© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Çiftlikleri
  4. »
  5. ShihTzu Köpek Eğitimi Eğitmeni

ShihTzu Köpek Eğitimi Eğitmeni

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1223 0

Shihtzu köpek ırkları, Türkiye’de en çok beslenen köpeklerden bir tanesidir. Dış görünüşüyle ve zekaları dikkat çekici köpek cinslerinin başında gelmektedir. Bu ırkların eğitimleri oldukça kolaydır. Ancak ne olursa olsun, bir köpeği eğitebilmek için deneyimli olunması gerekmektedir. Yanlış eğitildiği taktirde, kötü sonuçlar elde edilebilmektedir. En iyi yöntemlerden bir tanesi, Shihtzu köpek eğitimi eğitmeni tarafından eğitim sağlanması daha yararlıdır. Her köpek ırkının kendilerine ait farklı özellikleri ve farklı karakterleri vardır. Bu köpek ırkının eğitimleri başlanmadan önce mutlaka özellikleri bilinmesi gerekmektedir. Devamlılık gösteren eğitim süreçlerinde hızlı sonuçlar elde edebileceğiniz akıllı köpeklerdir. Shihtzu ırkları kolaylıkla eğitilirler. Algı seviyeleri oldukça yüksektir. Eğitimleri yavruyken başlanmalıdır. Sadece sabırlı ve sakin olunmalıdır. Bunun yanı sıra, onunla sürekli olarak iletişim halinde kalınmalıdır.

Shihtzu köpek cinslerine nasıl yaklaşım sağlanırsa, onların da olumlu davranışlar sergilemelerine etkili olacaktır. Bu köpek ırklarına net, yumuşak ve sevecen yaklaşımlar sağlanmalıdır. Sergiledikleri her olumlu hareketinde mutlaka ödüllendirilmelidir. Temel itaat kurallarını ve komutları kolaylıkla öğrenirler. İlk öncelikle ‘HAYIR’ kelimesi öğretilmelidir. Öğrendiği taktirde söz dinlemesi daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra, Shihtzu köpeklerinin inatçı huyları vardır. Eğitim boyunca üstüne gidilmemeli ve sıkılmamalıdır. Aksi taktirde söz dinlememesine ve inatçı davranışlar sergilemelerine neden olur. Belirli saatler ile eğitim verilmesi daha doğrudur.

ShihTzu Köpek Cinsinin Özellikleri

ShihTzu Köpek Eğitimi Eğitmeni

Shihtzu ırkları, kendilerini sevdirme konusunda oldukça yeteneklidirler. Diğer insanlardan ve sahiplerinden sürekli ilgi isterler. Ev ortamında rahatlıkla beslenebilirler. Ancak egzersiz ihtiyaçları karşılanması için düzenli olarak dışarı çıkartılmalıdır. Bunun yanı sıra, ev içerisinde yalnız bırakılmaması gereken bir köpektir. Etrafa zarar verme eğilimleri vardır. Tüyleri oldukça ince tellidir. Bu nedenle tüyleri sık sık temizlenmeli ve taranmalıdır. Çocuklarla araları çok iyidir. Çocuklara karşı sevecen ve son derecede sakindirler. Kibirli ve asil karakterlerine sahiptirler. Sıcağa karşı çok hassas bir köpektir. Su kapları sık sık değiştirilmeli ve bol bol su almalıdırlar. Shihtzu köpek cinsleri, iyi eğitim verildiği taktirde diğer köpeklere uyum sağlayabilirler. Yalnız kaldıkları zaman ve canları sıkıldığı zaman havlamaya meyillidirler.

Shihtzu ırkları kilo almaya çok yatkındırlar. Kuru mama seçimine dikkat edilmeli ve sınırlı aralıklarla verilmelidir. Bunun yanı sıra, veteriner kontrollerinin sürekli olarak yaptırılması gerekmektedir. Yaklaşık 15-20 yıl kadar ömürleri vardır. Kemirmeyi çok severler. Bu köpek ırkları cesur ve dikkatleriyle ön planda tutulmaktadır. Gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması gereklidir. Çok sık terleyen köpeklerdir. Sıcak havalarda sürekli gezdirilmemelidir. Serin ve soğuk ortamlarda daha rahat edeceklerdir.

ShihTzu Köpeğinin Bakımı

Shihtzu köpeklerinin tüy bakımı çok zorludur. Günde en az 30 dakika boyunca tüyleri taranmalı ve bakımları sağlanmalıdır. Dışarıdan geldikleri zaman tozlardan ve kirlerden arındırılması için temizlenmesi gerekmektedir. Bu ırkların tırnak bakımı da çok önemlidir. Tırnakları hassastır. Veteriner tarafından yardım olarak tırnakları kesilmelidir. Shihtzu köpekleri suyu çok severler. Onlara uygun şampuanlar ile gerekli zamanlarda yıkayabilirsiniz. Kulakları tüylerinde dolayı uzun durmaktadır. Ancak bu ırkların kulak yapıları küçüktür ve sık sık kirlenmektedir. Kulakları gün boyunca kontrol edilmeli ve temizlenmelidir.

Shihtzu köpek cinsleri yemek konusunda pek seçici değillerdir. Ancak onların sağlığını koruyabilmek için kuru mama verilmesi daha doğrudur. Mama kaplarının hijyeni sık sık sağlanmalıdır. İç ve dış parazit kapmamaları için su kapları ve mama kapları dezenfekte edilmelidir. Bunun yanı sıra, göz üzerindeki tüyleri sürekli uzamaktadır. Rahatsız olmamaları için göz üzerindeki tüyler kesilmelidir.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir