© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek İtaat Eğitimi
  4. »
  5. Rottweiler İtaat Eğitimi

Rottweiler İtaat Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1688 0

Köpek sahiplerinin en çok tercih ettiği ırklardan biri de Rottweiler’dir. Rottweiler ırkına sahip köpekler fazlasıyla sadık köpeklerdir. Her köpekte olduğu gibi bu köpekler için de ciddi sorumluluklar almak gerekmektedir. Eğer yavru bir Rettweiler köpeğe sahipseniz eğitimini en doğru şekilde vermeniz gerekir. Eğer doğru eğitimi veremezseniz kendi ellerinizle bir canavar yaratabilirsiniz. Rottweiler cinsi köpeklerin duygusal olduğu kadar saldırgan yanları da oldukça gelişmiştir. Her ne kadar bu köpekleri tehlikeli canlılar olarak gören kişiler olsa da bu saldırganlıklarının altında duygusal bir canlı yatmaktadır. Fakat burada önemli olan köpeğinizin duygusal yönlerini ortaya çıkarabilmenizdir. Eğer bu köpeğe sosyalleşmesi için en uygun eğitimleri vermezseniz, kaçınılmaz olarak bu köpeklerin vahşi yönleriyle karşılaşabilirsiniz. Köpeğinizin saldırgan ya da duygusal olması birazda sizin elinizdedir Elbette yatırılışları gereği içgüdüleri vardır ve çoğu zaman bu içgüdülerinin götürdüğü yere gitseler de vahşi içgüdülerini törpülemek sizin elinizdedir.

Rottweiler doğaları gereği fazla hareketli olmayı severler. Durgun olmak bu köpeklere göre değildir. Sürekli bir şeylerin peşinde koşmayı severler. Bu yüzden onlara ayıracağınız zaman önemlidir. Onlar için ayırdığınız zamanın dolu geçmesi köpeğinizin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Bu köpekler sürekli zinde olmayı canlı ve haraketli olmayı sevdiklerinden dolayı onların yanında yorgun olmamanız gerekir. Yorgunluk nedeniyle oyunlarını reddetmeniz onların karamsar olmasına neden olabilir. Bu köpeklerin doğru şekilde eğitilmesi hem sizin hem de köpeğinizin yararınıza olacağından, eğitimleriyle yakından ilgilenmeniz gerekir.

Rottweiler İtaat Eğitimi

Rottweiler İtaat Eğitimi

Rottweiler İtaat eğitimi kolay olmamaktadır. Öncelikle onu eğitim sürecine hazırlamanız ve desteğinizi sunmanız önemlidir. Her köpek için doğru eğitim zamanı elbette yavru iken verilen eğitimdir. Fakat eğitimin kötüsü olmayacağı için yetişkin köpeğinize de en kısa sürede eğitim vermeniz yararlı olabilmektedir. Rottweiler köpeğinizin için vereceğiniz itaat eğitimini ikiye ayırmalısınız. Zorluk derecesi kolay ve zor eğitimler olmak üzereyse ikiye ayıracağınız bu eğitimler düzenli verildiğinde köpeğinizin zorlanmadan eğitimini tamamlamasına fayda sağlayacaktır. İtaat eğitimi olumlu pekiştirenlerle desteklenmelidir. Köpeğinizin doğru uyguladığı itaatlere vereceğiniz çeşitli ödüller davranışı tekrarlamasını pekiştirecektir. Bu bakımdan köpek eğitiminde pekiştirmenin önemi büyüktür.

Rottweiler köpekler doğru eğitilmediğinde tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden genellikle bu cins köpeklerin sahipleri tasma ve zincir kullanırlar. Fakat tasma kullanımı bir köpeği daha vahşi hale getirebilir. Sürekli tasmasını çekiştirerek birilerine saldırma eğiliminde olan köpeklerin eğitilmesi şarttır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar doğurabilir bu durum. Köpeklerinize vereceğiniz eğitim için mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Sizin doğru sandığınız pek çok yanlışı içeren eğitimler köpeklerinizin daha saldırgan olmasına neden olabilir. Bazı köpek sahipleri kendi elleriyle köpeklerini saldırgan yapmaktadırlar. Köpeklerinizi insan düşmanı olarak yetiştirmemelisiniz.

Zaten hisleri çok kuvvetli olan köpekler herhangi bir tehlike anını sizden önce sezebilirler. Bu yüzden kendisine ve size zarar verebilecek bir insanla karşılaştıklarında rahatsızlıklarını bir takım davranışlarla size hissettirler. Fakat köpeğinizi sizin dışınızdaki tüm insanlara karşı saldırgan olarak eğitirseniz bu durumdan oldukça şikâyet içerikli sözler duyabilirsiniz. Köpekler doğru eğitimle insanlar arasında bağ kurarlar. Bu bağ onların sosyalleşmesi demektir. Kendisine zarar vermeyen, tanımadığı insanların yanında özgürce dolaşabilen köpekler sosyalleşmelerini tamamlamış köpeklerdir. Bu tür köpeklerin çevrelerine daha duyarlı olduğunu bilmeniz gerekir. Kendilerini özgür hisseden köpek aynı zaman da mutlu köpek demektir. Mutlu köpekler sizlerle vakit geçirmekten hoşlanırlar. Mutlu köpek doğru itaat demektir. Doğru itaatleri yerine getiren köpekler bunu bir öğrenme süreci içerisinde algılayıp uyum sağlarlar. Mutlu köpek, öğrenen köpektir. Bu bakımdan eğitimleri kalıcıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir