© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Eğitimi
  4. »
  5. Terrier White Köpek Eğitimi

Terrier White Köpek Eğitimi

admin admin - - 6 dk okuma süresi
948 0

Köpekler uzun yıllar boyunca insanlara dost olmuş, av sırasında eşlik etmiş, evinde gözcülük, gözleri görmeyenlere kılavuzluk etmişlerdir. Evlerde beslenmeye diğerlerinden daha uygun köpek cinsleri bulunmaktadır. Terrier White veya Beyaz Terrier’ler bunlardan sadece biridir. Beyaz Terrier’ler de diğer birkaç Terrier ırkı gibi küçüktürler. İskoçya-İngiltere kökenli olup ismini beyaz kürklerinden almaktadır.

 

White Terrier’lerin karakterleri

Sahibine çok bağlı, sevgi dolu bir karakterleri olan bekçi köpeği rolünü üstlenen Beyaz Terrier’lerin çok havlamaları evlerde pek istenmeyen bir özelik olduğundan Terrier White Köpek Eğitimi sırasında bunun da üstesinden gelinebilmektedir. Küçük yapılarına rağmen sağlam yapılı, cesur davranan, atak hayvanlardır. Kedilerin de arkasından koşup eğlenmeyi severler ama onlara zarar verdikleri görülmemiştir. Bahçede toprak kazmak da yapmayı sevdikleri arasındadır. Evde kazma işlemi yapmamaları için dışarı çıkarmak onlara iyi gelecektir. Çok kızdırıldıklarında ısırmaya meyillidirler. Başka Terrier ırklarında görüldüğü gibi çok inatçı değildirler. Sokakta başka köpeklerle iyi geçinseler de erkek köpekler arasında dominantlık kavgaları yaşayabilirler. Zeki, şirin Terrier’ler apartman dairesinde yaşayabilseler de doğada özgür olmaktan hoşlanacaklardır. Odanın camından veya balkondan dışarıyı seyretmeyi sevmektedirler.

 

Ömürleri, boyları

15 yıldan fazla yaşamaktadırlar. Ağırlıkları dişilerde 6–7 Kg, erkeklerde 7–10 Kg’dır. Yerden yükseklikleri de 25–30 cm kadardır.

 

Yaşayabilecekleri ortamlar

Evlere kolay uyum sağlayan Beyaz Terrier’ler yeterince koşup oynadığı için dışarıya çıkarılmaya gerek duyulmayabilirler. Ilık ortamlarda daha rahat ederler, soğuktan korumanız gerekmektedir.

 

Egzersiz ve bakım

Canlı, hareketli köpekler olduklarından her ne kadar ev içinde enerjilerini atmış olsalar da açık havada olmaktan da çok hoşlanırlar. Tüylerinin bakımı kolaydır ve her gün fırçalanmaları bakımlı görünmelerini sağlayacaktır. Beyaz renkli olduklarından haftada bir kez yıkanabilirler. Göz, kulak çevresi tüyleri kısaltılırsa köpeğiniz rahat edecektir. Bunun dışında yılda iki defa tıraş edilmesi yeterli olacaktır. Fazla tüy dökmedikleri için de evlerde özellikle alerjisi olanlar tarafından tercih edilmektedirler.

 

Eğitimleri

Eğitimlerine her köpek eğitiminde olması gerektiği gibi erken başlamakta yarar vardır. Eğitimi evde kendiniz verecekseniz her gün düzenli bir eğitim planlayıp 1 saatinizi ona ayırmalısınız. Çok zeki bir ırktır, kolay öğrenmektedir. Eğitim sırasında ne kadar çok tekrar edilmişse o kadar iyi ve çabuk öğreneceklerdir. Sizin bir lider olduğunuzu kabul etmeleri, benimsemeleri gerekmektedir. Net, kararlı, sevecen ve yumuşak ses tonu ile konuşmak sizi lider olarak tanımalarını sağlayacaktır. Bunu başaramamışsanız doğaları gereği liderliği kendileri yapmak isteyebilir ve eğitimde sorun çıkarabilirler. Köpek eğitimlerindeki genel basamaklar White Terrier’ler için de geçerlidir. Eğitim sırasında belki de en zorlayacak olanı tuvalet eğitimi olacaktır. Sabırlı, ödülle pekiştirilmiş bir eğitim sürecinden sonra bunu da başaracaktır.

 

Terrier White Köpek Eğitimi temel itaat eğitimi ile başlamaktadır. Sahibini lider olarak tanıması, kabul etmesi ve komutlarınızı algılayıp cevap vermesi bu eğitim sayesinde olmaktadır. Kayış takılarak yapılan bu eğitim sırasında günlük hayatta kullanılacak komutlar öğretilmektedir. Bu komutlar “hayır, otur, kalk, yat, bekle, yat-bekle, otur-bekle ”gibi komutları içermektedir. Temel itaat eğitimiyle sadece yalnızken değil, başkalarının yanındayken veya sokaktayken de sahibine kayışlı iken itaat etmesi öğretilmiş olur. 6–9 aylık iken başlanması uygun görülmektedir. Hayvanlar arasında karakterler, algılamalar değişebileceği için temel eğitimleri genellikle 4–6 hafta sürmektedir. İleri itaat eğitimi verilebilmesi için bu basamağın başarılı olması gerekmektedir.

 

İleri itaat eğitimleri de 4–6 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Bu eğitim sırasında kayış kullanılmaz, “gel” komutu öğretilmektedir. Bunun dışında temel itaat eğitiminde öğrendikleri pekiştirilir ancak bu eğitimler kayış kullanmadan yapılmaktadır.

 

Yavru bir Terrier almayı düşünürseniz yaşlarına ve sahip olduğu özelliklerine göre fiyatları 350–500 dolar arasındadır. Eğitimini üstlenmek istemiyorsanız Terrier White Köpek Eğitimi almış olanlarının fiyatı da 800–1500 doları bulmaktadır. Köpek sahibi olmak demek sorumluluk demektir. Sorumluluğunu alamayacağınız, yeterince ilgilenemeyeceğiniz bir köpeği sahiplenmek doğru olmayacaktır. Size güvenen ve tek istediği ilgi ve sevgi olan zeki, sevimli dostları incitmemek gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir