© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Boxer Köpek Eğitimi

Boxer Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
3402 0

Boxer cinsi bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız, Boxer cinsi köpeklerin sahiplerine oldukça bağlı ve sadık olduklarını bilmelisiniz. Boxer cinsi köpekler, çok dost canlısı ve sevecen köpeklerdir. Doğları gereği koruma içgüdüsüne sahiptirler. Sahibini ve ailesini büyük bir cesaret ile korumaya oldukça müsaittirler. Koruma içgüdüsüne sahip olduklarından dolayı bazen çevreye karşı saldırganlaşma özellikleri vardır. Boxer cinsi köpekler, çocuklarla en iyi anlaşan ve çocuklara karşı büyük bir sabır gösterebilen nadir köpek ırklarından biridir.

Boxer Köpek Eğitimi

Çocuklarla aralarının iyi olması, Boxer cinsi köpeklerin yavru dönemlerinin uzun olmasına bağlanır. Oldukça hareketli ve oyuncu olan Boxer cinsi köpekler bu anlamda da çocuklara iyi birer arkadaş olurlar. Boxer cinsi köpekler, enerji dolu ve hareketi çok seven köpeklerdir. Meraklı ve araştıran bir karaktere sahiptiler. Boxer cinsi bir köpeğe sahipseniz, köpeğinizin yürüyüşlerini asla aksatmamalı ve yürüyüşleri uzun tutmalısınız. Köpeğinizin enerjisini atması için ve egzersizi çok seven köpeğinizin bu ihtiyacını karşılaması için, bu önemli bir durumdur.

Boxer cinsi köpekler, fazla uzun yaşayan köpekler değildirler. Yaklaşık olarak 10 yıl ömürleri olan Boxer cinsi köpekler, yavruluktan 3 yaşında çıkarlar ve yavruluk dönemi en uzun süren köpek cinsi olma özelliğine sahiptirler. Boxer köpeklerin uzun yaşamamasının sebeplerinden biri çok hassas bir yapıya sahip olmalarıdır. Sıcağa ve soğuğa karşı büyük hassasiyet gösteren Boxer köpekler, bahçede daha mutlu olmalarına karşılık, evde daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedirler. Çok hareketli oldukları için evde bakımlarının kolaylaşması için, hareketlerini sınırlayan iyi bir eğitim almaları önemlidir. Yaşlılık dönemlerinde dahi hareketli ve atletik özelliklerini kaybetmeyen Boxer cinsi köpeklerin, egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması, onların doğası gereği önemlidir.

Boxer Köpek Eğitimi

Bekçi köpeği olma özelliğine rağmen, dışarıdaki hayata uyum sağlayamayan Boxer cinsi köpekler, iyi bir aile köpeği olmakla beraber, polis köpeği olarak ve körlere yardımcı olmak üzere yetiştirilirler. Evde bakılan Boxer köpekler, bakımlarının kolaylığı nedeniyle tercih edilen bir köpek cinsidir. Tüylerinin kısa olması, tüy bakımını oldukça kolaylaştırmaktadır. Haftada bir kez uygun şekilde tüylerinin taranarak tüy bakımının yapılması yeterlidir. Mevsim geçişlerinde düşük seviyede tüy dökmeleri mümkündür. Yıkanmaları gerekmeyen Boxer köpekler, kedilere has bir özellik olan kendini temizleme özelliğine sahip olan bir köpek cinsidir ve tüylerini kendileri temizlerler. En önemli ihtiyaçları, hareketli olmaları nedeniyle, yürüyüş ve egzersiz yapmalarıdır. Uzun yürüyüşler ve özellikle çok sevdikleri için top ile yaptırılan egzersizler, ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacaktır.

Sahibine ve ailesine çok bağlı ve sadık olan Boxer cinsi köpeklerin eğitimine yavruluk dönemlerinde, zaman kaybetmeden başlamakta fayda vardır. Boxer köpek, eğitimi en kolay verilen köpek cinslerinden biridir. Verilen eğitime olan ilgileri ve eğitim sırasında çok mutlu oldukları gözlemlenmektedir. Öğrenmeye çok yatkın olan Boxer köpekler, çabuk öğrenen bir köpek cinsidir. Boxer cinsi köpeklerin eğitiminin temelini, uygun olmayan ortamlarda çok hareketli olmamaları ve çevrede bulunan insanların üzerine atlamaması oluşturmalıdır. Zamanında eğitilen ve sosyalleşmesi sağlanan Boxer cinsi köpekler, çevrelerine zarar vermeyen, aksine dost canlısı olan köpeklerdir.

Sahibinin ve ev halkının dışında, eve gelen tanıdık kişilere karşı oldukça sevecen olan bu köpekler, sahiplerini koruma içgüdüsünden dolayı, tanımadıkları kişilere karşı saldırgan tavırlara girebilirler. Bu nedenle sosyalleşme eğitimi çok önemlidir. Boxer cinsi köpeklerin çevreye karşı saldırgan davranmaması adına verilen sosyalleşme eğitimine karşılık, temel itaat eğitimini de almış olması, sahibinin komutlarına uyması önemlidir. Eğitimi tam anlamıyla sağlanan bir Boxer cinsi köpek, iyi bir ev arkadaşı, sadık bir dost olarak sahibini mutlu eden bir köpek cinsi özelliği taşımaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir