© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Dövüşü
  4. »
  5. Samoyed Köpek Eğitimi

Samoyed Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1161 0

Köpekler, insanların hayatlarında oldukça önemli bir yere sahiptir. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre, köpekler sahiplerinin duyguları hissedebilir, mutsuz anlarında onları mutlu etmek için çalıştıkları tespit edilmiştir. Köpeğe sahip olan kişiler, daha mutlu bireyler haline gelir, bir canlının sorumluluğunu aldıkları için sorumluluk bilinçleri güçlenir. Köpek sahibi olan birey, köpeği gezdirme durumunda olduklarından, daha aktif bir birey haline gelirler. Buda kişinin daha çok egzersiz yapmasını sağlar. Köpeklerini gezdirmeleri ile sosyal yaşamın içine girip, diğer insanlarla daha çok iletişim kurup daha çok etkileşimde olurlar. Köpekler, sahiplerinin psikolojik durumlarına olumlu yönde katkı sağlar, bireyleri mutlu ederler.

 

Köpek sahibi olmak isteyen bireyler, öncelikle sahipleneceği hayvanın özelliklerini bilmelidir. Örneğin; bazı köpekler fazla oyuncu, bazıları sahiplenici, bazıları daha çok dışa dönük olabilir. Seçeceğiniz köpek türü, sizin yaşam tarzınıza, özellikleri sizin karakterinize uygun olmalıdır. Sakin bir yaşam süren birey, oyuncu ve dışa dönük bir köpeğin bakımında zorlanabilir. Ayrıca köpeğe sunacağınız ortamın, onun yaşam şekline uygun olması gerekmektedir. Köpeğin beslenme şekline, aşılarına dikkat edilmelidir. Veteriner ile irtibat halinde olunmalıdır. Köpek sahibi olan birey, eğitimine önem vermelidir. Yavru olarak sahip olunan köpekler, yaramaz olabilir. Bu durumlarda yüksek ses tonu ile ikaz edilmeli ya da cezalandırılmalıdır. Ceza uygulamak, hayvanın fiziksel yönden korkmasına neden olur ve bu çok fazla tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Bunun yerine ses totunuz ile köpek üzerinde hakimiyet kurabilirsiniz. Ses tonunuz yüksek olduğunda ikaz edildiğini ona öğretebilirsiniz. Özellikle “hayır” kelimesini yüksek bir tonda kullanırsanız, bunun bir ikaz olduğunu öğrenir, size itaat eder. Köpeğiniz, egzersiz ve oyun ihtiyacı için onun özelliklerine uygun olan bir yöntem bulmalısınız. Ayrıca köpekler yılda en az iki kere tüy değiştirir. Bu yüzden tüy bakımına özen gösterilmelidir. Köpeği günlük olarak fırçalamalısınız. Tüy dökme dönemlerinde fırçalama işlemini günde iki kere uygulayabilirsiniz. Köpeğin temizliği için banyo işlemini sık sık yapmaya gerek yoktur. Köpeklerde patileri hariç ter bezi bulunmaz, bu nedenle dışarıya koku da vermez. Bu da banyo ihtiyacı duymazlar. Köpeği yıkamak isterseniz ve imkanınız yoksa, veterinerinize götürebilirsiniz. Evinizde uygun bir imkan var ise, hayvanınızı küvette yıkayabilirsiniz. Veterinerinizin önerdiği köpek şampuanını kullanmalısınız. Ilık su ile iyice durulamalı ve şampuanı kulaklarına kaçırmamaya özen göstermelisiniz. Yıkama işlemi bittikten sonra, iyice kurulamalı, hatta kuruduğundan emin olana kadar fön makinesini tutmalısınız.

 

Samoyed köpek türü, beyaz, sarı, krem renge sahip olan, sık tüyleri olan, güçlü bir köpek türüdür. Kulakları orta büyüklüktedir ve gözleri koyu renklidir. Kişilik olarak dinamik, enerjik, insanlara karşı sıcak davranan, oyuncu bir köpek türüdür. İnsanlara sıcak davranması, sevgi ile yaklaşması sebebiyle, korumacı bir köpek türü değildir. Tüylerinin sık olması sebebiyle, sıcak ortam bu köpek türüne uygun değildir. Ayrıca, tüy bakımında hassas davranılması gereken bir türdür. Samoyed, enerjik ve dinamik bir hayvan olduğundan, böyle bir köpeğe sahip olmak isteyen bireyler, ona uygun egzersiz imkânı sunmalıdır. Diğer köpeklerle ve çocuklarla iletişimi oldukça iyidir. Samoyed Köpek Eğitimi sahibini zorlayan bir süreci kapsayabilir. Çünkü bu köpek türü eğitime karşı direnç gösterebilir. Bu köpek türünde ödül yöntemini kullanmalı, ödülünü zamanında vermelisiniz. Ödülün yanı sıra el teması ile sevilmek ve okşanmaktan hoşlanan bir köpektir. Eğitiminde uzun ve kısa kayışlar kullanılmalıdır. Eğitimi sırasında özellikle egzersiz ihtiyacını karşılamaya önem vermelisiniz. Ses tonunuzu kullanarak itaat etmesini sağlamalısınız. Böyle durumlarda ikaz edildiğini anlamalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir