© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek İtaat Eğitimi
  4. »
  5. Tibetan Mastiff Köpek Eğitimi

Tibetan Mastiff Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
791 0

 

Dünyanın en pahalı köpeği olarak bilinen bir köpek ırkı olan Tibetan Mastiff, en büyük ve en güçlü olmasını da göz ardı etmemek gerekir. Çok eski bir ırk kökeni olan köpek Tibetan Mastiff oldukça sahibini korumacı bir yapıya sahiptir. Tarihi milattan öncesine kadar dayanan Tibetan Mastiff dağ köpeği olarak yetiştirilmiştir. Tibetan Mastiff Çoban köpeği olarak bilinse de tıpkı kangal ırkı köpekler gibi Sürülerine bekçilik yapmakla yükümlüdürler.

Bekçi köpeği olan bu ırk çok güçlü ve iri bir yapıya sahiptirler. İyi bakılan bir tibetan mastiff ortalama 14 ile 18 yaş arasında yaşamaktadırlar. Genel olarak dişi köpekler erkek köpeklere göre daha çabuk olgunlaşır. Erkek Tibetan Mastiff 4 ile 7 yaşına kadar büyümeye devam etmektedirler. Dünyaca bilinen en büyük köpek ırklarından biridirler. Fiyatları oldukça pahalıdır. Normal mevsim şartların da ilkbahar da olmak üzere senede bir kez kalın ve uzun bir yapıya sahip olan tüylerini dökerler. Yaz kış ilkbahar son bahar kısaca her türlü iklim koşullarına dayanıklı olsalar da onlar için en ideal iklim soğuktur. En çok sevdikleri Aylar kış ayları olarak bilinir.

Tibetan Mastifflerin 2-3 yaşlarında iken melez olduğu düşünülür. Görüntüsünde burun kısa olmalıdır. Sırt uzunluğu omuz yüksekliğinde az miktarda da olsa biraz fazla olmalıdır. Ağır ve güçlü bir kafa yapısı vardır. Kısa olmasına rağmen burun delikleri oldukça büyüktür. Kare bir Çene yapısına sahiptirler. Aslan yelesi gibi bir yelesi vardır. Dış görüntüsü ile Chow chow ırkı köpekleri andırır. Kulakları sert ve orta boyda olup kısa tüy özelliğine sahiptir. Gözleri ise hafif çekiktir. Belirli bir yaştan itibaren yüzünün göz çevresinde belirli kırışıklıklar görünür. Hastalık olarak en yatkın oldukları hastalık cilt hastalıkları ve tüy ve deride döküntü oluşumudur. Çünkü yapısı gereği cildi oldukça yağlıdır. Apartmanda bakılması uygun değildir. Bahçeli bir evde bakılması daha uygundur. Ağırbaşlı ciddi asil ve etkileyici bir görüntüsü olan görkemli ve sağlamlık seviyesi en üst seviye de olan bu ırk Tibetan mastiff köpek eğitimi oldukça zordur. Diğer hiç bir köpek türü ile bir tutulamaz. İtaatkâr özelliği bulunmayan tibetan mastiff ırkı köpekler için profesyonel bir destek almanız gerekebilir.

Tibetan mastiff Köpek eğitimi için öncelikle köpeğinizin sizi iyi tanıması ve sizin onu iyi tanımanız gerekmektedir. Profosyonel eğitmenler sayesinde köpeğinizi istediğinizi şekilde eğitimine devam ettirebilirsiniz. Tibetan mastiff ırkı köpekler saldırdıkları zaman havaya sıçrayarak hamle yaparlar. Zeki oldukları için çoğu zaman yapacakları hamleyi tahmin bile edemezsiniz. Herhangi bir saldırı da ısırmak ya da yaralamak gibi fiziksel bir Zarar vermezler fakat karşı tarafa yarattığı sıkıntı psikolojik olarak etkilemektedir. Çoğu bebekli ailelerin bakması önerilmez. Çünkü ani bir saldırıda ısırmasa bile bebeklerinizi korkutabilirler. Kıskanç Ve oyuncudurlar. Tibetan Mastiff Köpek eğitimi için bir erkek eğitmen tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü erkeklerin bayanlara göre sesleri daha kalın olduğundan dolayı itaat ettirebilme özelliğine bayanlara göre daha çok sahiptirler. Kendi bulunduğu bölgesini yaşam alanını çok fazla geniş açıda gördüğünden ve ailesini çok fazla derecede sahiplendiğinden dolayı evinize ya da bahçeniz de eğitim olarak herhangi bir girişimde bulunmayan eğitmenin özel olarak bu işi yaptığı yerlere götürünüz. Kendiniz evde eğitimini yapacaksanız öncelikle onun kendine ayırdığı yatağı ya da yeme içe gibi ihtiyaçlarını giderdiği yerlerden uzak yerlerde eğitim vermeniz gerekmektedir. Kendiniz yapacaksanız eğer bu eğitimi başka bir hayvan olmaması gerekmektedir. Tibetan Mastiff Köpeği alırken veya sahiplenirken eğitimi için belirli bir miktar bütçe ayırmanız gerekmektedir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir