© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek İtaat Eğitimi
  4. »
  5. Köpek eğitim merkezi ruhsatı

Köpek eğitim merkezi ruhsatı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
34082 0

KÖPEK EĞİTİM MERKEZİ SEÇİMİ

Köpeklerin ırksal ve bedensel tüm özelliklerinin dışa vurması için kuşkusuz bir eğitim sürecinden geçmeleri gerekir. Bu karakterlerin baskınlaşması için köpeğin ırkına ve bedeninin esneklik, büyüklük gibi tüm özelliklerinin çok iyi saptanması gerekir. Aynı zamanda eğitimi verecek olan kişinin de köpeğe hükmedebilmesi gerekir. Köpeğin karakteri sertse ve sahibi yumuşak bir karakterdeyse bu köpeğe bir şey öğretebilmek bir yana dursun, herhangi bir komut da veremezsiniz. Köpek eğitimi bu yüzden hem şart hem de siz ve köpeğiniz arasındaki bağın sağlamlaşmasını sağlayacak kadar önemlidir. Bu eğitim görevini köpek okulları üstlenmiştir. Köpek eğitim okullarında öncelikli olarak temel itaat dersleri verilmektedir. Bu dersler siz ve köpeğiniz arasındaki sınırları çizmek için gereklidir. Köpeğiniz bu eğitim sonucunda sizin dediğiniz ve sınır çizdiğiniz şeylerden uzak duracaktır. Tabii ki bir köpeğe ait eğitim süreci tıpkı insanda olduğu gibi ömür boyu devam eden bir olaydır. Ancak bir köpekte gerçekleşmesi istenilen beklenti belirli sınırlar içerisindedir.

Bu nedenle köpek eğitim okulları bu eğitim sürecine ırk ve köpeğin öğrenebilme kapasitesine göre zaman biçmişlerdir. Köpeğiniz için bu kadar önemli ve şart olan bu durumu üstlenen köpek eğitim okulları tamamen sistemli bir şekilde bu işi yerine getirmektedir. Ancak her işte olabileceği gibi illegal ve bu iş için ruhsat almadan eğitim veren kuruluşlar mevcuttur. Bu durum elbette ki köpeğinizi kime emanet ettiğinizi bilmemenize neden olacaktır. Siz herhangi bir eğitim okulu seçerken, köpek eğitim merkezi ruhsatı sormalısınız. Bu ruhsat Ev ve Süs Hayvanları Barınma ve Eğitim Merkezi tarafından verilmektedir. Ruhsat verilmeden önce kuruluşun sıhhi ve istenilen tüm koşullara uyması istenir. Aksi takdirde bu ruhsat verilmez ve ruhsatı olmayan iş yerlerinin hizmete açılması kanunen yasak olup yüksek bir cezası bulunmaktadır.

   Köpek eğitim merkezi ruhsatı bulunmayan kuruluşlar genellikle köpeğinizde meydana gelebilecek herhangi bir sorunda müdahale eden veteriner hekimleri de çalıştırmazlar. Bu durum başta büyük bir sorun gibi görünmese de hastalanma, yaralanma gibi durumlarda ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Köpek eğitim merkezi ruhsatı bulunan kuruluşlar, burada yapılacak olan her şeyi bir plan ve projeye dayalı olarak gerçekleştirirler. Örneğin; köpeğinize ne zaman yemek verileceği, ne zaman eğitim verileceği, ne zaman oyun oynayacağı gibi durumlar hep bir program içerisinde disipline edilmiştir. Böyle bir program ile eğitim alan köpek daha bir disipline edilmiş ve öğretilen tüm bilgileri daha iyi kavrayıp pratiğe geçirmiş olarak size geri dönecektir. Siz bu ruhsata sahip olan kuruluşları köpeğiniz için gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. Köpek eğitim merkezleri dışında da elbette ki köpekler eğitilebilir, Ancak yanlış verilen bir eğitim veya plansız programsız olarak verilen eğitimler kalıcı olmayabilir ve köpeğinizde davranış bozukluklarına neden olabilir.

Köpek eğitim merkezi ruhsatı olan bir kuruluş köpeğinize temel eğitim derslerini verdikten sonra köpeğinizin bu eğitimi ne kadar iyi alıp almadığını test etmek amacı ile kontroller yapar. Bu kontrollerden başarı ile geçen köpeğin sahibi ile tekrar bir uyum içerisinde olmasını sağlamak amacıyla yaklaşık 1 hafta süren bir alışma ve itaat komutlarının sahibi tarafından uygulanabilmesi için çeşitli formüller uygulanır. Bu eğitimleri başarıyla geçen köpeğe artık uluslararası veya ülke çapında çeşitli kategorilerde yapılan köpek yarışmaları için köpeğe, kuruma ait resmi bir belge verilir. Bu belge hem köpeğinizin tüm bilgilerini içerirken göstermiş olduğu performansa dair bir takdir belgesi niteliğindedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir