© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Köpek Dövüşü
  4. »
  5. Macar Rottweiler

Macar Rottweiler

admin admin - - 3 dk okuma süresi
2169 0

Macar Rottweiler adını duyan arkadaşların bir kısmı konuya itiraz edebilir. Macar Rotweiler olmaz,  Rus rottweiler olmaz gibi itirazlarda bulunabilirler. Irkı isimlendirmek açısından bu doğrudur. Tanımlanmış ve kayıtlı olan tek bir Rottweiler cinsi vardır, belli bir yöreye özgü ya da farklı yapılarda Rottweiler köpekler yoktur. Ancak bir yönden bu tanımlamayı yapan kişiler de haklı. Çünkü bir köpeğin görünüşünü, uyum sağladıkları çevreyi, yetiştirilme tarzını ve aldığı eğitimi uzun uzun anlatmak yerine, bunları anlatan tek bir ifade nitelendirmeyi kolaylaştırabilir. Ben de Rottweiler cinsi köpekleri bu şekilde isimlendirmeyi tercih etmiyorum ama bu nitelendirmeyi yapanların amacını da anlayabiliyorum.
Ancak belli özelliklere sahip bir köpek arıyorsanız, bu köpeği  Macar Rottweiler gibi özel bir isimle aramanız gerekmez. Bunun için köpeğin şeceresini incelemek, biraz büyümüş bir yavru ise davranış şekline ve görünüş özelliklerine bakmak yeterli olabilir. Yoksa köpeği özel bir isimle almak ya da satmak çok önemli değildir. Önemli olan edindiğiniz köpekten beklentilerinizi iyi tespit etmek, köpeğin bu beklentileri karşılayıp karşılayamayacağını anlamaktır. Yoksa adı Macar da olsa, Rus da olsa, alman da olsa bir anlamı olmayacaktır.
Macar Rottweiler konusuna bu şekilde açıklık getirdikten sonra asıl söylemek istediğimi söyleyebilirim. Bu cins köpek yanlış değerlendirildi ve bazı çevreler tarafından yanlış değerlendirilmeye devam etmekte. Tehditkar, saldırgan bir köpek ırkı olarak tanıtıldı. Oysa Rottweiler cinsi bu şekilde anılmayı hak etmeyen bir köpek cinsi. Aksine güvenilir ve uysal bir köpek. Ama diğer tüm hayvan türleri ve köpek türleri gibi tehlikeli ve istenilmeyen davranışlar sergilemeye yatkın olabilir. Bunun nedeni hayvanın yeterli ilgi görmemesi, doğru eğitimi almaması ya da kötü niyetli kişiler tarafından kullanılması olabilir. Ama doğru bir eğitim ve uygun ortam sağlandığında, Rottweiler cinsi en güvenilir ve sorunsuz köpek cinslerinden biridir. Bu özelliği ve kolay eğitilebilir olması nedeni ile dünyada polis teşkilatlarında, orduda, gümrüklerde, arama kurtarma ve izleme görevlerinde ya da rehber köpek olarak kullanılmaktadır. Saldırgan ve uyumlu bir köpek olmasa, bu kadar faydalı ve önemli görevler için tercih edilmezdi. İfade etmek istediğim şey şu: Doğru eğitim ve özenli bir bakım ile Rottweiler tüm köpek türleri arasında ilk sıralarda yer almayı başarabilecek bir cinstir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir