© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Köpek Eğitimi Golden Retriever

Köpek Eğitimi Golden Retriever

admin admin - - 5 dk okuma süresi
3143 0

Bir köpek sahiplenmeye karar verdiyseniz evinizin tüm odağının bu sevimli şey olacağını da bilmeniz gerekir. Her ne kadar sevimli canlılar olsalar da bir evcil hayvanın bakımı oldukça sorumluluk gerektiren bir iştir. Tüm aile bireylerinin uyması gereken kurallar nasılsa köpeğiniz içinde belirli kuralları olmak zorundadır. Çünkü artık o da sizin yaşamınızın bir parçasıdır ve yaşamınızı zorlaştırmamalıdır. Tabi ki sizde onun yaşamını zorlaştırmamalısınız. Köpeğinize bir kural koymayı düşünüyorsanız önce onun karakterine,yaşına,cinsine uygun olan kurallardan başlamalısınız. Kuralların karşılıklı işlemesi için köpeğinize bir takım eğitimler vermelisiniz. Peki bir köpeğin eğitimi nasıl olmalıdır?

Köpeğinize vereceğiniz ilk eğitimlerden biri tuvalet eğitimi olmalıdır. Köpeğinize bu eğitimi kazandırmanız için küçük yaşlardan itibaren bu eğitimi vermelisiniz. Yavru köpekler eğitim sırasında sizi bir lider olarak görüp size güvenirler. Siz de köpeğinizin güvenini sağlamak için ona en doğru eğitimi vermelisiniz. Köpek eğitiminde en doğru yöntem pozitif yöntem yani şiddet içermeyen yöntemdir.

Köpek Eğitimi Golden Retriever

Köpek eğitimi için köpeğinizin cinsi de bir o kadar önemlidir. Eğer Golden Retriever cinsi bir köpeğe sahipseniz oldukça şanslı olduğunuzu belirtmek isteriz. Çünkü Golden Retriever cinsi köpekler tam anlamıyla insan canlısı köpeklerdir. Çok sabırlıdırlar ve çocuklarla araları oldukça iyidir. Bebek bakıcılığı bile yapabilirler. Çok zeki ve sosyal olmaları nedeniyle de eğitime ihtiyaç duyarlar. Golden Retriever cinsi köpekler için en uygun eğitim yöntemi ,pozitif ve ödül tabanlı eğitimler olmalıdır.

  Golden Retriever köpeklerinin tuvalet eğitimi konusunda farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu yöntemler sonunda köpeğiniz size tuvaleti geldiğinde bazı davranışları ile bunu gösterecektir. Şimdi bu yöntemlere değinelim :

İlk olarak evimizin dış kapısına bir zil asabilirsiniz. Kapıya her gittiğinizde bu zili çalıp ona sözlü olarak ” tuvalete kızım/ oğlum ” komutu vererek ve bunu bir, iki hafta her tuvalete çıkacağında tekrarlayarak köpeğinize tuvalet eğitimini kazandırmaya başlayabilirisiniz. Bu bir iki hafta tekrarladıktan sonra , tuvalete çıkacağında kapıya gelin ve zili çalmayın, ona sadece ” kızım/ oğlum ” diye seslenin. Eğer size tepki verirse, onda bir hareketlilik görürseniz onu severek ödüllendirin. Tepki vermezse eğer tekrar zili çalarak ” kızım/ oğlum ” diye seslenin. Bu şekilde köpeğiniz sözlü komutları algılayana dek devam edin. En sonunda köpeğiniz kendisi tuvaleti geldiğinde gidip zili çalacaktır.

Köpek Eğitimi Golden Retriever

Bir diğer eğitim de kafes eğitimidir. Bunun için ilk adım köpeğinizi kafes ile tanıştırın. Kafesi pozitif bir obje olarak görsün. Kafesin önüne doğru bir kaç mama atın ve köpeğinizin onları yemesini bekleyin. Eğer kafesin içine girerse onu severek ödüllendirin. Köpeğiniz kafesin içindeyken besleyin. Eğer varsa ona bir yatak,battaniye gibi şeyler kafesin içine koyun. Onun oynayabileceği birkaç oyuncak da bırakabilirsiniz. Bu da işe yarayacaktır. Oyuncağı kafesin içine atıp kafesi kapatın.

Köpeğiniz içeri girmek isteyecektir. Kafesin kapısını açın ve içeri girdiğinde onu sevip ödüllendirin. Köpeğinize göstermeden yine kafesin içine oyuncağı atın ve köpeğiniz oyuncağını kendisi bulsun,kafesin içinde oynasın. Köpeğiniz kafesin içindeyken kafesin kapısını kapatın ve onu parmaklıkların arasından besleyin. Bir süre sonra köpeğinizi kafesin içinde odada yalnız bırakın ve odaya tekrar gelin. böylelikle zamanla kafesin içinde yalnız kalmaya alışacaktır. Köpeğinizi kafese koyarken de tasması ile birlikte koymayın. Kafesi içinde havlarsa, rahatsız edici hareketlerde bulunursa onu serbest bırakmayın. Eğer serbest bırakırsanız kötü bir şekilde eğitmiş olursunuz ve bu davranışını tekrar sergileyecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir