© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Pozitif Köpek Eğitimi Nedir?

Pozitif Köpek Eğitimi Nedir?

admin admin - - 5 dk okuma süresi
15315 0

Pozitif Köpek Eğitimi Nedir?

Pozitif köpek eğitimi köpekleri zoraki, zorbalık ve şiddet ile değil, güzellikle sevecenlikle yapılan bir eğitim şeklidir. Köpeklere eğitilmek istenen iş, köpekler tarafından gerçekleştirildiğinde köpekler ödüllendiriliyor, sevdikleri oyunlar oynamayı hak kazanıyor ve gezdiriliyor. Sevdiği aktiviteler yapılıyor. Negatif köpek eğitiminin aksine köpekler istenilen görevi yapamadığında ya da yapmadığında köpekler cezalandırılmıyor ve dövülmüyor. Negatif köpek eğitiminin köpekler üzerindeki olumsuz etkilerinin kanıtlanması ile pozitif köpek eğitiminin köpekler için daha uygun olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Pozitif köpek eğitiminde köpekler hiç bir şekilde zorlanmıyor. Bu eğitim şekli köpekler üzerinde olumsuz etki bırakmayan bir eğitimdir. Köpeklerin eğitilirken eğlenmesini sağlayan, en rahat ettiği ortamda yani evinde, en sevdiği insanla yani sahibiyle olan eğitim şeklidir.

Pozitif köpek eğitiminde sadece köpekler değil, aynı ortamda yaşadığı insanlarda eğitime dahil oluyorlar. Negatif eğitimde olduğu gibi korkutma yöntemlerini evin tüm bireylerinin uygulaması mümkün değildi. Ancak pozitif köpek eğitiminde köpekleri istenilen şeyi yaptığında ödüllendirmek 7den 70e herkesin yapabileceği bir eğitim şeklidir. Evde bulunan küçük çocuklar bile istenilen eğitimi vermeyi deneyebilir olumlu sonuç aldığında köpeği ödüllendirebilirler. Pozitif köpek eğitiminde köpeğinize sesinizi yükseltmek yerine alçak ve nazik bir sesle, şiddet kullanmadan, baskı gerektirmeyen bir yöntem olduğu için evinizde bulunan herkes bu işlemi uygulayabilir.

Pozitif Köpek Eğitimi

Pozitif Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Pozitif eğitim bütün köpeklerde işe yarayacaktır. Her hayvan şiddet karşısında zoraki eğitim görmek yerine sevecen bir şekilde istenilen şeyi yaptığında ödüllendirileceği bir eğitim almayı tercih eder. Köpeklerin karakter durumları da bu konuda önemlidir. Bu karakter durumlarına göre köpeğe verilen eğitimin şekli tarzı hatta ödüllendirme bile değişiklik gösterebilir. İki kardeşin bile karakterleri farklılık gösterebilirken köpeklerin hepsinin aynı olması beklenemez. Ancak köpeklerin karakterleri, duruşları, becerileri bu konuda pek de önemli değildir. Köpeklerin hepsi pozitif eğitim şekline tepki verirler.

Köpeklerde bulunan davranış bozuklukları açısından da önemli bir eğitim türüdür. Davranış bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olur. Köpeklerin de insanlar gibi zihinsel egzersiz yapmaya ihtiyaçları vardır.

Pozitif eğitim uygulanırken köpeklerin eğlenmesinin yanı sıra yapması istenilen görevler karşısında köpekler düşünecek ve zihinsel egzersiz yapmış olacaktırlar. Bu işlem sırasında köpekler zihinsel olarak yorulur. Sonuç olarak köpeğin oyunla eğlenceyle geçirdiği vakti yine hem oynayarak hem eğlenerek hem de eğitimle geçireceği bir zaman dilimine sahip olacaksınız.

Evlerde beslediğimiz köpekler evimizin artık bir bireyi bir evladı halini alıyorlar. Bu pozitif eğitim sayesinde bu bağı sağlayacak ya da güçlendireceksiniz. Köpeğinizin lideri olmak istiyorsanız öncelikle şunu bilmelisiniz. Köpeklerin gözünde siz zaten bir lidersiniz. Ancak eğitim şekliniz ile iyi ya da kötü lider olduğunuzu belirlersiniz. İş ortamlarında karşılaştığımız sert yöneticiler verdikleri işlerle ve çıkardıkları zorluklarla kötü lider konumunda olurlar. Ancak pozitif eğitim şeklinde bu durumun aksine hem ondan bir şeyler yapmasını istiyor hem de ödüllendiriyoruz. Patronlarınız yaptığınız iş sonucunda sizleri ödüllendirmiş olsa kesinlikle iyi bir lider konumunda olurlar. Bu durumda aslında iş hayatımızda aynı şekildedir.

Pozitif eğitime başladıktan sonra köpeğinizle ayrıca bir oyun zamanı oluşturmanıza gerek kalmayacak. En başından beri bahsettiğimiz gibi bu eğitim şekli genel itibariyle köpeğiniz için ve sizin için eğlence dilimidir. Bu dilimde köpeğinizle oyunlar oynayacak eğlenecek ve eğlenirken onu eğitimler vereceksiniz. Verdiğiniz komutları her uygulamasında onları ödüllendirecek ve mutlu edeceksiniz. Bu da köpeklerdeki hem itaat hem de eğitim duyularını açacak. Her eğitimin sonunda istediğiniz işi kendisi isteyerek yapacak ve ödüllendirileceğini bilecektir. Belli bir vakitten sonra siz ödüllendirmeseniz bile istediğiniz işlemi kolaylıkla yapacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir