© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşım Platformu

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Evde Köpek Eğitimi

Evde Köpek Eğitimi

admin admin - - 6 dk okuma süresi
987 0

Bizim her şeyimiz olan ve ailemizin sevimli dostları ve önemli parçası olan köpeklerimiz bizim için önemlidirler. Onların sağlığı ve huzuru için elimizden geleni yapmak bizlere yani sahiplerine düşmektedir. Onlar için her zaman doğru tercihleri yapabiliyor olmalıyız. Sevimli dostlarımız söz konusu olduğunda iki şeye öncelik vermeliyiz. Bunlardan birinci unsur sağlıklı beslenmesi ikinci unsur ise doğru verilmiş bir eğitimdir. Eğer sağlığına dikkat etmezsek huzurlu ve iyi bir köpek olmayacaktır, eğer doğru eğitimine önem vermezsek bizimle ve diğer ortamlarla tam anlamıyla uyumlu bir köpek olmayacaktır.

Köpek eğitiminde en önemli hususlardan biri de itaat eğitimidir. Sevimli dostumuz köpeğimize kendi evimizde eğitim verdiğimizde bize daha fazla itaat edecektir. Nasıl ki bizler kendi evimizde rahat ediyor ve huzurlu oluyorsak köpeklerde kendi evlerinde daha huzurlu ve güvende hissetmektedir. Bu sebeple köpek kendi evinde kendi ortamında eğitim aldığında köpeğin çevresiyle sahibiyle uyumu daha kolay olacaktır. En başta şöyle diyebiliriz ki evde eğitim alan bir köpek ev ortamında neyi yapması ya da neyi yapmaması gerektiğini öğrenmektedir. Köpekler çok akıllı hayvanlardır ve birçok şeyi sezebilir ve anlarlar. Köpeğimizin eğitiminde bu akıllı dostlarımıza doğru ve yanlışları ödüllendirme yöntemleriyle göstermeliyiz. Evde eğitim önemlidir çünkü doğru itaat eğitimi almamış bir köpek eve bir misafir geldiğinde hırlayabilir hatta gelen misafirlere saldırabilir. Ya da evde doğru bir eğitim verilmemiş köpek tuvaletini bulduğu her yere yapabilir. İşte bunun gibi birçok sıkıntıyı giderebilmek için evde verilen eğitimlerin önemi büyüktür.

Evde Köpek Eğitimi

Kendi ortamında eğitim verilen bir köpek sahibini daha fazla dinleyecektir. Köpeklere eğitim merkezlerinde verilen eğitimler de tabi ki önemlidir, gereklidir fakat eğitim merkezlerinde köpekleri eğitebilmek için onların dikkatini dağıtan unsurların olmamasına önem verilmektedir. Köpeğimiz diğer ortamlara çıktığında buralarda dikkat dağıtan birçok unsurla karşılaşacaklardır bu da bazı köpeklerin uyum sorunu yaşamasına neden olabilecektir. Kendi ev ortamımızda çalıştığımızı düşününce köpeklerimiz için tam anlamıyla yalıtılmış ayarlanmış ortamlar yoktur hatta onların dikkatini dağıtan unsurlar bulunacaktır. Köpeklerin kendi ortamlarında bu dikkat dağıtabilecek unsurlara alışarak eğitilmesi onların uyum sağlamasında daha etkili olacaktır. Evimizde, yanımızda gerçekleştirilen eğitiminin güzel yönü köpeğimizin nasıl bir eğitim aldığını izleyebilmektir. Köpek eğitiminde öncelikle dikkat edilmesi gereken şey pozitif eğitim anlayışıdır.

Köpek eğitilirken cezalandırıcı bir yöntem değil de daha çok ödül ve oyuna yönelik bir anlayış olmalıdır. Köpeğin evde eğitimin güzel yönlerinden biride evde yapmaması gereken şeyleri çok daha kolay kavrayabilmesidir. Örneğin bazı köpekler evde eşyalara zarar verebilmektedir. Ev ortamına alışması sağlanarak ve doğru davranış gösterilip köpek ödüllendirilerek onların doğru davranışı anlaması sağlanabilir. Ev ortamına alışamayan bazı köpekler güvensizlik ve korku hissedebilirler. Bu nedenle sahibi bir yere gittiğinde ve evde yalnız kalması gereken köpek sürekli havlayabilir ya da ağlayabilir. Bunlar hem bizi hem de köpeklerimizi huzursuz ve mutsuz edecektir.

Evde Köpek Eğitimi

Ayrıca çok fazla havlamasıyla komşularımız rahatsız olabilir bu da evde köpek beslemenin zor yönlerinden biri haline gelir. Bu gibi sıkıntıların önüne geçebilmek için evde verilen köpek eğitimi önemlidir çünkü evde eğitim verilen köpek bu ortama alışır ve ona göre davranmaktadır. Evde köpek eğitimi noktasında yani itaat eğitiminde köpeğin verilen komutlara uyması sağlanır. Yani gel, git, otur, bekle gibi komutlar köpeğe öğretilirse bu köpek ile sahibi arasındaki ilişkiyi daha da kuvvetlendirecektir. Bir diğer önemli unsur da tuvalet eğitimidir. Kendi ev ortamında köpeğe tuvaletini nereye yapması gerektiği ödüllendirme yöntemiyle çok daha kolay öğretilebilir. Unutmamalıyız ki sahibini dinlemeyen köpek yoktur iyi eğitim verilmemiş köpek vardır ve en uygun eğitim köpeğe evde verilen eğitimdir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir