© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Köpek İtaat Eğitimi
 4. »
 5. Shih Tzu Köpek Eğitimi

Shih Tzu Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
4447 2

Anavatanı Çin olan bir sevimli küçük köpek türü shih tzu yumuşak ve uzun tüyleri ile kendini sevdirme konusunda hiç bir köpeğin yerini tutamazlar. Fiziksel özelliklerinden bahsetmek gerekirse küçük bir burnu ve koyu iri gözlere sahiptirler. Tüyleri ince telli olduğu için sık sık taranması gerekir. Tüyleri çok çabuk ve tahmin edemeyeceğinizden fazla uzayabilir. Ama o uzun tüylerle mevsim geçişlerinde bile tüy dökme sorunu yaşamazsınız. Küçük ve dayanıklı bir yapıya sahip olan shihtzu ırkı köpekler yabancılara, çocuklara ve yetişkinlere kanıtlanmış hiç bir hırçınlık göstermemişlerdir. Kürkü çift katmanlıdır. Bu yüzden küçük bir ırk olmasına rağmen çok dayanıklı bir köpektir. Isıya karşı çok hassas bir köpektir. Kibirli ve asıl bir havası vardır.

 

Neler yaparlar?

Shihtzu ırkı köpekler genellikle cesur ve dikkatleriyle ön plandadırlar. Hiç olmadık bir yükseklikten bile atlamaktan çekinmezler. Apartman yaşantısı için oldukça ideal bir köpektir. Bahçeli bir evde yaşamak zorunda kalmazsınız. Oyuncudur, Her köpek gibi bebekliğinde çok fazla hareketlidir. Bulduğu her şeyi kemirmeye bayılırlar. Ev içerisinde Çok fazla havlamazlar fakat iyi bir bekçidirler. Oyun oynamadığınız saatler içerisinde genellikle onu yatarken bulabilirsiniz. Hatta izin verirseniz bütün gün miskin bir şekilde uyumayı bile kabul eder. Kilo almaya çok müsait bir köpek olduğundan dolayı mutlaka veteriner kontrolünde mama tüketimi takip edilmelidir. Gün içerisinde bir sabah bir akşam olmak üzere iki defa yürüyüş yaptırılmalıdır. Düzenli veteriner kontrolünden geçen shihtzu ırkı köpekler 15-20 yıl yaşayabilirler. Parkta yürüyüşte size hiç sorun çıkarmazlar diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Vücut sıcaklıklarının belli bir düzeni olmadığından dolayı sıcak havalarda dışarıda çok fazla gezdirilmemelidirler.

 

Bakımı için neler gereklidir?

İlk olarak shihtzu ırkı bir köpeği bakanlardan duyacağınız ilk söz tüylerinin bakımıdır. Tüylerinin bakımı oldukça zordur. Günde en az yarım saat taranıp bakımının yapılması gerekir. Dışarı çıkıp geldikten sonra mutlaka tüyleri ve patileri arasına kaçan tozları ve pislikleri ıslak bir bez yardımıyla ya da ıslak bir peçete ile temizlemek onun için de sizin kendi sağlığınız için de en önemli husustur. Dışarıdan getirdiği mikropların neler olduğunu göremediğiniz için bu temizliği her dışarı çıkıp eve geldiğinde tekrar etmeniz gerekmektedir. Kulakları tüylerinden dolayı uzun görünse de çok büyük kulaklara sahip değildirler fakat kulaklarını gün aşırı temizlemeniz gerekmektedir. Veterinerlerden ya da petshoplardan temin edeceğiniz kulak temizleme solüsyonları ile kulaklarını pamuk yardımı ile temizlemeniz. İleride oluşabilecek olası mantar vb. hastalıkların önüne geçmiş olursunuz. Tırnak yapısı dolayısıyla tırnakları etine çok yakın olan shihtzu ırkı köpeklerin evde tırnak kesimi uygun değildir.

 

Gerekli tırnak kesimi için veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir. Çünkü eğer yanlışlıkla etini keserseniz her köpekte olduğu gibi kanamayı durdurmanız ev ortamında mümkün değildir. Tüyleri için Düzenli olarak veteriner hekim kontrolünde tıraş yapılması gerekmektedir. Eğer shihtzu ırkı köpeğinizin tüyleri kısa ise daha az sıklıkla tıraş yapılması daha uygun olacaktır. Fırsat bulamadığınız zamanlarda evde yüzündeki tüyleri kısaltabilirsiniz. Gözünün önünde bulunan tüyler onun göz akıntısı olmasına sebep olacaktır. Banyo yapımında ise insan şampuanları değil hayvanlar için özel üretilmiş hayvan şampuanlarını tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü insan şampuanı köpeğinizin derisini daha çok yağlandırmaya sebep olur. Evde şampuan olmaması durumlarında çok az miktar beyaz sabunla yıkamak da işinizi görecektir.

 

Eğitimi hakkında

Devamlılık gösteren bir eğitime karşılık verebilen bir ırktır. Shihtzu ırkı köpekler çabuk eğitilebilir. Algı seviyeleri oldukça yüksektir. Yavruyken vereceğiniz eğitim daha sağlıklı olacaktır. Sadece sabırlı olmanız ve onunla devamlı iletişim halinde olmanız gerekmektedir. Bu sayede onun ne istediğine karşılık verebilirsiniz.

İlgili Yazılar

2 Yorum

 1. shihtzulife - -

  ben kendimi bildim bileli hayvanlarla ic iceyim. onlari cok seviyorum. ve neredeyse goz temasinda bile onlar benim ne demek istedigimi anliyor, ben de bos kalmiyorum tabii. evde kopek bakmak istiyordum ve basladim kopek irklarini arastirmaya. arkadasimin da kopegi vardi. cok sevimli olmasina ragmen fazlasiyla havliyordu evin icinde terrier cinsi kopekti ama ben havlamayan ve tabikide herkesinde istedigi onemli olan sey tuy dokmemesi 🙂 tuy dokmeyen havlamayan bir cins arastirdim petshoplara sordum hepsi de shih tzu nun benim icin olumlu bir kopek oldugunu soylediler. ben de intenette arastirdim shih tzu sahiplerinin de gozlemledikleri kopeklerinin yazdigi seyleri okudugumda cok mutlu oldum egitebilirligi zekasi harika bir kopek dedim. Ben shih tzu cinsini 2-3 aydir arastiriyorum. bakimi egitimi herseyi hakkinda bilgim tam. kesinlikle almayi istiyorum. insallah kisa zamanda bir shih tzu sahibi olmayi cok istiyorum…

 2. shihtzulife - -

  harika bir kopus olan bu shih tzu cinsi kopegime buddy ismini vermek istiyorum. 🙂 🙂 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir