© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi Fiyatları
  4. »
  5. Etiler Köpek Eğitimi

Etiler Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
629 0

Köpekler Carnivora (etçiller) takımından Canidae (köpekgiller) ailesine mensuptur. Bu aileye mensup olan köpekler aynı zamanda ilk evcilleştirilen hayvanlardır. Yaklaşık olarak 12-14 bin yıl önce Avrasya’da ortaya çıkan köpeklerin insanlarla olan ilişkisi ise yaklaşık 10 bin yıl önce başlamıştır. Evcilleştirilen köpeğin atası olması bakımından en yakın hayvan bütün Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da birçok türe sahip olan bozkurttur. Köpeklerin evcilleştirme evresinden sonraki dönemde onun yabani olan akrabalarından farklılık gösterir. Örnek olarak bütün köpeklerde bulunan yukarı doğru kıvrık kuyruk köpeklerin ortak bir atadan geldiğinin kanıtıdır. Köpeğin kendine yakın olan diğer türlerden ayırt edilen bir diğer özelliği daha küçük ve güçsüz diş yapısıdır.

Yüzyıllar boyu değişik bölgelerde yaşayan ve farklı türlerle çiftleştirilen köpeğin bunların sonucu olarak birçok farklı türü meydana gelmiştir. Ancak bütün köpeklerin diş yapısına bakıldığı zaman hepsininki aynıdır. Bütün köpeklerde 42 diş ve ayaklarında 5 parmak vardır. Ayrıca Köpeklerin kedilerden farklı olarak tırnakları geri çekilmez. Köpeklerin üreme süresi hızlı bir şekilde gerçekleşir. Köpekler 2 aylık gebelik, 6 hafta emzirme, 1 yılda olgunlaşma ve üreme evrelerini geçirir. Köpeklerin ortalama yaşam sürelerine bakıldığı zaman 15 ile 20 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Köpeklerin insanlarla tanışmasından sonra pek çok farklı görevlerde kullanılmışlardır.

Etiler Köpek Eğitimi

Köpekler kimi zaman bekçi köpeği olarak, kimi zaman süs köpeği olarak ve daha birçok amaçla kullanılmışlardır. Köpeklerin bu kadar farklı alanda kullanılmasını sağlayan neden; yüzme, atlama, av izi sürme, bireysel bir kokuyu tanıma gibi özelliklerinin olmasındandır. Köpeklerin bunları yapmasının altında sadık olması ve sahibine kalpten bağlı olması yatar. Köpekler doğuştan bu özelliklerle doğan ender hayvanlardandır. Bundan dolayı yıllar boyu insanın en sadık ve en büyük yardımcılarından olmuştur.

Etiler Köpek Eğitimi

Köpek Bakımı

Köpek sahibi olmaya karar veren kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli faktör aldıkları köpeğin bakımını uzun yıllar yapmayı göze almasıdır. Çünkü köpek sahipleri ortalama 14-15 sene, iyi bakılması durumunda 17 seneyi bulan bir bakım yapmak zorundadırlar. Özellikle yavru iken alınan köpeklerin bakımı bir bebekten farksızdır. Bu yüzden köpek sahipleri tarafından köpeğin her türlü ihtiyacının eksiksiz bir şekilde karşılanması gerekir. Bu noktada köpeği bulunduğu eve alıştırılması ve ev bireyleri arasında yerinin belli olması gibi durumlar köpeğe verilen eğitimler sonucu öğretilmelidir.

Köpek bakımı oldukça hassas bir konudur. Köpeklerin muhakkak içme suları temiz olmalıdır. Ayrıca yiyecek konusu da önem verilmesi gereken konulardandır. Bunun yanında köpeğin diş sağlığın kontrol edilmesi ve düzenli olarak aşı ve muayenelerinin yapılması gerekir. Bir diğer önemli nokta ise köpeğin kendine ait bir yeri olmasıdır. Köpekler kendi kokusunun sindiği, kendini güvenli ve rahat hissettiği bir yer arar. Bu yüzden köpeklere muhakkak böyle bir ortam hazırlanmalıdır. Böylece köpeğin eve adapte süreci hızlı bir şekilde geçilmiş olacak ve köpek kendini aile bireylerinden biri gibi görecektir. Köpekler için kaybolmak ve sahibi tarafından terk edilmek psikolojilerini olumsuz yönde etkileyeceği için köpek alacak kişilerin bu konuları dikkatli bir şekilde düşünmesi gerekiyor.

Köpeğe Verilebilecek Eğitimler

Köpek eğitimine erken yaşlarda başlamak ileri ki dönemler için köpek açısından daha faydalı olacaktır. Küçük yaşlarda alınan köpeğe öncelikle ödül yoluyla bazı davranışlar öğretilebilir. Örnek olarak yapmaması gereken bir şey tek bir komut vererek (HAYIR komutu) engellenebilir. Ancak bu eğitimler uzun süreli bir sabır istemektedir. Bu noktada sahipleri köpeklerini etiler köpek eğitimi merkezine vererek kaliteli ve güvenilir bir şekilde eğitim almasını sağlayabilir. Etiler köpek eğitimi merkezi bünyesinde bulundurduğu uzman kadrosu sayesinde köpeklere en doğru eğitimi verecektir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir