© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Çiftlikleri
  4. »
  5. Pointer Köpek Eğitimi

Pointer Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
3255 0

İngiliz Pointer olarak isimlendirilen ve av köpekleri kategorisinde sınıflandırılan bir ırk olan pointer köpekleri oldukça kaslı bir vücut yapısına sahiptirler. Asil bir ırk olan pointerların gerek ruhsal yapıları gerek fiziksel yapı özellikleri ile iyi eğitim aldıklarında harika bir av köpeği olurlar.

Koku alma duyuları çok kuvvetli olan pointerların boyu yaklaşık olarak 55 ile 70 cm arasında değişmektedir. Pointer ırkının kiloları ise yaklaşık olarak 20 ile 30 arasında değişmektedir. Tüyleri kısa, tüylerinin rengi ise siyah, kahverengi, sarı olarak bilinir. Gözlerinin renkleri vücut rengine göre değişim gösterir. Kas yapıları estetik fermaları hızlı koşuş sitilleri ile İngiltere’de 1600 yıllardan sonra üremeye başlayan İngiliz Pointerları av için yaratılmış sadık ve sevecen hayvanlardır.

Pointer Köpek Eğitimi

Pointer Köpeklerin Karakter Yapıları Nelerdir?

Bağımsız yapılarından dolayı evde beslemeye uygun olmayan pointer ırkı sevecen, sadık, zeki hayvanlardır. Bahçede beslemeye uygun olan ırk hareketli yapısından dolayı güçlü kas sistemine sahip olup yabancılarla mesafeli ama çocuklara karşı çok sabırlıdırlar. Bazı seslere duyarlı olan bu ırk bekçi köpeği olmaya çok uygun değillerdir. Avcı köpeği olarak da bilinmektedir.

Pointer Köpeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Pointer Irkı tüylerinin kısa olmasından dolayı tüy bakımı oldukça kolaydır sık sık tüylerini fırçalanması yeterli olmaktadır. Ava götürülen pointer ırkı avdan döndükten sonra mutlaka ayak ve tırnakları temizlenmelidir. Sık sık banyo yaptırılmasına gerek yoktur gerektiği sürece banyo yapmaları yeterlidir. Beslenmeleri ise yaşlarına ve vücut yapılarına göre uygun vitamin ve mineral içeren besinlerle beslenmelidir. Veteriner kontrolünde, uygun görülen besinlerle beslenmeli ve verilen mamanın organik olması pointer ırkının gelişimi için önemlidir. Bahçede bakımları oldukça kolay olan pointer ırkı egzersize en ihtiyaç duyan ırktır. Bahçede yapılan egzersiz yeterli olmaktadır.

Pointer Köpek Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Pointer Köpek Eğitimi, çekingen bir ırk olan pointer sosyalleşmesi için küçük yaşta eğitim alması şarttır. Pointer ırkı 1 ve 2 yaş arası eğitim sürecinde hata yapabilirler bundan ötürü eğitim süreci biraz özen isteyen bir süreçtir. Erken sahiplenilen pointer ırkı sahibini sevmesi kabullenmesi ve verilen komutları yerine getirmesi hem sahibi hem de pointer av köpekleri için büyük fayda sağlamaktadır. İlke verilecek eğitim ”otur, yat ve al” egzersizleri olabilir. Verilen komutları alması ve yerine getirmesi için, zaman ve emek harcanması bu süreçte sabırlı olmak gerekir. İlgiyi çok seven bu ırk ile bakımın dışında ava götürülmesi gerekmektedir. İyi bir av köpeği olması için sürekli araziye götürülmesi gerekir ne kadar çok ava giderse o kadar iyi bir r av köpeği olma şansı artmaktadır. Hareketli yapıları, kokuya olan hassas duyarlılıkları ve kas yapıları sayesinde iyi bir eğitimle av köpeği olabilirler. Zorlu bir süreç olan bu eğitimler bazen bir tek komutun bile 5 ya da 6 ay sürdüğü görülmektedir.

Söz dinleyen ve sahibine sadık olan bu köpeklerin önce güvenini kazanmak gerekmektedir. Bu ırk köpekleri eğitirken verilen komut doğru şekilde yerine getirdikten sonra köpeğin ödüllendirilmesi daha sonra verilen komutların doğru olarak yerine getirmesine davetiye çıkarır. Yaptığı her doğru komuttan sonra kafasının okşanması ve sevgi gösterilmesi yine sonraki eğitim süreci için fayda sağlayacaktır.

Pointer Köpeklerin Fiyatları Ne Kadardır?

Pointer ırkı köpeklerin, yavru köpekler için 750 – 1000 TL civarı bir fiyata satıldığı bilinmektedir. Bu fiyat pointer ırkının avcı anne babadan gelme, vücut yapısı ve yaşına göre değişim gösterir. Pointer ırkı avcıların sürekli olarak ilgi gösterdiği bir ırk olarak bilinir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir