© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Lhasa Apsa Köpek Eğitimi

Lhasa Apsa Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
832 0

  Özellikle çocuğunuzun ısrarı üzerine evinize bir köpek almaya karar verdiyseniz, hangi, köpek cinsini tercih edeceğiniz, ev hayatına uyumlu, çocuklarla arası iyi olan bir köpek cinsini tercih etmeniz elbette sizin için oldukça önemlidir. Evinizde bakacağınız ve size çok fazla sorun çıkarmayacak, ev ve aile hayatına uyumlu bir köpek cinsi olan Lhasa Apso ırk süs köpekleri, sizin için çok ideal olabilir. Süs köpeği olan Lhasa Apso cinsi köpekler, 7-8 kilogramı aşmayan, tam anlamıyla bir kucak köpeği görünümünde,  küçücük cüsseleriyle, minicik siyah gözleriyle ve kıvırcık uzun tüyleriyle oldukça sevimli köpeklerdir. Oldukça uzun ve kıvırcık olan tüyleri, iyi bakılmasını gerektirmektedir. Sık sık taranmaları, tüy ve deri bakımı anlamında çok önemlidir.

Lhasa Apsa Köpek Eğitimi

Diz kapağı ile ilgili sağlık sorunlarına sık rastlanan Lhasa Apso cinsi köpeklerin, sağlığını en çok tehdit eden hastalıklardan biride, deri hastalıklarıdır. Uzun tüylerinin bakımının iyi yapılması, Lhasa Apso cinsi köpeklerin deri sağlığını büyük ölçüde koruyacaktır.  İyi bakıldığı takdirde, yaklaşık 14 yıla kadar uzayabilen hayatları vardır. Yüksek bir enerji potansiyeline sahip olan Lhasa Apso cinsi köpekler sportif köpekler değildir ve yoğun bir egzersiz programına ihtiyaçları olmayacaktır. Egzersiz ve tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesi için yaptıracağınız kısa yürüyüşler, bu ihtiyaçlarını karşılamak için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Lhasa Apsa Köpek Eğitimi

Sıcaktan çok hoşlanmayan ve soğuk havalara karşı dayanıklı olan Lhasa Apso ırkına ait köpeklerin, küçük cüsselerine bağlı olarak koruma özelliklerinin olmaması ile birlikte, bekçi köpeği yetenekleri gelişmiştir. Çok iyi duyan kulakları, eve gelmek üzere olan bir misafiri önceden haber verebilir. Eve yabancı birinin geleceğini fark eden Lhasa Apso süs köpekleri, cüssesine bakıldığında insanı şaşırtan bir sesle havlamaya başlarlar. Çok yüksek sesle havlayan bu cins köpekler, eve gelen yabancılardan ve kalabalık ortamlardan hiç hoşlanmazlar. Sahiplerine aşırı düşkün olan bu köpekler, evde, ev halkı ile geçirecekleri sakin bir hayatı severler ve yabancıların evde bulunmaları onları rahatsız eder. En rahat ettikleri ve en mutlu oldukları ortamın ev olduğu düşünüldüğünde, evdeki yabancılardan hoşlanmaması gayet normal olarak verilen bir tepkidir.

Köpek Bakımı

Çok zeki olan bu cins köpekler, öğretilen her şeyi kolaylıkla öğrenirler. Lhasa Apso köpek eğitimi, bu anlamda kolay bir süreç olmaktadır. Ev hayatını çok seven ve benimseyen, ev hayatına büyük uyum gösteren  Lhasa Apso cinsi köpekler; aldıkları iyi bir eğitimin ardından, evde paylaşılan yaşamı daha da kolaylaşmasını sağlamaktadırlar. Lhasa Apso cinsi köpekler için dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıda, korkutulup, kızdırılmamalarıdır.

Ne kadar eğitilirlerse eğitilsinler, içgüdüsel olarak, kızdırılan ya da korkutulan Lhasa Apsa süs köpekleri; saldırgan bir yapıya bürünebilirler. Çok uysal bir ev köpeği olmalarına karşı bu tarz davranışlardan hiç hoşlanmaz ve tepkilerini hemen saldırganlık eşliğinde gösterirler. Bu nedenle de; Lhasa Apsa cinsi köpeğinizin, çocuğunuzla oynarken, bu olumsuzlukların yaşanmaması için; çocuğunuzu bu konuda uyarmalı, çocuğunuz bunu anlamayacak kadar küçük yaşta ise, çocuğunuzla köpeğinizi aynı ortamda yalnız bırakmamalısınız.

  Evinize alacağınız köpeğiniz ne cins olursa olsun; köpeğinizin cinsine ait özelliklerini bilmeniz, eğitimini nasıl sağlayacağını önceden bilmeniz; bakımının ve beslenmesinin onun sağlığı açısından önemini kavramanız ve hayatınıza bir köpeğin girmesinin sizi ne kadar büyük sorumlulukların altına sokacağını bilmeniz, oldukça önemlidir. Köpeğinin özelliklerini ve evde bir köpeğin ev halkı için ne demek olduğunu bilmeden, sadece bir hevesle köpek bakmaya başlayan kişiler, üstlerine aldıkları sorumlulukları yerine getiremeyip, hem köpeklerini, hem de kendilerini mutsuz edebiliyorlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir