© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Husky Köpek Eğitimi

Husky Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
2986 0

Köpekler ve kurt köpeklerinin, insanların en iyi dostlarından biri olduğuna dair içimizde en ufak bir şüphe dahi yok. İnsan, insan olalı yeryüzünde bulunan hayvanları evcilleştirmiş, ilk evcilleştirdiği hayvan ise köpekler olmuştur. Ardından ise vahşi doğaya fazla adapte olmaları ve hırçın doğaları nedeniyle kurtlar evcilleştirilmiş, daha sonrasında ise kurtlar ile köpekler çiftleştirilmiş ve günümüzde de bulunan kurt köpeği ırkları türetilmiştir.

Bu yazıda bahsedeceğimiz köpek ırkı Sibirya kurdu, yani Husky cinsi kurt köpeği. Genel olarak bilinmektedir ki Sibirya kurt köpeklerinin sık sık oyun oynamayı sevmesi ve yerinde duramayan yapısı yüzünden, eğitimleri bir hayli zor olmaktadır. Bu yüzden Husky ırkı kurt köpeği olan çoğu evcil hayvan sahibi insan, kurt köpeklerinin eğitimi için uzmanlara danışmakta veya eğitilmiş kurt köpeklerini satın almaktadır. Lafı daha fazla uzatmana gelelim bahsettiğimiz konuya; Husky köpek eğitimi nasıl yapılır?

Husky cinsi kurt köpeğinin eğitimi bahsettiğimiz gibi hiçte kolay değildir. Eğer köpeğinizi gerçekten eğitmek istiyorsanız uzun ve zorlu bir yol sizi bekliyor demektir. Öncelik ile bahsetmemiz gereken konu köpeğin beslenmesi hakkında olacak. Sizlerin de bildiği gibi Husky kurt köpekleri son derece inatçı ve zekidirler. Husky cinsi kurt köpekleri, yapıları gereği eğitim sırasında size karşı zekâsını kullanmaktan çekinmeyecektir. Birçok konuda bu yüzden alt üst olabilirsiniz. Her kurt gibi Sibirya kurt köpeği de doğuştan gelen zekâsını kullanacak ve özgürlük ateşi ile kavrulan aklı yüzünden evin her bir noktasını kaçabilecek yerler bulabilmek için didik didik edecektir.

Husky Köpek Eğitimi

Bu sebepten köpeğiniz üzerinde belirli yöntemler kullanarak tam bir otorite kurmanız gerekmekte. Buradan sonra eğitme başlamaya karar verdiyseniz eğer tebrik ederiz; fakat henüz başlamadan önce kurt köpeğiniz üzerinde uygulayabileceğiniz çok önemli bir taktikten bahsetmemiz gerekir. Uzmanlarca önerilen Alfa yani lider taktiği, sürü psikolojisine sahip kurt köpekleri için bilinen en iyi eğitim yöntemidir. Yaratılışları gereği bir lidere bağlı kalmak zorunda olan Husky cinsi kurt köpekleri, siz lider gibi davranmadığınız halde kendisini lider ilan edecek ve köpeğin üzerinde sağlamaya çalıştığınız otoriteyi hiçe sayacaktır. Bu yüzden eğitimin başarısızlık ile sonuçlanmamasını istiyorsanız sürekli olarak dik başlı davranın ve kuralları koyan siz olun. Bunun yanında ise süreklilik içerisinde davranın ve tutarlı olmaya çalışın.

Unutmayın ki Sibirya kurtları da sizin gibi bir canlı, onlarında düzenli bir şekilde beslenmesi gerekiyor. Bu yüzden kendinizi besliyormuş gibi kurdunuzu besleyin ve günlük öğünlerini asla aksatmamaya çalışın. Husky cinsi kurt köpeğine yemek verirken düzenli olmak çok önemlidir şayet yemek konusunda düzensiz olursanız daha önceden de bahsettiğimiz liderlik taktiğine uygun adımlar atmış olmazsınız. Eğer kurt köpeğiniz yavru ise sosyalleştiğine dair kesinlikle emin olmalısınız.

Husky Köpek Eğitimi

Husky cinsi kurt köpekleri neşeli ve cana yakın olduklarından dolayı bulundukları ortama çabuk adapte olur ve diğer insanlar, köpekler ve kediler ile kavgasız, gürültüsüz zaman geçirirler. Şunu da söylememizde kesin fayda var, kurt köpeğinizi besleyeceğiniz kabı düzenli olarak doldurmalısınız. Husky cinsi kurt köpeğini yemeğini yediği zaman yemek kabını önünden kaldırın ve zincirlerin elinizde olduğunu ona bir kez daha hatırlatın. Husky Cinsi kurt köpeğiniz üzerinde Alfa olduğunuzu düşünüyor yani lider olduğunuzu hissediyorsanız; tebrik ederiz çünkü eğitimi başarıyla tamamladınız! Yine de eğitim bitişinden sonra, Sibirya kurdunuza eğitimden önce nasıl davranıyorsanız öyle davranmanızı tavsiye ediyoruz. Eğitimden önce farklı, eğitimden sonra farklı davranacak olursanız eğer Husky Cinsi kurt köpeklerinin psikolojisi bozulabilir. Önemli bir hatırlatma; köpeklerde bir canlı! Lütfen onlara kötü davranmayın!”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir