© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Çiftlikleri
  4. »
  5. Köpek Eğitim Merkezleri

Köpek Eğitim Merkezleri

admin admin - - 5 dk okuma süresi
913 0

Tarihte köpek eğitimi çok eski zamanlara dayanır. Temel olarak ilk hayvanların evcilleştirme Usullerine dayanır. Köpekler ilk zamanda avcılık, bekçilik, gözetleme ve savaşlarda değişik amaçlarda eğitilmiştir. Köpek eğitimini gelişen ve teknolojik imkânların ışığın daha kapsamlı ve daha ciddi eğitim metotları ile değişik yetiştirme tarzları eklenmiştir. Bununla beraber köpeklerin kullanım ve yetiştirilme kabiliyetleri artmış ve insanlar onların sayesinde daha barışçı, daha sevgi odaklı ve daha güvende hissetmişlerdir.

  Köpek eğitimi, ilk olarak yetiştirilme tarzları ve nedenleri ile başlar, Örneğin bekçi köpeği, arama- kurtarma köpekleri, avcı köpekleri gibi ve eğitimin vermiş olduğu ve basmakalıp kurallarla hayvan cinsleri hangi tarz eğitime yatkın ve değil bu ortaya çıkmıştır. Günümüzde en çok yaygın olan köpek eğitimi K9 adını verdikleri ileri düzey arama-kurtarma ve güvenlik amaçlı eğitimdir. Bu Eğitim’in en uygun görüldüğü köpek ırkı ise Alman çoban köpeği olarak ve halk arasında alman kurdu diye geçen köpek ırkıdır. Bu tür köpekler uzun mesafeyi atik olarak koşabilen, burunları çoban köpeği olduğu için ileri derece koku alabilen ve fiziksel olarak güçlü bir köpek türüdür.

İleri derece köpek eğitimi bu işi yapan merkezlerin neslinde ileri düzeyde kaliteli koşullarda ve iyi derecede yapılır. Köpek eğitim merkezleri bu konuda iyi araştırma yapılması ve iyi incelenmesi gereken konudur. Çünkü bu iş günümüzde eğitim noktası çok fazla göz ardı edilmiş ve ticarethane mantığıyla kullanılan çok yerde vardır. Fakat çok kaliteli ve aldığı fiyatı sonuna kadar hak eden merkezlerde vardır. Öncelikle bu iş çok ciddi ve araştırılması önemli hususlardır. Öte yanda kimse emek harcadığı dostunu bilinmediği yere vermek istemez. Köpek eğitimi nasıl olmalı sorunun ilk ve en önemli noktası budur. İkinci nokta ise bulunan ve araştırılan sertifikalı ve iyi eğitim ekibi ile bulunmuş eğitim merkezi gidilmeli ve yerinde incelenmelidir.

Köpek Eğitim Merkezleri

Eğitimcilerle direkt olarak muhatap olunmalıdır. İleri derecede köpek eğitimi, yaş olarak alman kurtlarında 9 aylık ve 12 aylık yaşından itibaren başlar ve bu yaş aralığı köpeğin komutları ve liderlik özelliklerine en uygun yaş aralığıdır ve köpeğin sahibi temel eğitimi versin ya da vermesin bu merkezlerin bu eğitimi verdiğini bilmek gerekir eğer ki vermiyorsa bu tür merkezlerden uzak durmak gerekir. Ve kurs sonunda mutlaka köpeğin sahibi eğitim merkezinden köpek eğitim sertifikası talep etmesi gerekir. Çünkü bu sertifika köpeğinizin eğitim aldığını gösterdiği bir belgedir be alınan bu belge sağlık bakanlığından ve gıda tarım ve hayvancılık bakanlıklarının bandrolü ve bu bakanlıkların resmi onayının kurs yeri almış olması gerekir.

Köpek Eğitim Merkezleri

Diğer önemli bir nokta ise, köpeğinizin ne amaçla aldırdığınız eğitimi bilmek gerekir. Bu soru genelde eğitim merkezlerinin müşteriye sorduğu sorudur. Çünkü birçok acımasız insan köpek eğitimini kendi verip köpeğin saldırgan bir karaktere bürünmesini ister. Bunu köpek dövüşleri için yapıp köpeğin üzerinden para kazanmak için yaparlar oysaki iyi eğitimciler köpeğe sadece bir kaç dakika bakarak köpeğin saldırgan ve dövüştürülmüş olduğunu anlarlar. Ve sonra yapılması gereken ise hukuki olarak hayvan hakları derneği ve çeşitli üst mercilere ulaşarak ihbar mekanizmasının işlenmesidir. Birçok ileri düzeyde köpek eğitim sertifikası veren merkezler bu tip mekanizmaların uygulandığı profesyonel işletmeler vardır. Burada köpeğini eğitim için gönderen ve bu işi hakkıyla yapan merkezleri bulmak çok zor değil. Tek yapılması geren iyi bir araştırma.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir