© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Köpek Eğitimi Husky

Köpek Eğitimi Husky

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1246 0

Husky köpekleri Sibirya kurdu diye de bildiğimiz bir köpek cinsidir. Genel olarak bilinen özelliği buz mavisi gözleridir. Buz mavisi gözleriyle korkutucu gözükse de aslında sıcak ve sevimli köpeklerdir. Özellikle çocuklara karşı daha hoşgörülüdür. Dillerinden terlerler. Husky köpek cinsi fare ve kuş gibi hayvanları avlar. Sibirya kurdu denmesinin özelliği ise sıcağı sevmeyip soğuğu tercih eden husky köpekleri -60 derecede yaşarlar. Ayrıca bu köpekler yıllardır ren geyiği çobanlığı, bekçilik kızak çekme gibi işler yapmışlardır. Özgürlüklerine ailesine düşkün köpekler olup zeki ve inatçıdırlar. Gereksiz yere havlamayan husky köpekleri ulumayı tercih ederler. Ömürleri ortalama olarak 11-13 yıldır. Ağırlıkları ise dişilerde 16-23 erkeklerde de 20-27 kg dır. Çok kolay öğrenirler fakat eğitim verilmesi biraz zordur. Husky köpekleri haylazlıklarıyla da bilinirler bu sebeple başı boş bırakmaya gelmezler. Sıcağı sevmemelerinin sebebi de kürklerinin sık olmasıdır. Büyüklük olarak orta derecededirler. Aslında oldukça duygusal hayvanlardır. Çok cana yakın ve dost canlısı hayvanlar olarak bilinirler. Ve Alaska’dan getirilmişlerdir. Renkleri ise siyah ve beyaz olarak bilinir. Tüyleri ise yılda iki kez değişim göstermektedir. Asil duruşlarıyla ve güzel gözleriyle kendisine hayranlıkla bakılmasını sağlamışlardır. Husky köpek cinslerinin ırkları Sibirya ve Alaska’dır.

Köpek Eğitimi Husky bahsedecek olursak öncelikle bütün köpek cinslerinin eğitimi tekrar etmelerle geçer ve sabır gerektiğini bilmeliyiz. Husky köpeklerinin kolay öğrendiklerini belirtmiştik fakat biraz haylaz oldukları için verilen komutlar sabırla sık sık tekrarlanmalıdır. Husky köpeklerin bakımı ise gayet kolaydır. Fakat tüylerinin düzenli olarak taranması gerekmekte. Eğer bir husky sahibiyseniz bakımı için biraz cesaretli olmanız gerekir. Husky köpekleri temiz bir ırk olarak bilinir. Yılda bir kez banyo yaptırmanıza rağmen temiz kalabilirler.

Köpek Eğitimi Husky

Tırnakları düzenli olarak haftada 1 veya 2 kere kesilmeli. Hareketli bir ırk oldukları için ayaklara daha çok özen gösterilmeli. Kulaklarına herhangi bir şey sokmadan nemli bir bezle temizleyebilirsiniz.Eğer apartmanda yaşıyorsanız husky köpekleri için uygun bir yer olmadığını bilmelisiniz. Çünkü hareketli oldukları için etrafa zarar verebilirler. Yada illa apartmanda bakacaksanız günde iki kez yürüyüşe çıkarmalısınız. Husky köpeklerinin egzersiz yapmaları psikolojik ve fiziksel olarak çok önemlidir.

Hareketli olmaktan asla bıkmazlar. Zeki hayvanlar oldukları için hakimiyeti ellerinde tutmak isterler ve bu bakan kişi için zor bir taraf olabilir. Bu yüzden sabırlı olmakta fayda var. Husky köpekleri eğitirken lider siz olmalısınız. Beslenme konusunda ise mamasını düzenli vermeli ve maması bitince mama kabını kaldırmalısınız. Çünkü biraz önce bahsettiğim gibi lider siz olmalısınız.

Husky köpeklerine siz yemeğinizi bitirdikten sonra mama vermelisiniz. Sahip olduğunuz husky henüz yavru ise mama kabından onu avucunuzdan besleyin ve böylece herkesin onun yemek kabına elini sokabileceğinin farkına varmalı. Örneğin evinize gelen bir arkadaşınız husky’nin yemek kabına dokunduğunda aşırı tepki vermemesi gerektiğini anlayacak ve böylece arkadaşınıza saldırmayacaktır. Husky köpek cinslerine karşı lider olduğunuzu hissettirdiğiniz de asla konumunuzu ona vermeyin.

Köpek Eğitimi Husky

Küçük yaşta ona sizin peşinizden gelmesi gerektiğini aşıladığınızda ileriki yaşlarda sizi daha rahat ettirirler. “Dur” “izle” gibi komutları sık sık tekrar ettiğinizde gün geçtikçe buna uyacaktır. Sık sık evden kaçmaları ile meşhurdurlar. Bunu engellemek sizin elinizde olacaktır. Husky köpek cinsleri sosyalleştiklerinde ne kadar uyumlu bir köpek olduklarını farkedeceksiniz. Çok kıskanç bir köpek olup olmaması sizin elinizdedir. Temel eğitimi 2-3 hafta sürebilir. Verdiğiniz komutları yerine getirdiklerinde onları ödüllendirebilirsiniz. Yavru huskyler için tuvalet eğitimi ise uykudan uyanınca ve mamasını yedikten sonra istediğiniz yere götürerek tuvaletini yapmasını bekleyin. Biraz önce belirttiğim gibi yaptığı takdirde onu ödüllendirin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir