© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Bobtail Köpek Eğitimi

Bobtail Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
2152 0

Bobtail ırkı köpekler doğaları gereği çok zeki ve çeviktirler. Sevgi dolu olan bu köpeklerin bakımı oldukça kolaydır. Kolay uyum sağlarlar. Uyumlu olmaları eğitim vermeyi de kolaylaştırır. Eğitimli köpeklerin çoğu zaman uyumlu olması beklenir. Uyumlu köpek itaatlere çabuk uyan, tuvalet eğitimini çabuk kavrayan köpeklerdir. Bu köpekler aynı zamanda bir bekçi köpekleridir. Soğuk iklimlere uyumludurlar. Hangi coğrafyadan geldikleri net olarak bilinmemektedir. Fakat soğuk iklimlere uyumu ve kalın kürkleri olması nedeniyle soğuk coğrafyalardan geldiği bilinmektedir.

Eskilerden beri çobanlık eğitimi için kullanılan bu köpeklerin tüylerinden kışlık kıyafetler yapılmaktadır. Dış görünüşlerine bakıldığında bu köpekler kuyruksuz oldukları görülür. Ortalama 12 yıl yaşadıkları söylenmektedir. Çobanlara yardım amacıyla kullanılan bu köpekler kendilerine verilen görevi yerine getirmekten hoşlanırlar. Doğaları gereği emirlere uyma eğilimi gösterirler. Bu bakımdan Bobtail Köpek eğitimi kolay yapılabilmektedir. Bobtail köpeklerin bir diğer özelliği ise kolay kolay tüylerinin dökülmemesidir. Bu bakımdan sağlıklı tüylere sahip köpekler eski tarihlerde ısıtma araçları için kullanılmıştır.

Renkleri genellikle gridir ve gözleri tüylerinden dolayı neredeyse görülemez haldedir. Kuyruklarının olmamaları görenlerin dönüp bir daha bakmalarına neden olabilmektedir. Boyları 60 cmlere kadar uzanan Bobtail cinsi köpekler büyük köpek ırkları arasında yer almaktadır. Bobtail köpek ırkları insanlarla bir arada yaşadıklarından çocuklara düşkün canlılardır. İnsanlarla birlikte olmayı seveler bu yüzden sosyal canlılardır. Kolay kolay saldırgan oldukları görülmez. Diğer büyük köpek ırklarına göre eğitilmesi oldukça kolaydır. İnatçılıkları yoktur. Verilen eğitimlere uyum sağlarlar. Uyumlu olmaları çabuk öğrenmelerine yol açmaktadır. Bu yüzden akıllı canlılar olarak adlandırılırlar.

Bobtail Köpek Eğitimi

Her köpek gibi Bobtail cinsi köpeklerin de tüy bakımları ve aşıları önem taşımaktadır. Tüyleri çok olan köpekler parazit taşımaya eğilimlidirler. Bundan dolayı tüy bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. En az ayda 1 defa yıkanmaları gerekmektedir. Uzun tüyleri mevsime göre kestirilmelidir. Soğuk iklimleri seven bu köpekler sıcak ortamlardan pek de hoşlanmazlar. Bu yüzden onları serin olan yerlerde beslemelisiniz. Özellikle bahçeli geniş evlere uyum sağlarlar. Çoğu zaman çiftlikleri olan kişiler tarafından sahiplenirler. Oldukça neşeli bir yapıya sahip olan bu köpekler hareket halinde olmaktan hoşlanırlar. Onlardan bir şeyler istemeniz onları mutlu etmektedir. Kendisine verilen görevleri yerine getiren bu köpeklere sevginizi göstermeniz de önemlidir.

İnsan canlısı bu canlılar kendilerine ilgi gösterilmesinden hoşlanırlar. Genellikle sevginizi onların bakımları ve ihtiyaçlarını karşılayarak ve onlara şefkatli davranarak göstermeniz gerekmektedir. Bobtail köpeklerin tuvalet eğitimlerinin verilmesi için bu uygulamaları küçük yaşlardan itibaren vermeniz gerekmektedir. Küçük yaşta tuvalet eğitimi verilen bu köpekler kolaylıkla uyum sağlayacaktır. Uyum bu köpeklerin doğasında vardır. Bu yüzden sizinle inatlaştığına pek rastlamazsınız. İnatlaşmadığı için isteklerinizi yerine getirmekten mutluluk duyacaktır. Bobtail cinsi köpeklerin eğitiminde en doğru yöntem pozitif pekiştireç yöntemidir.

Bobtail Köpek Eğitimi

Doğaları gereği eğitilmeye uyumlu olan bu köpekler doğru pekiştire yöntemlerinin kullanılmasıyla daha uyumlu hale getirilecektir. Tüm bunların aksine bu köpeklerin saldırgan olduğu durumlarla karşılaşırsanız ortamda olumsuz bir durumun olduğunun farkına varmanız gerekir. Olumsuzluğa neden olacak durumlar ortadan kalktığında köpeğinizin eski sakinliğine kavuştuğunu göreceksiniz. Uzun süre agresifliğini devam ettirmeyen bobtail cinsi köpekler sizin yanınızda kendini güvende hissedecektir. Bununla beraber bu köpek sizi korumaya adeta kendisini adamaktadır. Sizi tehlikelere karşı koruyan bu bekçi köpeği sizin en iyi dostunuz olacaktır zamanla. Sizinle birlikte vakit geçirmekten hoşlanan bobtail cinsi köpekler sizinle oldukları süre boyunca bir şeyler öğrenmeye eğilimli olacaklardır. Bu yüzden eğitimleriyle yakından ilgilenmeniz gerekecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir