© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi Fiyatları
  4. »
  5. Shar Pei Köpek Eğitimi

Shar Pei Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1588 0

Shar pei köpeği Çin kökenli köpek ırkıdır. Ataları hakkında tama bir bilgi yoktur. Köpeğin en farklı özelliği mor dile sahip olmalarıdır. Vücutlarına oranla iri kafalı bir köpek cinsidir. At ve fırça kürklü olarak ikiye ayrılırlar. At kürklü olanlar nadir olanlardır ve tüyleri daha sert, dikenlidir. At kürklü olanlara ellendiğinde rahatsız ederler.

Sağlam, güçlü ve çelik; teni yumuşak ve sarkıktır. Yükseklikleri ve ağırlıkları erkek ya da dişi oluşlarına göre değişiklik gösterir. Erkeklerin yüksekliği 46-51 cm, ağırlıkları 20-25 kg’dır. Dişilerin yüksekliği 41-61 cm, ağırlıkları 16-20 kg’dır. Küçük kulaklara sahiptir. Kuyruğu dik ve kıvrıktır. Yumuşak tüylere sahiptir. Renk olarak açık kahverengi, krem, kızıl ve siyah olabilir. Evde yaşamaya uygun köpeklerdir. Evde olmaktan da mutluluk duyarlar. Sadık, iyi huylu ve sakin olması evde yaşayabileceğinin göstergesidir. Shar pei, çocukları seven bir köpek cinsidir. Geçmiş ırklarında savaş köpeği iken şimdilerde daha uysal bir ırka sahiptir. Çin’de yaşayan bu köpek cinsi sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilmiştir. Böylece savaşçı ruhunu kaybederek insanlarla daha uyumlu bir ırk haline gelmiştir.

 

Sadık bir köpek olan Shar pei, sahibinin de her dediğini yapmayacak kadar da zeki bir köpektir. Aktif ve dominant karakterli bir köpektir. Sahibiyle ve sahibinin ailesiyle iyi ilişkiler kurar fakat yabancılarla çok iyi anlaşamaz. Geçmişteki savaşçı ruhuna karşın mükemmel derece de iyi huylu, sadık, dostça ve korumacı bir köpektir. Sahibinin kendisine güvenmesini ister. Asık surata sahiptirler.

 

Shar pei temiz bir köpek cinsidir. Bunun yanı sıra tuvalet eğitimini çabuk öğrenirler. Genellikle sudan nefret ederler, sudan hoşlanmazlar. Dikkatli beslenmeleri gerekir. Yavruları çok çabuk büyürler. Dominant yapıya sahip olduklarından diğer köpeklerle sosyalleştirilmelerine dikkatli yaklaşılmalıdır. Sosyalleştirilmesi çok önemlidir. Çünkü kavgacı tutum sergilemesinin önüne geçilmiş olunur.

 

Shar pei sahiplenirken dikkatli davranılmalıdır. Çünkü salgılı olanları da vardır. Shar pei’lerin bakımı da çok önemlidir. Düzenli olarak taranmaları gerekir. Tüylerinin altında başka tüy yoktur. Yıl içerisinde belirli miktarda tüy dökerler. Alt tüylü olanlar ise yıl içerisinde iki defa tüy dökerler. Kırışık yapılı bir köpek cinsi olmakla beraber yaşlandıkça bu özelliğini kaybederler. Yavruları yetişkinlere oranla daha kırışıktır. Peki shar pei köpeği eğitimi için neler yapılmalıdır?

 

Shar pei köpeği eğitimi zordur. Çünkü dominant bir yapıya sahip olduklarından düzenli eğitmek gerekir. Egzersiz yapması gerekir fakat diğer köpeklerle kavga etmemesi için tasma kullanmak gerekir. Egzersiz yapma imkanı tanındığı sürece apartman ortamında da yaşayabilir. Egzersiz yapma imkanı sağlandığı sürece evde gayet sessiz bir şekilde yaşar. Shar pei köpeği disiplinli fakat pozitif bir eğitim almalıdır. İnatçı bir köpek olduğundan kaynaklı sahibinin liderliğini kabul etmesi açısından disiplinli eğitilmesi gerekir. Sahibinin liderliğini kabul etmeyen köpek verilen komutları yerine getirmez. Bu yüzden sahibinin liderliğini kabul etmesi eğitimi açısından çok önemlidir.

 

Shar pei’ler uzun yıllar boyunca Çin’de hayvanların korunması, evlerin korunması ve av da kullanılmak üzere eğitilmiş çiftlik köpeğidir. Sonraki yıllarda ise dövüş köpeği olarak kullanılmıştır. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’ne geldikten sonra dövüşçü özelliğini kaybederek korumacı köpek cinsi haline gelmiştir. Chow chow cinsinden geldikleri düşünülmektedir. Chow chow gibi mavi-siyah yani mora dönük dilleri vardır. Bu özelliğiyle diğer köpeklerden tamamen ayrılmaktadır.

 

Ortalama olarak 8-10 yıl yaşarlar. Yaşayacağı yıl bakımı ve beslenmesiyle değişiklik gösterebilir. Bu cinsin beslenmesi önemlidir. Yavruların iyi beslenmesi çabuk büyümesini sağlar. Bazılarında aşırı derecede salya üretimi sorunu vardır. Bu durumda evde yaşayanların sahibi için büyük sorun oluşturur. Sahiplenirken bu duruma dikkat edilerek alınmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir