© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek İtaat Eğitimi
  4. »
  5. Rottweiler Cinsinin Özellikleri

Rottweiler Cinsinin Özellikleri

admin admin - - 5 dk okuma süresi
651 0

Rottweiler ırkları çok güçlü ve iri vücut yapıları vardır. Oldukça kaslı vücutlara sahiptirler. Dışarıdan bakıldığı zaman son derecede saldırgan ve korkunç durmaktadır. Fakat ne olursa olsun rottweiler ırkları eğitime bağlı olarak özelliklerini taşımaktadır. Bu ırkların eğitim tarzlarına bakıldığı zaman oldukça sadık ve cesurdurlar. Sahiplerine ve ailesine karşı oldukça düşkün canlılardır. Herhangi bir tehlike sezdikleri zaman saldırgan ve hırçın davranışlar sergilemektedirler. Acıya karşı dayanıklı ırklardır.

Rottweiler cinsinin eğitim süreçlerinde disiplin ve dikkat ön planda olunması gerekmektedir. Sabırlı ve sakin davranılması bu ırk için oldukça önemli bir konudur. Eğitim sonunda sadık ve sevgi dolu canlı olabilmektedirler. Bu ırkların iriliğinden ve boyutlarından dolayı eğitim süreçleri yavruyken başlanılmalıdır. Aksi taktirde zaman geçtikçe daha zor bir hal almasına neden olacaktır. Son derecede zeki canlılardır. Birçok ülkede en popüler köpeklerin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra, polis köpeği ve asker köpeği olma olasılığı da çok yüksek ırklardır. Rottweiler ırklarının tasmasız dolaşması önerilmemektedir. Diğer köpeklere karşı daha saldırgan ve anlaşamama özellikleri vardır.

Rottweiler Cinsinin Özellikleri

Bu ırklar diğer insanlara karşı kuşkulu ve tedirgin davranışları vardır. Ancak sahiplerine karşı oldukça sadık ve aşırı sevgileri vardır. Sahiplerinden çok fazla uzak kalamazlar. Bunun gibi tüm konular göz önüne alınarak rottweiler ırkının egzersizlerinin ve eğitimlerinin yapılması gerekmektedir.

Rottweiler Eğitimi

Rottweiler ırkları son derecede akıllı ve zeki canlılardır. Ne kadar saldırgan ve iri gözükseler de oldukça duygusal ırklardır. Bu cins köpekler sahiplerine aşırı düşkünlüğü ile ünlüdürler. Tamamen insancıl canlılardır. Fakat rottweiler eğitimi boyunca mutlaka sabırlı ve sakin davranılmalıdır. Aksi taktirde köpeğin tedirgin olmasına ve sıkılmasına neden olacaktır. Her ne kadar insancıl olsalar bile, her hayvan sever rottweiler cinsini eğitmekte zorluk çekmektedir. İlk olarak bu ırkların eğitim sürecine yavru iken başlanılması gerekmektedir. Büyüdükleri zaman eğitimleri daha da zorlaşmaktadır. Bu nedenle küçük yaştan başlanılması halinde eğitilmesi daha da kolaylaşacaktır.

Rottwiler ırkları diğer ırklara göre biraz daha sorumluluk getirmektedir. Yanlış eğitim yapıldığı taktirde köpeğin aşırı saldırgan olmasına ve sinirli bir yapıya sahip olmasına neden olacaktır. Rottweiler ırkları son derecede güçlü yapılı, iri ve dik başlı davranışlar sergilerler. İlk olarak bu ırklar için en önemli nokta itaat ve sosyalleşme eğitimlerinin verilmesi gerekmektedir. Her zaman tutarlı ve duyarlı olmalısınız. Eğitim sürecinde bu ırklara kesinlikle sert davranışlar sergilenmemesi gereklidir. Aksi taktirde köpeğin sinirli olmasına neden olur.

Rottweiler Cinsinin Özellikleri

Şiddet içerikli eğitimler kesinlikle verilmemelidir. Duygusal olmalarından dolayı eğitim süreçlerinde daha fazla zorlanmanıza sebep olur. Çok fazla baskı sergilemeden nazik bir ses tonu ile eğitim vermelisiniz. Her hareketinden sonra mutlaka onları mama ödülü vermeniz daha etkili olacaktır. Eğitim sürecinde kendinize bir program hazırlamanız gerekmektedir. Eğitim sürecinin daha kolay geçmesi için aynı saatlerde ve düzenli olarak programa uymalısınız. Bu program sayesinde köpeğinde alışmasına yardımcı olacaktır. Rottweiler ırkları yalnız kalmaktan nefret eden canlılardır. Yalnız kaldıkları zaman evi dağıtmasına, ağlamalarına ve havlamasına neden olacaktır. İtaat, tasmalı yürüyüşler ve komutları verilirken ödüllü mama yardımı alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, yaptığı her hareketinden sonra onu sevebilirsiniz. Tüm bu yöntemler sayesinde köpeğin daha kolay alışmasına ve eğitilmesine yardımcı olacaktır.

Rottweiler cinsinin davranış sorunları yapmaması için köpeğin mutlaka sosyalleşmesi gerekmektedir. Yavru ya da küçük yaşlarda dışarıda bol bol egzersiz yaptırılması ve oyun oynamanız bu problemin önüne geçecektir. Köpeğin tasmalı veya tasmasız eğitimleri vermenizde oldukça önemlidir. Rottweiler ırkının en önemli eğitimi ise tuvalet eğitimidir. Tuvalet alışkanlıklarını sağlayabilmeniz için düzenli olarak ve aynı saatlerde dışarıya çıkartmanız yararlı olacaktır.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir