© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek İtaat Eğitimi
  4. »
  5. KÖPEK DÖVÜŞLERİ ÖZELLİKLERİ VE KURALLARI

KÖPEK DÖVÜŞLERİ ÖZELLİKLERİ VE KURALLARI

admin admin - - 5 dk okuma süresi
7636 1

KURTLA MUCADELEDE ''KESIK KULAK'' VE ''DIKENLI TASMA'' ONLEMIKöpeklerşin dövüşmesi her ne kadar bazı kesimlerce normal karşılanmasa da bazı insanların yaptığı bir nevi kan sporudur. Bunlar hayvan sahipleri tarafından gerçekleştirilen bir etkinliktir. Bu olay pek çok gelişmiş ülkede yasadışı olarak kabul edilmektedir. Tabi bunda bu durumun hoş karşılanmaması yatmaktadır. Ama bazı insanların bundan zevk alması ve köpekleri öldürürcesine kapıştırmaları onlara çok normal gelmektedir. Bu dövüşlerin amaçlarından birisi eğlenmektir. Oraya toplanan kişilerin köpekler dövüşürken onları izlemeleri ve bundan güzelce vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla bu gibi etkinlikler yapılır. Yine bu köpek dövüşlerin yapılmasındaki en önemli sebeplerden biri ise köpeklerin yaptığı bu dövüşlerden maddi olarak kazanç sağlamak. Köpekler dövüşürken sahiplerinin iddiaya girmeleri bahis yollarıyla bazı paraların ortaya konması ve dövüş sonucunda ise iddiayı kazananların para kazanması gibi faaliyetler için de yapılmaktadır. Böyle bir oluşum Ülkemizde profesyonel olarak yapılmamaktadır.

Tabi bu dövüşler yaptırılırken köpeklerin cinsleri de çok önemlidir.Mesela pitbull cinsi köpeklerinin çoğu özellikle bu iş için üretilmektedirler. Amerikalılar tarafından özellikle bu iş için üretillip yetiştirilirler. Bu dövüşler ise öylesine rastgele olacak dövüşler değildir. Öncelikle ring içerisinde köpeklerin hayatlarının ve sağlıklarının korunması gibi önlemler alınacak şekilde oluşturulur. Bu sebeple seçilen köpekler önemlidir. Öylesine rastgele seçilen sokak köpekleriyle bu işi yapanlara engel olmak da önemlidir. Çünkü bilinçsizce yapılan bu tür dövüşler uygun olmayan köpekler için oldukça zordur ve bazen hayatlarına da mal olabilmektedir.  Köpek dövüşlerinde asıl amaç ise safkan pitbull cinsi köpekleri bulabilmektir. Bu sebeple uygun köpeklerin dövüştürülmesi gerekir. Ringden kaçan köpeklerin ya da korkudan havlayan köpeklerin bu ringlerde dövüştürlmemesi profesyonel açıdan daha uygundur.

Profesyonel açıdan baktığımızda bu dövüşler 4×4 metrekarelik bir alanda ve köpeklerin sakatlanmalarına karşı önlem amaçlı yumuşak zeminlerde yapılmaktadır. Bu yer halıflex ya da branda olabilir. Kenarları ise koruyucularla çevrilmiş bir alanda yapılmaktadır. Pitrules denilen bu gibi kurallarla köpekler dövüştürülür. Tabi bu dövüşlerde köpeklerin kondisyonu da önemlidir. Hangi köpek daha dayanıklı daha enerjik ise o köpek dövüşe daha fazla devam edebilir. Uygun cinste köpekler seçilirse bu köpeklerin yaralanma ya da sakatlanma riskleri daha düşük olur. Çünkü yaratılış gereği bu tarz köpekler daha sağlam deriye sahip ve daha az yara alırlar. Bu dövüşlerin bitmesi ise herhangi bir köpeğin dövüşü bırakmasıyla neticelenir. Bu olay profesyonelce yapıldığında köpeklerin daha çok acı çekmesi önlenir ve ona göre dövüşler sonlandırılır. Bilinçsiz olarak yapılanları ise köpek dövüşlerinin bir vahşet olmasında en büyük etkendir. Çünkü herhangi bir koruma ya da kural yoktur ve köpekler bu şekilde ne yazık ki ölünceye kadar dövüştürülür.

Bu dövüşlerin olabilmesi için seçilen köpeklerinde çok iyi derecede belki de aylar öncesinden beslenmeleri gerekmektedir. Bu tarz köpeklerin beslenmesi normal bir köpeğin beslenmesinden çok daha fazla maliyetli olabilmektedir. Çok kaliteli yiyeceklerin olması özellikle bol proteinli yiyecekler, çok kaliteli karbonhidratlar, bol miktarda vitamin ve aminoasitler ile adeta normal bir sporcu gibi hazırlanarak dövüşlere katılır.  Bu şekilde hazırlanma da oldukça maliyetli olmaktadır. Asıl dövüşler bu şekildedir. Yoksa bazı yerlerdeki gibi çocuk denecek yaştakilerin köpekleri alıp da direkt dövüşe sokmaları oldukça yanlış bir durumdur. Bu pek çok hayvanseverin de tepkisini çekmektedir. Bu sebeple bu durumlara özellikle dikkat etmeli ve adeta bu vahşetin önüne geçilmelidir. İşin profesyonelce yapılması köpekler açısından çok daha fazla olumlu etki göstereceği açıkça ortadadır.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Onur - -

    Abı köpeğime nasıl düzgün kavga etsin ve boğayı nasıl öretirim köpeğim pitbul karma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir