse geldiği ilk andan itibaren tuvalet alışkanlığı için eğitim çalışmalarına başlanmalıdır.

Sosyalleşme eğitimi ,köpeğin sahibi ve evcil köpek arasındaki bağın güçlenmesind eönemli rol oynayan eğitimler arasında yer alıyor. Vahşi hayatı benimsemiş olmalarına rağmen azim ve sabır ile evcilleştirilmeleri de mümkündür. Eğitim kavramına yakın canlılar değillerdir.Bu nedenle eğitime erken dönemde başlanması başarı oranını artırır.

Malamut Köpekleri Hangi Eğitimleri Alabilir?

Malamut köpek eğitimi verilmeye karar verilen bu canlılar için pek çok eğitim verilebilir. Eğitim veren kişiler kararlı bir duruş sergiledikten sonra uzun vadede eğitimli Alaska kurtlarına sahip olmak imkânsız değildir. Lider vasfındaki başka bir canlıyı kabul etmeleri zor olduğu için onlara komut vermek ve karşılığında olumlu cevap almak zaman alır.

En basit tuvalet eğitiminde bile Malamut köpekleri için büyük özveri ve disiplin gerekiyor. Bu noktada yaptıkları hataları es geçmeden düzeltmek tuvalet alışkanlığını başarılı biçimde tamamlamalarını sağlar. Evcilleşmeye elverişli bir ırk olmadıkları için yavruluk süreçlerinden itibaren her anı eğitimlerle değerlendirmek işe yarayacaktır.

Temel itaat eğitimi vahşi doğasından sosyal ortamlara girecek olan Alaska kurtları için olmazsa olmaz eğitimlerden biridir. Çünkü yeterince itaat becerisi olmayan bu ırkların çevresindeki canlılara zarar vermeleri olasıdır. Sizde sahip olduğunuz Malamut köpeğiniz için en verimli ve kaliteli eğitimleri uzman köpek eğitmenlerimiz tarafından aldırabilir ve evcil dostunuzla daha uyumlu bir yaşam sürdürebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir