© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek İtaat Eğitimi
  4. »
  5. Kukır Köpekleri

Kukır Köpekleri

admin admin - - 5 dk okuma süresi
3460 0

Kukır olarak isimlendirilen Cocker köpeklerin iki cinsi bulunmaktadır. Bu iki cinsi İngiliz Cocker Spaniel ve Amerikan Cocker’dır

İngiliz Cocker Spaniel

İngiliz cocker spaniel yıllar boyunca dünya üzerindeki en popüler köpek sıfatını taşımıştır. 1800 yıllarında İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler gruplara ayrıldı. Bunlar İngiliz Splinger Field, Welsh Springer , Sussex, Clumber , İrlanda Su Spanieli ve Cockerdır. Cockerlar yükseklik olarak erkekler 39-41 cm arasında dişiler ise 38-39 cm arasında değişirler. Ağırlık olarak 12 kilo ile 15 kilo arasında olurlar. Boyları ve kiloları nedeniyle evde beslenebilecek bir köpek cinsidir. Karşılaştırma yapacak olursak eğer Amerikan Cocker, shetland, beagles gibi cinslere göre İngiliz cocker spaniel büyüktür.

Ancak springer spaniel cinsine göre biraz küçüktür. Tüy olarak ingiliz cocker spaniel oldukça beğenilir. Tüyleri düz ve yumuşaktır. Ön ayakları ve arka ayakları, göğsü, kulakları uzun tüyler ile kaplıdır. Bu tüylerin bakımı kolaydır. Ancak düzenli bir şekilde tarama yapılması gerekir. Tüylerine iyi bakılmadığı taktirde dökülme görülebilir, bazı kısımlarda keçeleşme olabilir. İngiliz Cocker Spaniel renk olarak da gruplardan oluşur.

Kukır Köpekleri

Her bir cocker karakter olarak farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak uysal köpeklerdir. Şefkatli ve sadık bir cinstir. Sevecen olması yönünden insanlar tarafından oldukça ilgi çeker. Ön patileri ile sahibine dokunmayı, havlamayı severler. Bulunmuş olduğu ortama kolay ayak uydurabilen zeki ve neşeli köpeklerdir. Çok utangaç değillerdir. Saldırganlık huyları yoktur. Çocuklar ile iyi anlaşır. Genel olarak Cockerlar şişmanlamaya meyilli bir beden taşırlar. Bu nedenle dengeli beslenmesine özen gösterilmesi gerekir. Olağanüstü bir şekilde avlanma içgüdüsüne sahiptir. Burunları kokuyu çok iyi alır.

Kukır Köpekleri

Kukır Köpekleri eğitim olarak en başta temel itaat eğitimi olmalıdır. Oldukça dayanıklı ve çabuk yorulmayan bir köpektir. Zorlu şartlardaki arazilerde ya da alanlarda rahat bir şekilde hareket edebilir ve çalı içlerine kolayca girebilirler. Avcılık içgüdüsü ile suda yüzmeyi severler. Göz renkleri kahverengi, yuvarlak ve parlak bir şekildedir. Gözlerine bakarak duygularını anlayabilirsiniz. Neşeli bir göz ifadesi ya da masum bir göz ifadesi taşıyabilirler. Kulakları gözleri ile aynı orantıdadır. Kulak içlerinin iyi hava alabilmesini sağlamak amacı ile uzun tüyleri tıraş edilmelidir. Aynı zamanda kulaklarının iç kısımları düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Boyun kısımları kavisli ve kaslıdır. İyi bakılması halinde ömürleri 12 14 yıl arasındadır. Cockerlar çok iyi bir dost olabilirler. Aile içerisinde herkesi benimser ve kendisini sizden biri gibi görür. Sahibiyle aynı yatağı paylaşmayı sever. Sahibi ile sürekli zaman geçirmek oyunlar oynamak ister.

Amerikan Cocker

İngiliz Cocker Spaniel kırsal kesimlerde uygun olacak şekilde bir türünün elde edilmesi amacı ile 1880 yılında Amerika’ya getirildi. Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkarılan cinse Amerikan Cocker ismi verildi. Amerikalı avcı insanların işine yarayacak bir tür ortaya çıktı. Av için kullanıldığında ya da normal şekillerde her alanda dayanıklı bir köpektir. Hassas yönlerinden dolayı sahibinin sert çıkışlarına çok çabuk tepki verir ve küserler. Aynı zamanda oldukça sevimli ve neşelidirler. Çocukların arasına girdiğinde onlardan biri gibi olur ve çocuk gibi oynar.

İnsanların arasında her bir insana saygı duyar. Ancak eğitimine özen gösterilmez ise sahibinin sözünü dinlemez ve kendi başına hareket eder. Kuyruğunu sürekli sallayarak sevimli bir görünüm elde eder. İnsanlar arasında ayrım yapmaz ve herkese yaklaşır. Mutlu bir köpektir. Apartman ortamında beslenebilecek bir köpek türüdür. Ev ortamında kapalı kalabilecek bir köpek değildir. Bahçeli evler için daha uygun olacaktır. Bahçesiz ortamlarda ise günlük gezmesine dikkat edilmesi önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir