© Tüm Hakları Saklıdır.

Köpek Eğitimi | Köpek Oteli Hakkında Bilgi Paylaşımı

köpek eğitimi istanbul
  1. Anasayfa
  2. »
  3. İLETİŞİM
  4. »
  5. Terrier Köpek Eğitimi

Terrier Köpek Eğitimi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1329 0

Terrier İskoç ırkı köpeklerin tarihçesi 1800’lere dayanmaktadır. İskoçya’da türetilen bu köpekler günümüzde ki haline 1890 yıllarında kavuşmaktadır. Bu tarihlere kadar Aberdeen Terrieri olarak biliniyorlardı. Yapılan araştırmalar sonucu Terrier İskoç ırkı köpeği olduğu açıklandı. Kısacık bacakları ve sağlam dayanıklı bir vücut yapısı vardır. Derisi çok çabuk yağlanma özelliğine sahiptir. Coşkulu, Gururlu ve zeki olan terrier İskoç köpekleri Bulunduğu ailenin tüm fertlerine bağlı kalırlar ve her zaman hepsine ayrı ayrı sevgi duyarlar. Genel olarak kıskanç hırçın olarak bilinen terrierler gibi değillerdir. Çok fazla hırçın yanları yoktur ve Kıskanç bir yapıları yoktur. Kısa-uzun ve gür tüy özellikleri vardır. Yabancı insanları pek sevmezler o zaman hırçınlaşırlar. Genellikle azarlanma ve övülme gibi itaatkâr gerektiren durumlara karşı duyarlıdırlar.

Bir yılda iki defa tüylerinin kesilmesi gerekmektedir. Uzayan tüyler kesildiğinde zaten bacaklarının bedenine göre ne kadar kısa olduğunu gördüğünüz de çok şaşıracaksınız. Ve düzenli olarak yıkanması taranması gerekir. Hiç tüy dökmeyen bir ırktır. Çok fazla kilo almaya ve yağlanmaya elverişli bir vücut yapıları olduğu için yürüyüşlerine özen gösterilmelidir. Diğer terrier ırkları gibi avcılık özelliklerine sahiptirler. Terrier İskoç ırkı köpeğin Ev köpeği olabilmesi için biraz eğitim gerekmektedir. Çünkü hemen hemen her duyduğu sese havlamak gibi bir özelliği vardır. Aynı zamanda hırçın ve nazlı olan bu terrier İskoç köpeğinin eğitimi oldukça zordur. Sabırlı davranmak gerekir. Algılamasında herhangi bir sorun yoktur. Hızlı ve kolay algılar. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Herhangi bir tehlike sezmediyse havlamayı çok uzun sürmezler. Çok sevimli olan bu hayvanın İskoç da ki viski şişelerinde özel günlerde gönderilen tebrik kartlarında, çocuklarla iyi anlaştığı için bazı yaş gruplarına hitap eden oyuncaklarda ve bazı tılsımlarda resimleri vardır. Kendi ülkesinde oldukça popüler olan bu köpeğin eğitimi için profesyonel bir destek çok fazla gerekmez. Bunun kararını veterinerin verdiği kararla vermeniz sizin için daha doğru olacaktır. Genel özelliklerini göstermiyorsa ileride size baya sorun yaşatabilir.

Yeni sahiplendiğiniz köpeğinizin biraz sizinle vakit geçirmesine eve ve sizin hayatınıza alışmasına izin veriniz. Sonrasında gerekli eğitimlere başlarken öncelikle siz yemek yemeden ona yemek vermeyiniz. Önce siz sonra köpeğiniz. Çünkü hangi köpek olursa olsun liderlik içgüdüsüyle hareket ederler. Ve yaşadığı evde liderin kim olduğunu bilmesi gerekmektedir. Önce siz kendi yemeğinizi yiyin sonrasında onun tabağına yemeğini koyun ve hiç bir zaman yemek yerken ona azıcık da olsa yemek vermeyin Bunu alışkanlık haline getiren Terrier İskoç köpeğiniz her yemek sofrası kurulduğunda masanın başında belirecektir. Tabi ki kıyamayacaksınız ama yapılan en büyük hatadır. Siz yemek yerken ona da azıcık bile vermek ileride lideri bilmediği için başa çıkamazsınız. Tuvalet eğitimi için evde ona belirli yerler keşfetmesine izin vermeyin. Olabildiğince sabah akşam tuvalet eğitimine alışsın diye dışarıya çıkarın. Bu Hem onun sağlığı için hem de sizin sağlığınız için en mantıklı yoldur. Her gün aynı saatlerde çıkardığınız zaman köpeğiniz buna alışacaktır ve tuvaleti geldiği zaman ya kapının yanında bekleyecektir. Ya da havlayarak sizin onu dışarı çıkarmasını istediğinizi söyleyecektir. Dışarı çıkaramıyorsanız aşıları bittikten sonrasında onu terasınız veya balkonunuzda hava koşulları elverişli ise oralarda tuvalete alıştırabilirsiniz. Önemli olan köpeğinizin nerde olursa olsun bulunduğu yerin ne amaçlı olduğunu bilmesi size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. İtaat konusunda hiç bir sorun yaşamayacağınız biraz hırçın olmakla beraber çok sevimli olan bu terrier İskoç köpeğini kolaylıkla ev balkon teras koşullarında bakabileceğiniz gibi eğitimini de kendiniz üstlenebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir